Home

Cytaty

Nikt nie urodził się na świat bez płaczu, nikt nie pyta człowieka, czy chce wejść, nikt nie pyta, czy chce wyjść.
Witamy na stronie głównej portalu
BEATA KOST – KOBIETA ZE LWOWA O „KOBIETACH ZE LWOWA” Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 12. Marzec 2019 20:29

plakat

 
ŚWIĘTOWANIE W BIBLIOTECE Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 12. Marzec 2019 20:25

1

Wśród czytelników Filii w Nowolesiu zdecydowanie dominują kobiety. Nic zatem dziwnego, że w Dzień Kobiet zechciały spotkać się właśnie w bibliotece. Wszakże tym razem mogły liczyć nie tylko na ofertę książkową, ale i tę ... konsumpcyjną. W miłej, biesiadnej atmosferze toczyły się ożywione rozmowy także o przeczytanych lekturach. Trudno inaczej skoro naturalną scenografię tworzą regały wypełnione książkami. Taki to już duch miejsca! Jednak święto ma swoje prawa, a zatem biblioteczną codzienność urozmaicił muzyk, a splendoru dodała obecność Pani Burmistrz.

2


 
O KOBIETACH RAZ JESZCZE Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 07. Marzec 2019 15:45

4

Z tej sceny, której po raz wtóry użyczyli nam gościnni koledzy ze Strzelińskiego Ośrodka Kultury, już wtedy wielokrotnie padało słowo kobieta odmieniane przez wszystkie przypadki, a także inne osobliwości sfeminizowanego języka, jak naukowczyni czy burmistrzyni. Ba, wybrzmiały nawet takie słowa, jak wywłoka czy lafirynda, które miały swą sceniczną ekspresję, ale pojawiały się na niej usprawiedliwione naukowym przekazem językoznawcy. Wtedy odbywała się tam konferencja, którą czciliśmy ważny fakt historyczny, jakim były przeprowadzone sto lat temu pierwsze wybory z udziałem polskich kobiet. W tym jubileuszowym kontekście staraliśmy się przedstawić problematykę kobiecą w różnych aspektach, wszakże tematu nie wyczerpaliśmy. Dlatego zbliżający się Dzień Kobiet dał nam okazję do zorganizowania aneksu, który pozwolił ponownie skupić się na kobiecych sprawach, zaś udział dwóch przedstawicielek akademickiej kadry Uniwersytetu Wrocławskiego, dzięki ich zainteresowaniom badawczym, dopełnił tematykę o nowe ujęcia. Filozofka – prof. Maria Kostyszak z dużym znawstwem tematu, ale i swadą przedstawiła wkład kobiet do myśli naukowej i filozoficznej.

5


Kolejny głos profesorski był jakby bliżej życia, bo dotyczył bardzo aktualnej, a często bolesnej kwestii ruchów migracyjnych, które ostatnio niepokoją swoją wezbraną falą. Ten temat w odniesieniu do migrujących kobiet podjęła prof. Patrycja Matusz-Protasiewicz, która realizując swój projekt badawczy, dotarła do obozów dla uchodźców, by w bezpośredniej relacji poznać trudny i w swej materii skomplikowany problem. Sugestywny przekaz prelegentki miał dla uczestników konferencji dużą wartość poznawczą.

6


Więcej…
 
DOBRA ZABAWA Z DOBRĄ PISARKĄ Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 07. Marzec 2019 15:43

1


Magdalena Zarębska ma swoich zwolenników zarówno wśród czytelników młodych, jak i tych nieco starszych. Dorośli sięgają po „Życie teoretyczne". Natomiast dzieci chętnie zagłębiają się w opowieść o „Kaktusie na parapecie" czy też śledzą losy „Idy i koni z Zielonej Wyspy". Do nas przyjechała w ramach współpracy z „Rozczytaną Aglomeracją", aby spotkać się właśnie z dziećmi. Opowiedziała im o bohaterach swoich książek, a ponieważ sama jest zapaloną amatorką hipiki, to w tej opowieści nie mogło zabraknąć jej ulubionych koni.

2


Zaspokoiła też ciekawość dzieciaków na temat warsztatu pisarza, a trzeba tu dodać, że ciekawość ta obejmowała również dość zaskakującą kwestię jego zarobków. Mimo niewątpliwej powagi tych spraw rozmowa toczyła się w atmosferze dobrej zabawy. Pani Magda błysnęła jeszcze innym, oprócz literackiego, talentem. Okazała się znakomitą animatorką, która swoim dynamicznym i pełnym ekspresji przekazem potrafiła zaktywizować dzieciaki do wspólnej zabawy.

3


Ostatnia zmiana Wtorek, 12. Marzec 2019 20:35
 
POROZMAWIAJMY O KOBIETACH Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 28. Luty 2019 15:18

porozmawiajmy o kobietach

Zbliżający się Dzień Kobiet daje nam okazję, aby tym aneksem do styczniowej konferencji, która upamiętniła pierwsze wybory z udziałem Polek, podtrzymać zainteresowanie właśnie kobiecymi sprawami. Dobre przyjęcie tamtego wydarzenia dowiodło zainteresowania problematyką, ale też obudziło apetyt na jej poszerzenie o nowe aspekty. Temu będą służyły wystąpienia profesorek Uniwersytetu Wrocławskiego. Filozofka Maria Kostyszak omówi wkład kobiet aktywnych na niwie naukowej. Natomiast wielce ciekawą i jakże aktualną kwestię migracji kobiet przybliży Patrycja Matusz-Protasiewicz, której zainteresowania naukowe ostatnio ogniskują się wokół tego zagadnienia. Pewnym dopełnieniem tematu będą refleksje z podróży Dariusza Stępnia, który zilustruje je zdjęciami ukazującymi kobiety w dość egzotycznych kontekstach. Pełnej, rozszerzonej wersji doczeka się zainaugurowany na poprzedniej konferencji problem obecności kobiet w świecie sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem budzącego kontrowersje nurtu feministycznego.
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie poświęcone kobietom, które może być takim refleksyjnym wstępem do bardziej ludycznych obchodów właściwego Dnia Kobiet.

Ostatnia zmiana Poniedziałek, 04. Marzec 2019 15:47
 
MASTERNAK PO RAZ TRZECI Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 28. Luty 2019 15:16

1


Zbigniew Masternak – pisarz, który od debiutanckiego „Księstwa" zdołał wydać kilkanaście pozycji - był już naszym gościem na spotkaniu autorskim, a ponieważ niektóre jego utwory stały się podstawą do filmowych adaptacji, to przy następnej wizycie wtajemniczał młodzież w arkana scenariopisarstwa. Z kolei jego powieść o losach polskich emigrantów zarobkowych, która ukazała się pod wymownym tytułem „Nędzole", doczekała się także wersji komiksowej, a więc tym razem przyjechał do nas ponownie, aby przekazać młodym zasady literackiego opracowania komiksu.

2


Pod czujnym okiem fachowca zainspirowani młodzi autorzy stworzyli swoje wersje komiksowej opowieści.

3


Konrad, który zadanie wykonał najlepiej został nagrodzony książką. Z gratulacjami od samego jej autora, oczywiście!

4


 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Joomla extensions by Siteground Hosting