Home

Cytaty

Nie biegnij za szybko przez życie, bo najlepsze rzeczy zdarzają się nam wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy.
Witamy na stronie głównej portalu
MIĘDZY NAMI JASKINIOWCAMI Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 12. Grudzień 2017 15:08

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziem Górskich nasze dzieciaki spotkały się ze speleologiem, czyli badaczem jaskiń. Bowiem w terenach górskich można nie tylko wspiąć się na szczyt góry, ale też opuścić się na dno jaskini. O takich ekscytujących wyprawach w głąb ziemi opowiedział zaprzyjaźniony z nami Marcin Marzec, który oprócz wielu innych aktywności ma za sobą doświadczenia uprawnionego grotołaza.

IMG 1358


Przyniósł ze sobą specjalistyczny sprzęt a rozsypane na podłodze karabińczyki i inne akcesoria budziły żywe zainteresowanie.

IMG 1359


Zaraz każdy, nie wyłączając dziewczyn, chciał się poczuć jak nieustraszony eksplorator grot i jaskiń a Pan Marcin chętnie tę potrzebę zaspokajał.

IMG 1356


Więcej…
 
PRZYCHODZI MIKOŁAJ DO BIBLIOTEKI Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 12. Grudzień 2017 15:06

IMG 0659


Jak widać na zdjęciu do biblioteki w Nowolesiu przyszedł Mikołaj w podwójnej postaci – damskiej i męskiej, co wywołało pewne zaskoczenie ... przynajmniej u najmłodszych czytelników. Wszakże radość z prezentów także była podwójna.

IMG 0673


Ostatnia zmiana Wtorek, 12. Grudzień 2017 15:08
 
SPOTKANIE BARDZO STRZELIŃSKIE Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 08. Grudzień 2017 15:05

1


To było wyjątkowe spotkanie w gronie osób szczególnie Strzelinem zainteresowanych.
Z jednej strony nasi znakomici goście z Wrocławia, którzy tym zainteresowaniom dali już całkiem materialny wyraz. Bowiem niedawno ukazał się historyczny atlas miasta, w którym przedstawili efekt swoich naukowych badań nad przemianami przestrzennymi Strzelina w perspektywie historycznej. Formuła atlasu zakłada pracę interdyscyplinarnego zespołu badawczego w dość szerokim składzie osobowym. Spośród autorów atlasu strzelińskiego mieliśmy zaszczyt gościć: prof. Martę Młynarską-Kaletynową z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, która jest redaktorem naukowym serii śląskiej, prof. Rafała Eysymontta z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, który należy do stałego składu redakcyjnego oraz dr Dagmarę Adamską – redaktorkę zeszytu 10. poświęconego właśnie Strzelinowi.
Z drugiej strony Strzelinianie - lokalni patrioci, prawdziwi miłośnicy swojego miasta.

2


Ponieważ osią tego spotkania była książka, to naturalnym miejscem zgromadzenia się tego audytorium stała się nasza biblioteka. Strzelińscy pasjonaci i kolekcjonerzy nie mogli przegapić okazji do wejścia w posiadanie tego cennego i unikalnego wydawnictwa i skwapliwie z tego skorzystali ...

3


4

... wzbogacając nabyte woluminy o autografy.

5


6

Więcej…
 
NASZ VINCENT Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 05. Grudzień 2017 16:46

IMG 1309

Od lat honorowany przez nas Ogólnopolski Dzień Seniora przypada na 20 listopada. Tym razem obowiązki inwentaryzacyjne spowodowały, że nasze obchody nieco przesunęły się w czasie i dopiero na początku grudnia mogliśmy zaproponować najbardziej aktywnym seniorom zbiorowe wyjście do kina. Spotkaliśmy się na seansie kultowego już film „Twój Vincent". Film w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana w intrygujący sposób przedstawia burzliwe koleje losu niezwykłego malarza holenderskiego - Vincenta van Gogha. Osią fabularną jest tajemnica śmierci artysty, która buduje w filmie dramaturgię, skutecznie przykuwając uwagę widza. Wszakże największym atutem tej brytyjsko-polskiej produkcji jest innowacyjna technika animacyjna, która kreuje obraz w estetyce van Gogha a to pozwala na satysfakcję obcowania z jego niepowtarzalnym stylem malarskim. Mówiąc krótko, kino i muzeum w jednym. Czujemy się szczodrze obdarowani i trzymamy kciuki za Oscara dla tej unikalnej animacji.

IMG 1307


 
DLA TYCH, CO CHCĄ O STRZELINIE WIEDZIEĆ WIĘCEJ Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 28. Listopad 2017 11:48

plakat

Uprzejmie informujemy, że na spotkaniu promocyjnym Atlasu będzie można tę unikatową publikację zakupić.

Ostatnia zmiana Wtorek, 28. Listopad 2017 13:09
 
CHWAŁA BIBLIOTEKARZOM! Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 24. Październik 2017 07:10

P1011025


To właśnie oni – bibliotekarze i inni bibliotece niezbędni pracownicy byli bohaterami tej wyjątkowej uroczystości. Cóż to był za dzień! Szacowne grono gości zgromadziło się w sali widowiskowej, której użyczyli nam życzliwi przyjaciele ze Strzelińskiego Ośrodka Kultury, aby uczcić jubileusz strzelińskiej biblioteki publicznej.

P1010888


Nasza placówka obchodziła 70-lecie istnienia. Przy Bibliotece Aleksandryjskiej to zaledwie podlotek ale z perspektywy lokalnej społeczności jest od zawsze, towarzyszyła strzelinianom od samego początku, kiedy przybyli tu na przesiedleńczej fali tuż po wojnie, by rozpocząć swoje życie od nowa. Pionierów, którzy ją zakładali nie ma już wśród nas. Wszak pamięć tego najważniejszego, Witolda Zagórskiego - wielkiego społecznika i pasjonata, który zainicjował tu funkcję a potem instytucję biblioteczną, godnie reprezentował jego syn – Pan Stanisław.

P1011038


W kuluarach jeszcze długo był indagowany przez licznych zainteresowanych, którzy chcieli skorzystać z tego nieocenionego źródła wiedzy o początkach biblioteki.

DSCN0957


Pani Burmistrz – Dorota Pawnuk nie tylko wypowiedziała ciepłe słowa pod naszym adresem ale nawet przytoczyła słowa wiersza naszego patrona – Jana Twardowskiego.

P1010921


Pan Przewodniczący Rady Miejskiej – Ireneusz Szałajko swoje komplementy pod adresem biblioteki poparł pięknym kwieciem.

P1010928


Zaszczycili nas również goście z Wrocławia. W imieniu Pana Marszałka Tadeusza Samborskiego wystąpiła z listem gratulacyjnym Pani Izabela Kurc-Kuriata.

P1010934


W tych okolicznościach nie mogło zabraknąć głosu naszej merytorycznej zwierzchności – w imieniu zespołu Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej przemówił jej dyrektor – Pan Andrzej Tyws. Jak widać wrażenie było tak duże, aż pod szefową biblioteki ugięły się kolana.

P1010953


Więcej…
 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Joomla extensions by Siteground Hosting