Home

Cytaty

Muszę być silny, bo wiem, że nie należę do tego miejsca... Tu w niebie.
Witamy na stronie głównej portalu
„PRZEDWIOŚNIE" W MUZYCZNYM KLIMACIE MIĘDZYWOJNIA Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Środa, 12. Wrzesień 2018 10:04

1

Prezydenckiej inicjatywie popularyzującej polski kanon literacki nasza biblioteka towarzyszy niemal od samego początku. Już od drugiej edycji Narodowego Czytania podejmujemy to wyzwanie. Nad odsłonami strzelińskimi patronat sprawuje Burmistrz Miasta – Pani Dorota Pawnuk, która jest także czynnym uczestnikiem dorocznej lektury.

2


To dobrze osadzone w lokalnym środowisku wydarzenie skupiło wielu lektorów, którzy rekrutują się z grona osobistości lokalnego życia publicznego. Tym razem przemówili tekstem ostatniej powieści Stefana Żeromskiego - „Przedwiośnie". W roku uroczystych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości ten wybór wydaje się ewidentny. Pisarz dokonał tu bilansu pierwszych lat kształtowania się państwowości II RP. To ważny i dziś wątek ideowy, ale dla nas nie mniej istotny był też owiany sentymentem klimat międzywojnia. Dlatego już w progu naszych gości witały wystylizowane nie do poznania Panie Bibliotekarki.

3


Ponieważ z czasem strzelińska edycja nabrała rozmachu, to zaaranżowana na tę okoliczność przestrzeń biblioteczna przestała wystarczać. Ponadto adaptacje utworów szły w kierunku ich teatralizacji, tak że kontekst sceniczny okazał się nieodzowny. Gościny udzielili nam zatem koledzy ze Strzelińskiego Ośrodka Kultury, zaś jego dyrektor – Darek Stępień, jako że był świeżo po podróży do Azerbejdżanu, tym razem mógł nam przybliżyć początkowe miejsce akcji powieści. Zbliżenie na stoisko z bakaliami od razu uczyniło to miejsce bardzo przyjaznym, tym bardziej, że w naszej scenerii kawiarnianej na stolikach były tylko kwiatki i woda do popicia.

4


Natomiast widzowie również zostali obdarowani z rąk kwiaciarki (na co dzień bibliotekarki, zwanej pieszczotliwie Panią Lidzią).

5


Lekturę rozpoczęła – wiadomo! - Pani Polonistka, której znakomitym uosobieniem jest - nie tylko w naszej opinii - Leokadia Pawliszak.

6


Sylwetki i zawiłe losy bohaterów męskich z różnych pokoleń świetnie przedstawili Panowie, którzy w realu obsadzają ważne dla społeczności strzelińskiej stanowiska, a tu ujawnili swoje niecodzienne oblicza, czasem też zdolności interpretacyjne i zaskakującą ekspresję (kolejno: Przewodniczący Rady Miasta – Ireneusz Szałajko, Starosta Powiatu Strzelińskiego – Marek Warcholiński oraz Wicestarosta – Aleksander Ziółkowski, radny – Damian Serwicki oraz znany ze spektakularnej akcji charytatywnej Łukasz Krzysztofczyk).

7


8

 

9

10

11

 

Prawdziwy aktorski popis zafundował – ku uciesze widowni – Robert Harhala (na mieście raczej można go spotkać w mundurze Komendanta Straży Miejskiej). Skala jego możliwości tym razem rozpięła się (taka złośliwość kompletujących obsadę organizatorów) między pikantną, acz aluzyjnie podaną sceną miłosną a sążnistym przemówieniem na wiecu komunistycznym a'la Gomułka.

12


Paniom, często przyjmującym urokliwy wizerunek lat 20./30., przypadły wdzięczne role przedstawicielek eleganckiego towarzystwa z Nawłoci, którego to uwodzicielski czar świetnie odtworzył się w wizerunku samej Wiceprzewodniczącej RM – Elżbiety Kasprzyszak ...

13


... której dzielnie sekundowała otulona w boa Pani Jola Kowalczyk.

14


Natomiast „cywilnie" ubrana Magda Siedlarz, mimo że w życiu obsadzona w funkcji Przewodniczącej Komisji Kultury RM, tu musiała samym tylko głosem (bez wspomagaczy, typu boa albo długa papierosowa lufka) udźwignąć rolę emanującej zmysłowością Laury Kościenieckiej – prawdziwej femme fatale.

15


W zupełnie inny typ kobiecości wcieliła się nasza poetka – Mirka Szychowiak, która w całkiem niepoetycznym wydaniu razowej, przaśnej chłopki z temperamentem urągała bolszewickim jeńcom.

16


Nawet w syntetycznej adaptacji powieści nie mogło zabraknąć motywu „szklanych domów", który zapada w pamięć na długie lata po lekturze (zazwyczaj ze szkolnego obowiązku). Tak utopijną, niemal fantasmagoryczną wizję mogli oddać tylko nasi ludzie sztuki i literatury: Boguś Szychowiak i Tomek Duszyński. Partneruje im radny Michał Ostrowski w roli Cezarego, przed którym ojciec tę wspaniałą wizję roztacza.

17


18

Błogi nastrój, wbrew finałowej scenie powieści, która kończy się marszem na Belweder, podtrzymał w widowni duet wokalno-instrumentalny, który przypomniał wielkie szlagiery okresu międzywojennego.

