Home

Cytaty

Jeśli ludzie się zakochują, to nie z powodu grawitacji
Witamy na stronie głównej portalu
PODGLĄDAMY NASZYCH MŁODYCH GRAFIKÓW Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Niedziela, 17. Kwiecień 2011 13:36
DSCN0813


Realizacja projektu szkoleniowo-wystawienniczego „Komputer zamiast pędzla i rylca”
osiągnęła półmetek. Strzelińska młodzież  pokonuje kolejne progi wtajemniczenia w grafikę komputerową. Najpierw teoria i poszerzanie świadomości estetycznej. Następnie artysta z ASP we Wrocławiu – Pan Maciej Kasperski na zajęciach warsztatowych  ujawniał kreatywny potencjał tkwiący w myszce komputerowej.


Młodzi płci obojga okazali się nad wyraz pojętni, a nawet dość zaawansowani w temacie, gdyż już wcześniej podejmowali takie próby na własną rękę, zresztą … rękę nie byle jaką, bo pewną i sprawną w działaniach plastycznych. Wrażliwości estetycznej i głowy pełnej pomysłów też im nie brakuje. Z tej mąki będzie chleb! Przykładem jest choćby Wiktoria, która na ostatnich warsztatach zakomponowała widoczną powyżej okolicznościową pocztówkę, której wdzięk i uroda okrasza nasze życzenia świąteczne.
Projekt „Komputer zamiast pędzla i rylca” jest realizowany ze środków otrzymanych od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
 
BIBLIOTEKA OD KUCHNI Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 25. Marzec 2011 20:40
IMG_0039


Nasz gość z DBP we Wrocławiu – Iwona Podlasińska wtajemniczała młodych czytelników, uchylając przed nimi kulisy warsztatu bibliotekarskiego. Z zaskoczeniem dowiadywali się, że książka, zanim dotrze do ich rąk, musi przejść pewne branżowe procedury. Mało tego, sami musieli uporać się z zadaniem zaklasyfikowania wybranych książek i sporządzenia dla nich karty książki.


Poradzili sobie, ale realizacja tego zadania  uświadomiła im też wartość pracy bibliotekarza. Bibliotekarki zaś nie mogły uwolnić się od rozterki – wychowują swoich następców czy konkurencję?
 
NOWOLESIE ROZPRAWIA SIĘ Z ZIMĄ Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 25. Marzec 2011 20:39
Zgodnie z tradycją 21 marca można, a nawet trzeba wypędzić zimę. W Nowolesiu dzieciaki zmobilizowane przez swoją bibliotekarkę  - Panią Krysię  już zadbały o to, aby Marzanna skorzystała z kąpieli w okolicznym stawie i ustąpiła miejsca wiośnie. Pozwoliły zimie odejść honorowo, wcześniej prowadząc ją przez wieś w kolorowym, wesoło rozśpiewanym korowodzie.

IMG_0149

 
SALONIK ARTYSTYCZNY W TEATRALNEJ NISZY Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Środa, 23. Marzec 2011 21:05
Jest jedno takie przejście we wrocławskim bloku śródrynkowym – sklepione arkadowo, ze ścianą pokrytą malowidłem, którego egzotykę i soczystość barw zapewnili haitańscy artyści.
Przechodząc tamtędy wkracza się w przestrzeń szczególną. To tu znajduje się Instytut Grotowskiego - mekka nawiedzonych teatromanów. Odwiedzając to miejsce i uczestnicząc w spektaklu „Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie”,  zafundowaliśmy sobie  niezwykłe doświadczenie artystyczne. Tak jest zawsze w przypadku realizacji Teatru ZAR. Nie padło ani jedno słowo dialogu, a mimo to rzecz była niezwykle wymowna. Emocje zostały obnażone a bolesna refleksja eschatologiczna w szkle zwielokrotniła swoje odbicie. Koncepcja inscenizacyjna, przejmująca uroda pieśni oraz niezwykła perfekcja i ekspresja aktorów w posługiwaniu się ciałem – wszystko to było źródłem naszych głębokich przeżyć. Czy zechcemy o tak intymnych doznaniach rozmawiać już na najbliższym salonikowym spotkaniu? Może to nie jest temat na salonowe dysputy, ale nasz Salonik jest przecież wyjątkowy!
Gdyby jednak potrzeba zwierzeń nie wystąpiła, to z pewnością bywalców Saloniku ożywi prelekcja na temat - „Sztuka żywi się sztuką” (brzmi intrygująco). To wszystko  już na najbliższym spotkaniu  w środę – 23 marca.
 
ZAWÓD – BIBLIOTEKARZ Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Środa, 23. Marzec 2011 21:02
Już tyle zawodów pojawiło się w ramach naszego cyklu dla przedszkolaków, że – zachowując skromność i pokornie odczekując w kolejce – mogliśmy najbliższe spotkanie  poświęcić (nareszcie!)  naszej profesji. Aby godnie zaprezentować stan bibliotekarski ściągnęliśmy posiłki aż z Wrocławia. Barw zawodowych broniła Pani Iwona Podlasińska – na co dzień pracownik Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej. Trzeba koniecznie dodać – pracownik barwny i tryskający pomysłami, zaprawiony w zabawach interaktywnych z dziećmi. Mówiąc krótko – Bibliotekarka + , czyli PLUS!

Zaczęła, oczywiście, od książki ...


… ale skończyła na swobodnej ekspresji ruchu, bo współczesna bibliotekarka musi umieć bardzo wiele, nawet oderwać się od książki!


Bez obaw, nawet odejście od książki służy temu, aby ... do niej wrócić.

 
NASZA SPOŁECZNA WRAŻLIWOŚĆ Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Środa, 23. Marzec 2011 21:00
Wspieramy ważne i potrzebne inicjatywy, a projekt aktywizacji ludzi po 50-tce jest nam szczególnie bliski. W końcu większość naszej załogi zalicza się do tej kategorii wiekowej, a  przy tym spora część bywalców naszego Saloniku i DKK łączy się z nami w pokoleniowej wspólnocie. Sami jesteśmy aktywnymi 50-latkami i swoimi inicjatywami pobudzamy rówieśników do aktywności. Jak fajnie być 50+ !

 
<< Początek < Poprzedni 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Joomla extensions by Siteground Hosting