Tydzień Bibliotek pod znakiem strzelińskich legend…

Tydzień Bibliotek, który trwał od 8 do 15 maja, był dobrą okazją do pierwszych spotkań z legendami o Strzelinie w formie teatrzyku kamishibai. Przez kolejne dni odwiedzały nas grupy przedszkolne, młodzież ze Stowarzyszenia św. Celestyna w Mikoszowie oraz dzieci i rodzice, którzy brali udział w spotkaniach otwartych. Uczestnicy z zaciekawieniem słuchali i oglądali historii m.in. “O stworze z komina w Gościęcicach”, o “Tajemniczym pokoju w pałacu w Kondratowicach” czy też “Legendy o strzale”. Duże zainteresowanie budził sam teatrzyk – to jak otwierają się drzwiczki, jak przekłada się karty obrazkowe. Również prowadzone warsztaty, dopasowane zarówno do wieku odbiorców oraz przedstawianej legendy, wyzwalały w dzieciach, młodzieży, a nawet w dorosłych twórcze działanie. Młodsze dzieci kolorowały wydrukowane smoki, nieco starsze robiły zakładki w kształcie klucza, herby Strzelina z masy solnej, czy też smoki ze starych płyt CD i papierowych kółek. Było przy tym sporo uśmiechu i zadowolenia z efektów samodzielnej pracy. Rodzice i dzieci mieli też okazję zagrać wspólnie w grę planszową “Szlakiem strzelińskich legend”. Jednym słowem, był to czas nie tylko dobrej zabawy, ale i poszerzania wiedzy o naszym mieście.

Legendy o Strzelinie do teatrzyku kamishibai powstały w ramach grantu Fundacji Orlen (projekt Moje miejsce na Ziemi).

Fundacja ORLEN #mojemiejscenaziemi