19


Artyści – Malwina Paszek i Tomasz Grdeń bawili nas tak skutecznie, że niektórych aż poderwało do tańca.

20


Na koniec można było otrzymać okolicznościową pieczęć. Wszakże niektórzy goście, aby nie przegapić tego wyjątkowego wydania Pań Bibliotekarek, utrwalali to spotkanie przy pomocy jeszcze innej pamiątki - wspólnych fotek.

21


Ostatnia zmiana Środa, 12. Wrzesień 2018 14:00
 
RADOŚĆ TWORZENIA Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Sobota, 08. Wrzesień 2018 18:41

IMG 0741


Zakładając, że wrażliwość estetyczna i potrzeba kreacji przynależą człowiekowi od samego początku, Pani Ania – nasza nowa bibliotekarka z Nowolesia, postanowiła wydobyć ją z tych najmłodszych. Jeszcze pod niezbędną opieką mam i z niedawno uruchomioną funkcją chodzenia, a już rozpoznają nową przydatność stóp oraz rąk jako narzędzi tworzenia.

IMG 0739


Odkrywają piękno i ekspresję barw ... zaś na użycie pędzla do nanoszenia farb jeszcze przyjdzie czas.

IMG 0744


Zresztą, ta młoda przyszła awangarda przeczuwa, iż jej historyczni już poprzednicy – artyści action painting dawno odkryli inne od tradycyjnych techniki malarskie. Zdarzało się im nawet nanosić farby na płótno przy pomocy jazdy na rowerze, ale tę nasze maluchy dopiero opanują za jakiś czas. Natomiast odbicia umazanych farbą rąk są stare jak ludzkość – znajdujemy je już w prehistorycznych jaskiniach.

IMG 0745


Młoda artystka zrobiła swoje – płótno eksploduje kolorami, jego płaszczyzna emanuje ekspresją form. Teraz pora na jakiś smakołyk, mama na pewno coś przygotowała. Pracę twórczą należy docenić. Pani Ania to wie, a zatem to spektakularne dzieło spontanicznej kreacji wyeksponuje w bibliotece.

IMG 0751


Ostatnia zmiana Środa, 12. Wrzesień 2018 10:03
 
PIECZĄTKA NA PAMIĄTKĘ Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 06. Wrzesień 2018 12:17

WP 20180906 08 16 05 Pro

Gościom Narodowego Czytania podpowiadamy, że warto zabrać ze sobą egz. "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, aby wzbogacić go o okolicznościową pieczęć Prezydenta RP.

 
NARODOWE CZYTANIE W STRZELINIE Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Sobota, 18. Sierpień 2018 20:47

NC-plakat

W związku z organizacją strzelińskiej odsłony Narodowego Czytania w sobotę - 8. września Biblioteka będzie nieczynna.

Czytelników przepraszamy i gorąco zachęcamy do udziału w ogólnokrajowej lekturze "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego.

Ostatnia zmiana Czwartek, 06. Wrzesień 2018 07:10
 
NA POGRANICZU EUROPY I AZJI Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 02. Sierpień 2018 19:31

1

Wakacje, to czas penetrowania nowych i ciekawych miejsc, a zatem nasza biblioteka, niczym wirtualne biuro podróży, zaproponowała kolejną wyprawę. Tym razem, podążając szlakiem znaczonym bogatym serwisem zdjęciowym i relacją naocznego świadka, odwiedziliśmy Kaukaz. Doprawdy, górski krajobraz kaukaski zapiera dech w piersiach! Miękko sfałdowane górzyste pasma Gruzji zachwycają szatą w różnych odcieniach zieloności ...

2

... a czasem ta zielona darń zostaje upstrzona kropkami bieli, które przy bliższym spojrzeniu okazują się wypasanymi na halach owcami.

3

Z kolei łąki Armenii są nacętkowane drobinkami koloru, który różnorakie kwiaty polne rozsiewają ze szczodrością godną leśmianowskiej poezji.

4

W tej barwności nie ustępują im góry Armenii, które choć skaliste i poszarpane, to potrafią oczarować nasyconymi oranżami lub intensywną czerwienią.

5

Przedstawiciele tych starych kultur potrafili swoje dzieła znakomicie zharmonizować z naturą. Posadowione na wierzchołkach gór świątynie naprawdę wydają się niebosiężne.

Więcej…
 
ABY ZADBAĆ, TRZEBA WIEDZIEĆ Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 02. Sierpień 2018 19:28

W końcu biblioteka to jest miejsce czerpania informacji, a uroda – wiadomo – ważna rzecz! Można o tym poczytać w książkach lub czasopismach, ale przyjemnie jest też spotkać się z osobą, która nie tylko - tak po kobiecemu - rozumie problem, ale jeszcze zajmuje się tym profesjonalnie. Taką fachową pomoc zapewniła kompetencja naszego gościa – Pani Aleksandry Pluty. A zatem, między nami kobietami ...

1


Każdy czas jest dobry, aby o siebie zadbać. Szczególnie latem cera narażona jest na niebezpieczeństwa oparzeń słonecznych czy wysuszeń. Warto było spotkać się w kobiecym gronie, aby zastanowić się nad ważnymi kwestiami zdrowia i urody, a przede wszystkim wysłuchać rad dotyczących pielęgnacji i upiększania. A już po zaaplikowaniu kremu o cudownych właściwościach (oczywiście!) każda z Pań poczuła się pewna swojego kobiecego wdzięku.

2


 
<< Początek < Poprzedni 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Joomla extensions by Siteground Hosting