Home

Cytaty

Jeśli ludzie się zakochują, to nie z powodu grawitacji
Witamy na stronie głównej portalu
PIĘKNO DAJE RADOŚĆ Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Środa, 07. Marzec 2018 15:27

DSCN1466

Uśmiechy na twarzach uczestniczek warsztatu dekupażu świadczą nie tylko o dumie z autorskich prac, ale i miłej atmosferze jaka towarzyszyła ich powstawaniu. Wyprzedzając nieco Dzień Kobiet, postaraliśmy się zapewnić naszym Czytelniczkom czas spędzony tyleż pożytecznie, co przyjemnie.

DSCN1440


W roli prowadzącej warsztaty znakomicie spisała się Pani Halina Tetiuk, która podniosła wartość już niejednego przedmiotu, pięknie go ozdabiając techniką dekupażu.

DSCN1435


Jeżeli Panie miały wątpliwość jakie przedmioty będą – oczywiście pod fachowym okiem Pani Haliny - dekorować, to chyba nie uświadomiły sobie, że zbliża się Wielkanoc. Tradycja tego święta, jak wiadomo, każe nam porywy twórczego natchnienia zrealizować na jajkach.

DSCN1437


Powstają więc pisanki i kraszanki, a dlaczego nie spróbować stosunkowo prostej, a w efekcie jakże spektakularnej techniki dekupażu? Zawsze można liczyć na pomoc specjalistki w tej dziedzinie.

DSCN1452


Więcej…
 
ROBÓTKI RĘCZNE DLA PAŃ Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Środa, 28. Luty 2018 14:42

plakat tetiuk

 
WYOBRAŹNIA, RYGOR, HUMOR I ZDZIWIENIE, A DO TEGO EGZOTYKA! Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 27. Luty 2018 16:31

Na tak bogatą skalę doznań mogli liczyć uczestnicy naszej wyprawy po sztukę do muzeów wrocławskich. Wystawa w Pałacu Królewskim pod obiecującym tytułem „Wyobraźnia i rygor" to prawdziwe résumé polskiej sztuki współczesnej. Zaprezentowany na niej obszerny wybór prac, których właścicielami są Grażyna i Jacek Łozowscy, dzięki doskonałemu rozeznaniu i wybornemu poczuciu gustu kolekcjonerów, urasta do rangi reprezentatywnego zbioru o wartości iście muzealnej. To prawdziwa gratka zobaczyć w jednym miejscu tyle znakomitych dzieł artystów tworzących po wojnie panteon polskich malarzy. To obraz niemal kompletny, choć przecież będący odbiciem subiektywnych preferencji estetycznych Państwa Łozowskich, zapowiadanych już samym tytułem wystawy. W pełni usatysfakcjonowani mogli się poczuć zwolennicy geometrycznego ładu w malarstwie abstrakcyjnym, ale i ci, którzy wolą dynamiczny w swej ekspresji informel czy bogate fakturalnie malarstwo materii. Widzowie, u których przywiązanie do figuracji i anegdoty łączy się z wrażliwością na wartości czysto pikturalne, także mogli zaspokoić swoje potrzeby w mniej licznych, ale bardzo pięknych przykładach malarstwa postkolorystycznego czy o proweniencji surrealistycznej. Każdy zaś miał szansę rozszerzenia swojej kompetencji odbiorczej o nowe formy artystycznego przekazu.

IMG 1825


Pałacowe muzeum oferowało jeszcze jedną ciekawą ekspozycję, która oprócz wrażeń estetycznych zapewniała sporą dawkę wartości poznawczych, choć te mogły czasem wprawiać w stan pewnej konfuzji. Wystawa nowego pocztu władców polskich, jaki konkurencyjnie do Jana Matejki namalował Waldemar Świerzy, warta jest obejrzenia, ale i ... przeczytania. Z dowcipnie zredagowanych tekstów, zresztą opartych na historycznych materiałach źródłowych, wyłaniają się sylwetki koronowanych głów, które nijak nie chcą się zmieścić w potocznym wyobrażeniu królewskiego majestatu. Ot, król też człowiek! Chciałoby się powiedzieć nie bez pewnego zakłopotania, ale i złośliwej satysfakcji „maluczkich" wobec władzy. Owszem, są nazwiska, które ostały się w czystości i wielkości, zgodnie z optyką szkolnych nauk, ale całkiem liczni władcy naszego państwa, to nieźli okrutnicy, rozpustnicy ... a i innych przywar nie brakuje.
Matejko był miłosierny, bo też i pracował w poczuciu misji krzepienia ducha narodowego. Dlatego jego wizerunki mieszczą się w kanonie portretu władcy. Tego nie da się powiedzieć o ujęciach Świerzego, który z całym krytycyzmem współczesnego człowieka, nieufnego wobec autorytetu i demaskatorskiego, pozwolił sobie na ukazanie psychiki modela. Nie wszyscy więc władcy prezentują się godnie a ozdobna korona czasem towarzyszy podłemu obliczu. To była niezła lekcja historii! Muzealnicy z poczuciem humoru odnaleźli się w tej przewrotnej konwencji, aranżując wystawę zadbali o ... purpurę w tle.

