Home

Cytaty

Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
Witamy na stronie głównej portalu
PRACOWITE WAKACJE BABĆ Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 30. Sierpień 2010 13:15
IMG_0219


Nasze „babcie” są młode, ładne i sympatyczne. Nic zatem dziwnego, że po raz kolejny mają w wakacje ręce pełne roboty. Każdy dzieciak, a pewno i niejeden rodzic, oddałby się w te troskliwe ręce, tym bardziej, że i głowy mają pełne pomysłów. Pod  opieką naszych niestrudzonych wolontariuszek dzieci znów ciekawie spędzały wakacyjny czas w bibliotece. Oj, działo się, działo!


Ostatnia zmiana Wtorek, 31. Sierpień 2010 11:20
Więcej…
 
GROMNIK ZNÓW ZDOBYTY Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 30. Sierpień 2010 12:54
S6300922

Jak już zdobywcy osiągną szczyt, to tradycyjnie rozpalają ognisko. Trzeba się posilić po trudach wspinaczki.


Więcej…
 
Z WIZYTĄ U PAŃSTWA KOWALSKICH W MARCINOWIE Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 16. Sierpień 2010 14:28
IMG_0202


Tutaj nikt nie może się nudzić. Bogactwo oferty Małego Muzeum Ludowego oszałamia - skansen etnograficzny, remiza strażacka i panopticum w jednym.  Czego tu nie ma?! Najróżniejsze starocie  z dawnych domostw, gospodarstw rolnych czy zakładów rzemieślniczych (jest nawet moździerz kamienny z epoki kultury łużyckiej), a do tego stroje ludowe – wszystko to uzmysławia zwiedzającym jak to drzewiej bywało. Po ekspozycji oprowadza gospodarz, który ze swadą i kolekcjonerską pasją snuje opowieści, bo każda rzecz ma tutaj swoją ciekawą historię. Pan Kowalski potrafi też zagrać, zaśpiewać i zatańczyć – wszak jest założycielem kapeli „Marciny”. Człowiek-orkiestra, który swoją „kolbergową” ideą zaraził wszystkich członków rodziny. Udzielili nam miłej gościny, a nawet zaserwowali specjalność domu … herbatę na patyku. Rozpalono też ognisko, przy którym upiekliśmy sobie kiełbaski. Posiłek regeneracyjny był konieczny, bo dzieciaki wytraciły mnóstwo energii, baraszkując wesoło w przestronnym obejściu, zwłaszcza na placu zabaw.

A to ci huśtawa! Buja się na niej aż siedem osób.Ostatnia zmiana Wtorek, 17. Sierpień 2010 19:42
Więcej…
 
WYPOCZYNEK W SALONIKU Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 13. Lipiec 2010 11:12
Najbliższe spotkanie Saloniku Artystycznego odbędzie się już 21 lipca (start – godz. 16.00). Ponieważ sezon wakacyjny w pełni, a zatem będziemy napawać się obrazami wypoczynku … i do tego w plenerze. Odpoczniemy przy obrazach, na których odpoczywają ludzie różnych epok. Wypoczynek jak malowanie!

 
U SIEBIE, CZYLI STRZELIN ZNANY I NIEZNANY Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Sobota, 10. Lipiec 2010 21:44
IMG_0150


Tylko z pozoru mogłoby się wydawać, że dzieci strzelińskie znają swoje miasto jak własną kieszeń. Zawodowy historyk i lokalny patriota – Pan Jacek Dziedziński, przekonał je jak jeszcze wiele nieodkrytych przez nie tajemnic skrywają te codziennie przemierzane trakty i mijane obiekty.  Towarzysząc młodym uczestnikom naszego letniego spaceru po Strzelinie, przekazał im wiele rzetelnych informacji, ale i ciekawostek. Słuchali go z zapartym tchem, bo wielka to frajda odkryć na nowo swoje miasto. Pan Jacek, choć belfer, to w kontekście wakacyjnym wyluzowany, pełen fantazji i humoru, ze swadą opowiadał rzeczy ciekawe i zadziwiające o naszym codziennym otoczeniu. Dodatkową atrakcją były propozycje zabaw interaktywnych. Taka lekcja historii mogła się podobać. Pan Jacek zaliczył zadanie z przewodnictwa na szóstkę !

Nasz najcenniejszy zabytek – średniowieczna Rotunda był dla dzieci nie lada wyzwaniem.
Za sprawą Pana Jacka jego mury skrywały dodatkowe „skarby”, które należało znaleźć i – jakby tego było mało – ułożyć z nich hasło.


Jak widać, dzieci poradziły sobie z zadaniem, a hasło okazało się … informacją wyborczą. Trzeba przyznać, dość przedawnioną i chyba jednak niedemokratyczną.


Więcej…
 
POMAGA NAM SAM BILL GATES ! Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 06. Lipiec 2010 19:28
nowolesie_PRB


Nasza placówka zakwalifikowała się do pierwszej edycji PROGRAMU ROZWOJU BIBLIOTEK, który realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Jest to wspólne przedsięwzięcie Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. To dzięki temu Programowi mogliśmy wreszcie wprowadzić w XXI wiek także naszą wiejską Filię. Otrzymany w darze nowoczesny, wysokiej klasy sprzęt (komputer, urządzenie wielofunkcyjne i aparaty fotograficzne) docenili mieszkańcy Nowolesia. Dali temu spektakularny wyraz – najpierw z ciekawością i uznaniem „zwiedzali” nowe nabytki, ale zaraz potem zaczęły się ustawiać kolejki chętnych do skorzystania z tych cudów techniki. Każdy chciał się znaleźć w cyberprzestrzeni, poznać oszałamiające możliwości internetu jako źródła informacji i wiedzy wszelakiej, swobodnie poserfować lub załatwić swoje praktyczne sprawy. W ramach PRB pracownicy Biblioteki mają też zapewniony pakiet szkoleń informatycznych i dotyczących zarządzania. No tak, chcą nam zmodernizować nie tylko materię, ale i ducha! Cóż, trzeba nadążać za współczesnym tempem cywilizacji. Przed bibliotekarstwem stoi ambitne wyzwanie - należy się zmieniać w rytm nowoczesności, ale i … pozostać sobą. Nowoczesna książnica? (celowo używam tego nieco archaicznego miana, jako symbolu trwania i tradycji). To się musi udać!

Młodzi czytelnicy z Nowolesia już nie wyobrażają sobie biblioteki bez komputera. Dla nich to oczywiste, że nawet biblioteka nie samą książką żyje! Garną się zatem  do elektroniki  i - po dawnemu – do swojej Pani Krysi od książek.


To jeszcze nie koniec dobrych wiadomości. Koszty dostępu do internetu  - zarówno czytelników, jak i pracowników  Biblioteki Centralnej oraz Filii  - nie obciążą budżetu placówki. Bowiem nasza Biblioteka bierze udział w programie

AKADEMIA ORANGE DLA BIBLIOTEK

Więcej…
 
<< Początek < Poprzedni 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Joomla extensions by Siteground Hosting