Home

Cytaty

Nikt nie urodził się na świat bez płaczu, nikt nie pyta człowieka, czy chce wejść, nikt nie pyta, czy chce wyjść.
Witamy na stronie głównej portalu
Ferie Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Środa, 30. Styczeń 2019 10:18

ferie 2019

 
O KOBIETACH NIE TYLKO DLA KOBIET Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 28. Styczeń 2019 16:04

1

Fakt, dominowały kobiety- zarówno na scenie, jak i na widowni – tym niemniej mężczyźni także dali wyraz zainteresowania sprawami kobiet. I nie trzeba było wzorem sufrażystek napominać ich parasolkami, choć i ten rekwizyt pojawił się jako dość oczywisty symbol kobiecej emancypacji.

2


Różne są opinie co do tego, czy Naczelnik Piłsudski wydał dekret przyznający kobietom czynne i bierne prawa wyborcze pod naciskiem feministek, ale faktem jest, że ten akt normatywny miał praktyczne konsekwencje. Istotnie, 26 stycznia 1919 roku odbyły się pierwsze wybory z udziałem Polek. Ponieważ liczy się fakt spełniony, a zatem postanowiliśmy uczcić właśnie to historyczne wydarzenie, tak ważne z punktu widzenia procesu upodmiotowienia kobiet. Uroczystego otwarcia konferencji dokonała również kobieta. Kobieta wybrana na urząd burmistrza – P. Dorota Pawnuk.

3


Ten akt otwarcia był też okazją do wysłuchania stanowiska osoby, która z uwagi na duże doświadczenie osobiste mogła podzielić się refleksjami na temat obecności kobiet w życiu publicznym. Ten głos od wewnątrz wzmocniła kolejna prelegentka, która również zna problem z własnej praktyki. Kobieta wyraziście obecna na krajowej scenie politycznej – posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Tym razem w kontekście majestatu królowej Jadwigi.

4


Naszym gościem była również dr Sylwia Spurek, która z racji sprawowanej funkcji zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich do spraw Równego Traktowania jest szczególnie kompetentna do zreferowania stanu aktualnej kondycji społecznej kobiet.

5


A co w kwestii kobiecej ma do powiedzenia nauka? Na początek opcja socjologiczna. Pani prof. Dorota Majka-Rostek omówiła zagadnienie społeczno-kulturowych barier na drodze do równouprawnienia płci, a przygotowana prezentacja sugestywnie przekonywała o sile stereotypów.

6


Głos kobiet - o tyle zrozumiały, że zgodny z ideową podstawą konferencji - nie oznacza jednak, że tematem nie interesują się mężczyźni. Po przerwie wzmocniona kawą publiczność zgromadziła się ponownie, aby wysłuchać sążnistego wykładu prof. Igora Borkowskiego. Przekaz na temat feminizacji języka okazał się tyleż bogaty poznawczo, co i humorystyczny. Zdawałoby się wyświechtane zalecenie dydaktyczne „bawiąc uczyć" ujawniło swój sens, a światło wiedzy (jak widać na zdjęciu) rozchodziło się promieniście.

7


To ewidentne, że językoznawca swój przekaz oparł na sugestywnie podanym słowie, ale kolejny temat wymagał ilustracji ikonicznej. Wspólnie z prelegentką – Marią Tyws publiczność przyjrzała się obecności kobiet w sztuce, wynosząc przekonanie, że kobiety to nie tylko modelki, ale mogą znaleźć się także po drugiej stronie sztalugi. Rozszyfrowano też prowokacyjne, choć nie tak znów absurdalne pytanie o to, czy Leonardo był kobietą.