IMG 1837


Przejście z Pałacu do Muzeum Narodowego umożliwiło nam jeszcze większy przeskok w przestrzeni, niż na to wskazuje realny dystans fizyczny między obiema placówkami. Bowiem tam, dzięki czasowej wystawie artefaktów chińskich, znaleźliśmy się w wytwornym gabinecie urzędnika z czasów panowania dynastii Ming. Cóż za wyrafinowanie i kreatywność! Cóż za estyma wobec wiedzy i piękna! To zaskakujące w kontekście dziś obowiązującego stereotypu urzędnika. Z ogromna przyjemnością chłonęliśmy wyszukaną aurę odległej kultury, którą przywołały piękne zwoje malarskie, kunsztowne przedmioty z jadeitu, rzeźby kultowe oraz z równą pieczołowitością i smakiem wykonane przedmioty codziennego użytku.

IMG 1852


Opuszczaliśmy wystawę, nasyceni pięknem. Cóż, nasi bywalcy Saloniku Artystycznego, to prawdziwi miłośnicy sztuki, skoro unieśli aż taką, potrójną jego dawkę. Jakby tego było mało, wpadliśmy jeszcze z wizytą do branżowych kolegów DBP, gdzie wiele radości sprawiła nam starannie przygotowana wystawa stylowych druków muzycznych z przełomu wieków z kolekcji Profesora Banasia. Dawnych wspomnień czar!

IMG 1848


 
ZOBACZYĆ POLSKĘ OCZAMI DZIECKA Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Środa, 14. Luty 2018 18:49

DSCN1408

Taki obraz naszego kraju mogą zobaczyć wszyscy, którzy odwiedzą w bibliotece wystawę prezentującą najlepsze prace z plonu konkursowego „A to Polska właśnie". Na wernisaż przybyli reprezentanci znacznej, bo liczącej sobie ponad 150 dzieci, grupy uczestników konkursu. Zdarzenie miało miejsce w „Walentynki", czyli w dzień okazywania sobie pozytywnych emocji. Młodzi bohaterowie tej uroczystości też ujawnili swoje uczucia ... względem Ojczyzny i – trzeba przyznać – zrobili to w pięknych formach plastycznych. Językiem obrazu opowiedzieli o tym, czym dla nich jest Polska, jak ją widzą, jakie wywołuje w nich emocje i skojarzenia. Dla głównego laureata - Dawida Jurka jest to potężny i majestatyczny dąb, zresztą wykonany z autentycznej kory i liści.

DSCN1387


Inni posłużyli się oficjalnym symbolem dumnego orła, ale w pracy Martyny Kuriaty - zdobywczyni II Miejsca, został on zobrazowany w wyjątkowo kunsztownej materii malarskiej.

DSCN1394


Natomiast Ula Krzyżanowska, która zwyciężyła wśród przedszkolaków nadała temu królewskiemu ptakowi wzruszająco prosty i osobisty charakter, tworząc jego rozpostarte skrzydła z odbić własnych rączek, dodatkowo wspierając to szczerym wyznaniem.

DSCN1396


W pełnej dynamiki i ekspresji malarskiej realizacji Klaudii Romańczukiewicz (II Miejsce ex aequo) pojawił się ptak zdecydowanie egzotyczny, bo mityczny feniks trafnie użyty w roli symbolu odrodzenia się Polski po czasach zniewolenia.

DSCN1393


Trzeba przyznać, że nasi młodzi artyści nie mieli łatwego zadania. Należało przemyśleć temat, znaleźć dla niego syntetyczną ideę lub uogólniającą metaforę, zaś na koniec postarać się o adekwatną formę obrazowania. Tu ważny był pomysł, wrażliwość estetyczna, no i sprawność warsztatowa. Temu zadaniu podołali wyłonieni przez jury laureaci (pełną ich listę podajemy poniżej), ale wszystkim uczestnikom należą się wyrazy uznania i słowa podziękowania. Bowiem mimo różnych motywów – nośników polskości w indywidualnym rozumieniu autorów prac, to każdy z nich stworzył pełną ciepła i serdeczności wizualną opowieść o swojej Ojczyźnie. To znakomity podarek na 100 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Laureatom serdecznie gratulujemy a wszystkim uczestnikom konkursu i wspierającym ich w tym dziele pedagogom i rodzicom dziękujemy!

DSCN1383


Więcej…
 
ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 09. Luty 2018 13:38

skanowanie0001

 
CZY MONTER INTERNETU MUSI BYĆ ALPINISTĄ? Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 01. Luty 2018 11:56

IMG 1680


Widoczny na zdjęciu – Pan Mateusz Rudawa zdecydowanie ma warunki wspinacza, zaś ekwipunek dodatkowo to potwierdza. Dzieci z ciekawością zaglądały do przyniesionej przez niego kasety pełnej tajemniczych przyrządów.

IMG 1707


Tylko jak to się ma do wykonywania zawodu montera internetu? Uczestnicy naszego spotkania zawodoznawczego, nie bez pewnego zdziwienia dowiedzieli się, że obok wiedzy i umiejętności technicznych wymaga on także sprawności wspinaczkowej.
W końcu anteny i inne urządzenia zapewniające nam dostęp do internetu należy zamontować na wysokościach dachów, masztów czy słupów. Tym razem, dla potrzeb pokazu, nasz gość dokonał tego na poziomie podłogi, zaś dzieciaki ze skupieniem nasłuchiwały sygnału zasięgu.

IMG 1686


Tacy zawodowcy, jak Pan Mateusz wspinają się z ciężkim sprzętem, abyśmy potem mogli w komfortowych warunkach kontaktować się przez internet z całym światem. Za ten trud z pewnością należy się ... „żółwik"!

IMG 1725


 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Joomla extensions by Siteground Hosting