Home

Cytaty

Samotność jest zła tylko wtedy, gdy się przed nią ucieka.
Witamy na stronie głównej portalu
DLA TYCH, CO CHCĄ O STRZELINIE WIEDZIEĆ WIĘCEJ Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 28. Listopad 2017 11:48

plakat

Uprzejmie informujemy, że na spotkaniu promocyjnym Atlasu będzie można tę unikatową publikację zakupić.

Ostatnia zmiana Wtorek, 28. Listopad 2017 13:09
 
CHWAŁA BIBLIOTEKARZOM! Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 24. Październik 2017 07:10

P1011025


To właśnie oni – bibliotekarze i inni bibliotece niezbędni pracownicy byli bohaterami tej wyjątkowej uroczystości. Cóż to był za dzień! Szacowne grono gości zgromadziło się w sali widowiskowej, której użyczyli nam życzliwi przyjaciele ze Strzelińskiego Ośrodka Kultury, aby uczcić jubileusz strzelińskiej biblioteki publicznej.

P1010888


Nasza placówka obchodziła 70-lecie istnienia. Przy Bibliotece Aleksandryjskiej to zaledwie podlotek ale z perspektywy lokalnej społeczności jest od zawsze, towarzyszyła strzelinianom od samego początku, kiedy przybyli tu na przesiedleńczej fali tuż po wojnie, by rozpocząć swoje życie od nowa. Pionierów, którzy ją zakładali nie ma już wśród nas. Wszak pamięć tego najważniejszego, Witolda Zagórskiego - wielkiego społecznika i pasjonata, który zainicjował tu funkcję a potem instytucję biblioteczną, godnie reprezentował jego syn – Pan Stanisław.

P1011038


W kuluarach jeszcze długo był indagowany przez licznych zainteresowanych, którzy chcieli skorzystać z tego nieocenionego źródła wiedzy o początkach biblioteki.

DSCN0957


Pani Burmistrz – Dorota Pawnuk nie tylko wypowiedziała ciepłe słowa pod naszym adresem ale nawet przytoczyła słowa wiersza naszego patrona – Jana Twardowskiego.

P1010921


Pan Przewodniczący Rady Miejskiej – Ireneusz Szałajko swoje komplementy pod adresem biblioteki poparł pięknym kwieciem.

P1010928


Zaszczycili nas również goście z Wrocławia. W imieniu Pana Marszałka Tadeusza Samborskiego wystąpiła z listem gratulacyjnym Pani Izabela Kurc-Kuriata.

P1010934


W tych okolicznościach nie mogło zabraknąć głosu naszej merytorycznej zwierzchności – w imieniu zespołu Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej przemówił jej dyrektor – Pan Andrzej Tyws. Jak widać wrażenie było tak duże, aż pod szefową biblioteki ugięły się kolana.

P1010953


Więcej…
 
JAN TWARDOWSKI NASZYM PATRONEM Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 24. Październik 2017 06:58

bez nazwy


W jubileuszowe ramy 70-lecia naszej biblioteki wpisała się, niczym prezent urodzinowy, uroczystość nadania placówce imienia oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej szanowanemu księdzu i lubianemu poecie - Janowi Twardowskiemu. W związku z tym w bibliotece zgromadziło się zacne gremium ...

P1010854

... zaś Pani Burmistrz – Dorota Pawnuk i Pan Przewodniczący Rady Miejskiej – Ireneusz Szałajko uroczyście obwieścili kto wpisuje się w miano biblioteki a tym samym będzie jej patronował. Zaraz potem wybrzmiały słowa samego poety wypowiedziane z iście aktorskim talentem przez Pana Roberta Harhalę. Zebrani mogli usłyszeć jak głęboka i poruszająca jest ta liryka a jednocześnie z jaką ujmującą prostotą myśli wyrażone są w słowach – słowach ważnych dla każdego człowieka , ale i dla każdego człowieka zrozumiałych.