8


Na finał przewidziano projekcję filmu „Siłaczki". Ten fabularyzowany dokument o działalności polskich sufrażystek z przełomu 19 i 20 wieku był atrakcyjną lekcją poglądową, dodatkowo wzbogaconą o ekspresję obrazu i gry aktorskiej. A zatem, na zakończenie wróciliśmy do początku, by z rozszerzoną już świadomością wdzięcznym okiem spojrzeć na pionierki kobiecej emancypacji. Konferencja, która była jubileuszowym uhonorowaniem pierwszych wyborów, w których do urn wyborczych poszły także polskie kobiety, mogła też inspirować do refleksji na temat stanu aktualnego i perspektyw w odniesieniu do kwestii kobiecej, ale i równouprawnienia w ogóle. Warto tu dodać, że jako ostatni akord ubiegłorocznych obchodów 100-lecia niepodległości RP dała też okazję do podsumowania ich strzelińskiej realizacji. Raport z projektu edukacyjno-patriotycznego przedstawiła jego koordynatorka – Krystyna Pieńkos, zaś Pani Burmistrz, dziękując licznym podmiotom zaangażowanym w tę akcję, wręczyła dyplomy i nagrody. W tym gronie znalazła się też nasza biblioteka.

9


10

Ostatnia zmiana Środa, 30. Styczeń 2019 10:20
 
WYJĄTKOWA OKAZJA - WYJĄTKOWY FILM Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Środa, 23. Styczeń 2019 09:37

silaczki plakat

 
KONFERENCJA Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 18. Styczeń 2019 12:06

konferencja 25012019

 
ZACZYTANI NAGRODZENI Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 21. Grudzień 2018 09:37

1

W tym roku do naszej czytelniczej elity dołączyli kolejni rekordziści, a ich trud - oprócz naturalnych pożytków z lektury – został dodatkowo nagrodzony koszami pełnymi słodkości. Zanim to nastąpiło zgromadzeni przy biesiadnym stole szacowni goście w napięciu oczekiwali na werdykt w tegorocznej edycji konkursu „Wybieramy Czytelnika Roku".

2


Wśród dorosłych najbardziej aktywną czytelniczką okazała się Pani Wanda Motyl, która od lat odwiedza naszą bibliotekę i jak przysłowiowy motyl skacze z książki na książkę. W tym roku zrobiła to aż 148 razy. Brawo! Wynik zaiste imponujący (koszyk zresztą też).

3


Najmłodszej laureatce – rozczytanej (nie bez udziału obojga rodziców) Marysi Marzec ciężar nagrody pomagają unieść panie bibliotekarki, które jej te 125 książeczek wypożyczyły.

4


Starszy czytelnik Działu Dziecięcego – Wojtek Dziedziński sam udźwignął nie tylko nagrodę, ale i lekturę 104 książek wypożyczonych u nas w tym roku.

5


Po rozstrzygnięciu konkursu emocje wcale nie opadły, bo jeszcze przy stole toczyły się długie i ożywione rozmowy. Na tematy literackie, oczywiście!

6


Podobna impreza odbyła się również w Filii Nowolesie, gdzie główna nagroda przypadła czytelniczce Teresie Gus, wyróżniona została też Irena Klusak. One także przekonały się, że czytanie jest słodkie. Dlatego Pani Teresie ochoczo kibicuje wnuczka, która wyczuwa łatwy dostęp do łakoci, a ze zrozumieniem przygląda się temu bibliotekarka – Pani Ania.

7


Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i przypominamy, że każdy może być na ich miejscu – wystarczy tylko dużo czytać! Zapraszamy do nas.

Ostatnia zmiana Piątek, 21. Grudzień 2018 10:04
 
W ROLI GŁÓWNEJ – MIKOŁAJ Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Środa, 12. Grudzień 2018 15:36

IMG 0776


W Nowolesiu Mikołaj był realny, a nawet ... podwojony. Emocjom ulegały nie tylko dzieciaki, ale i towarzyszące im opiekunki, choć one raczej na prezenty liczyć nie mogły. Te należały się najgrzeczniejszym, a tacy byli nasi najmłodsi, i ci nieco starsi czytelnicy.

IMG 0773


Natomiast wszyscy mogli liczyć na wspólną fotkę z tym wyjątkowym gościem, co to gustuje w czerwieni i bieli (od razu widać, że Mikołaj jest Polakiem).

IMG 0782


 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Joomla extensions by Siteground Hosting