Home

Cytaty

Osła i batem do galopu nie zmusisz.
Witamy na stronie głównej portalu
KOMPUTEROWE WTAJEMNICZANIE Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 25. Luty 2010 18:05
Kolejny już rok kontynuowana jest seria zawodoznawcza. Ostatnim razem dzieci spotkały się z Panem, który o komputerach wie wszystko, a zatem dla współczesnych maluchów jest może nawet bardziej atrakcyjny od strażaka czy kominiarza! Signum temporis. Profesjonalny informatyk – Pan Waldemar Pater, niczym szaman lub czarodziej, wprowadzał dzieci w arkana świata wirtualnego i jego nośników elektronicznych.
Na początku z dużym znawstwem tematu przeczytał  literackie teksty o komputerowym świecie i nie były to bajki ...dawno, dawno temu, kiedy nie było jeszcze laptopa, a nawet komputera stacjonarnego...


Potem napięcie rosło, bo Pan Waldek pozwolił dziatwie zajrzeć do wnętrza komputera. Nie do wiary, że te niepozorne płytki, śrubeczki, bolce i inne żelastwo tak wiele potrafią – pozwalają napisać bloga, surfować po internecie, wysłać pocztę etc. etc.


Tego się nie da pojąć. To musi być jakaś magia!


Odkrycie stron tylko dla dzieci wzbudziło prawdziwy entuzjazm.

 
FERIE, CZYLI BIBLIOTEKA NA WESOŁO. Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 15. Luty 2010 17:16
DSCN0117


Ten okres stanowczo zaprzeczył, że biblioteka to miejsce cichej i skupionej pracy. Codziennie o stałych porach (11.00-15.00)  dzieci znalazły w swojej bibliotece sposób na pożyteczne, niebanalne i atrakcyjne spędzenie wolnego czasu. Całkiem niezłą alternatywą dla szusowania po alpejskich stokach były rozmaite gry i zabawy, warsztaty plastyczne i zajęcia rekreacyjne. Panie bibliotekarki dały popis swojej inwencji i kreatywności, proponując dzieciom tak oryginalne, zaskakujące i frapujące działania, że zmobilizowane dzieci wypełniły biblioteczne wnętrza radosnym gwarem, dynamiczną aktywnością i rozbudzonymi emocjami. Jak tu się nudzić, skoro zawodowy teatr dał dwa przedstawienia, a i samemu można było zaimprowizować zdarzenie sceniczne. Byli i inni pogromcy nudy - można było wyzwolić swoją wyobraźnię i odkryć cudowne właściwości zwykłych materiałów, wyczarowując z nich dekoracyjne przedmioty,  można było popisać się zręcznością, inicjatywą i poczuciem humoru w różnych konkursach i zabawach ruchowych, ostatecznie ...można było pocieszyć się słodkościami.

Wyczerpanym zabawą Panie bibliotekarki służą regeneracyjnymi pączkami.

Ostatnia zmiana Poniedziałek, 15. Luty 2010 17:31
Więcej…
 
BYLIŚMY NA STATKU BŁAZNÓW Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 09. Luty 2010 13:48
Byliśmy... dosłownie i w przenośni. Bywalcy Saloniku Artystycznego uczestniczyli bowiem w ważkim wydarzeniu teatralnym, jakim była wrocławska prapremiera „Statku błaznów”, wystawiona według wczesnorenesansowego tekstu Sebastiana Branta. Spektakularna i monumentalna koncepcja scenograficzna sprawiła, że wraz z całą widownią zostaliśmy „zaokrętowani” na ów tytułowy statek szalony. Dynamika i inscenizacyjny rozmach Piotra Tomaszuka oraz ekspresyjne aktorstwo sprawiły, że gorzka refleksja o niezmienności natury ludzkiej dokonała się w błazeńskim klimacie wyuzdanego, opętańczego karnawału. Oj, było potem o czym dyskutować! I śmieszno, i straszno.
W nastrój zdecydowanie radosnego, roztańczonego karnawału wprowadziła nas oglądana przed spektaklem wystawa strojów i rekwizytów, które przypomniały dawnych balów czar. Oj, damą być! - rozmarzyły się „salonowe lwice”.


Wydarzenie było takiej wagi, że do teatru przybył sam … Aleksander hrabia Fredro.