DSCN0918

Poeta, stając się naszym patronem, będzie z nami szczególnie intensywnie obecny a widomym, materialnym dowodem jego obecności będzie nie tylko komplet książek u nas dostępny, ale też tablica pamiątkowa, witająca wchodzących do nas czytelników. Wcześniej jednak należało dokonać rytuału odsłonięcia. Pan Przewodniczący już czeka gotowy do zdjęcia tej zielonej łąki aksamitu, po której pełza - jak przystało na księdza Jana – biedronka.

DSCN0929

Uśmiech na twarzy Pani Burmistrz świadczy o akceptacji dla tablicy zaprojektowanej przez Małgorzatę Laszczak. A może jest reakcją na emanujący życzliwą łagodnością wizerunek księdza, który jest znany z franciszkańskiego usposobienia?

DSCN0930

Ostatnia zmiana Wtorek, 24. Październik 2017 07:24
Więcej…
 
NASZE ŚWIĘTO Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 13. Październik 2017 11:11

plakat na 70

Uroczystość jubileuszowa połączona z odsłonięciem tablicy pamiątkowej patrona biblioteki odbędzie się w sobotę - 21. października 2017 r.

 
ŚRODA W CZWARTEK Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 29. Wrzesień 2017 21:50

Wczoraj, właśnie w czwartek, gościliśmy grupę ze Środy Śląskiej w składzie mieszanym bibliotekarsko-czytelniczym. Była więc okazją aby porozmawiać o naszych wspólnych sprawach, które toczą się wokół książki i wypełniają życie biblioteczne. Ta branżowa rozmowa, mówiąc językiem dyplomacji, była wymianą doświadczeń zawodowych i przebiegała (oczywiście!) w miłej atmosferze. Tak naprawdę było jeszcze lepiej – ciepło, serdecznie, po przyjacielsku ... no i przy kawie i słodkościach.

DSCN0880


Koleżeńska wizyta pozwoliła nam zaprezentować strzelińską bibliotekę i pochwalić się jej działalnością. Była więc medialna prezentacja, rozmowy typu „między nami bibliotekarzami" oraz zwiedzanie naszej placówki.

DSCN0871


Zapraszamy gości „ na pokoje"! Zaczynamy od holu-galerii, gdzie zanurzamy się w radosny klimat wystawy, jaki zapewniają barwne i ukwiecone artystyczne wizje młodych strzelinian na temat swojego miasta.

DSCN0826


Wprowadzeni w dobry nastrój przechodzimy do bardziej merytorycznych kwestii bibliotecznych.

DSCN0844


DSCN0879

Mamy świadomość, że Strzelin jest interesujący nie tylko poprzez swoją bibliotekę, a zatem ... na koniec niespodzianka! Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionego z nami dyrektora SOK-u – Darka Stępnia zostajemy wpuszczeni na wieżę ratuszową, co gwarantuje dreszczyk emocji (średniowieczne mury i szkielet w lochu) oraz panoramiczny widok z góry.

DSCN0888


Dziękujemy naszym Gościom za odwiedziny! Utrwalamy je w serdecznej pamięci oraz na pamiątkowej fotce przy Strzelcu. Zapowiadamy rewizytę. Do zobaczenia!

DSCN0895


 
MIĘKKI ŚWIAT TAPICERA Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 29. Wrzesień 2017 21:46

Któż z nas nie woli usiąść na miękkiej kanapie zamiast na twardym taborecie? Ten komfort zapewnia tapicer. To właśnie z przedstawicielem tego zawodu spotkały się dzieciaki w ramach naszego cyklu zawodoznawczego (notabene, już ponad 70 profesji przedstawiliśmy w tym projekcie!). Swój fach świetnie zaprezentował Pan Darek Zieliński.

IMG 1083

Narzędzia tapicerskie wzbudziły zainteresowanie nie tylko chłopców.

IMG 1097

Natomiast każdy chciał doświadczyć przyjemnej miękkości wyściełanej poduszeczki.

IMG 1110

Panu Darkowi także było miło kiedy dzieci wręczyły mu efekt pracy własnych rąk.

IMG 1115

 
<< Początek < Poprzedni 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Joomla extensions by Siteground Hosting