Wobec gorzkiej refleksji po prześmiewczym przedstawieniu, nastrój karnawałowej beztroski mogła przywrócić tylko feeryczna fontanna.

 
TEATR PRZYJECHAŁ Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 04. Luty 2010 17:46
DSCN0028


Strzelińskie dzieci już cieszą się zimowymi feriami. Mają dużo wolnego czasu, a więc zaproponowaliśmy im dwa spektakle teatralne. Odwiedził nas  Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa, który jest taką wędrowną trupą z poczuciem misji. Swój przekaz teatralny kierują do konkretnych adresatów, poruszając istotne dla danej grupy wiekowej  zagadnienia, przestrzegając przed zagrożeniami i propagując pożądane postawy i zachowania. I choć brzmi to poważnie i zalatuje tzw. „dydaktycznym smrodkiem”, to robią to z takim wdziękiem i poczuciem humoru, a przy tym sceniczną urodą, że refleksja pojawia się w wyniku wspólnej, dobrej zabawy.
Przedszkolaki, oglądając „Grymasy królewny Kasi”, reagowały tak żywiołowo na dąsy i złe maniery tytułowej bohaterki, że na pewno wola grzecznego zachowania będzie im towarzyszyła przynajmniej przez jakiś czas. Natomiast gimnazjaliści, po obejrzeniu przedstawienia  „www.kłopoty” z pewnością wyciągną wnioski z niebezpieczeństw korzystania z internetu.
W sumie … było i pożytecznie i przyjemnie.Więcej…
 
SPOTKANIE DKK Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 11. Styczeń 2010 18:28
Starych i nowych klubowiczów zapraszamy na pierwsze spotkanie w tym roku, które odbędzie się w środę – 13 stycznia, o godzinie 16.00 w Czytelni dla Dorosłych. W przyjemnym klimacie okolicznościowym postaramy się jednak skupić na złożonej i bolesnej problematyce rozstania małżonków i rozbicia rodziny, podążając tropem powieści izraelskiej pisarki - Zerui Shalev.

 
16.12.`09 - WYBRALIŚMY CZYTELNIKA ROKU! Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 17. Grudzień 2009 18:42
Z naszym czytelniczym aktywem, z którym mamy powszednie, niemal robocze kontakty, wreszcie mogliśmy się spotkać w kontekście świątecznym. Przyszedł bowiem czas ogłoszenia laureatów dorocznego konkursu i wręczenia im obiecanych nagród, które są bezpośrednim dowodem na to, że perspektywa czytania jest słodka!


Nagrody miały swój ciężar ... nie tylko gatunkowy. Takie okazałe kosze łakoci otrzymali na uroczystej gali zwycięzcy w różnych kategoriach wiekowych:

Bibliotekarki z Wypożyczalni i Czytelni dla Dorosłych wręczają słodki ciężar swojej rekordzistce - Pani Krystynie Rogackiej, która wypożyczyła w mijającym roku aż 264 książki!


Panie z Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci obdarzyły słodyczami dwie młode czytelniczki:
gimnazjalistkę Agatę Statkiewicz (147 wypożyczonych książek) oraz 5-letnią Tosię Fidzińską
, którą z powodu jej niedyspozycji zastępowała mama
(duży rekord małej czytelniczki wynosi 140 książeczek).


Należy dodać, że nagrodzono także czytelniczych liderów Filii w Nowolesiu:
Panią Irenę Klusak (192 książki)

oraz Anię Sygut ((136 książek).


Laureatom gratulujemy tak imponujących wyników, a sobie gratulujemy takich czytelników.

Intensywnie obecni w życiu naszej Biblioteki są nie tylko stricte czytelnicy, ale i zasiedziali u nas uczestnicy cyklicznych programów – damy z Saloniku Artystycznego i klubowiczki z DKK, którym również wręczono upominki.
W tym kadrze utrwalono Panią Marię – najbardziej rogatą, ale i najbardziej ekspresyjną duszę z tego towarzystwa.


W celu dalszego rozpieszczania miłych nam czytelników zaproponowaliśmy im wspaniały koncert akordeonowy, ilustrowaną gawędę świąteczną, no i rozmowy kuluarowe przy słodkim stoliku.

Ostatnia zmiana Piątek, 18. Grudzień 2009 21:31
Więcej…
 
<< Początek < Poprzedni 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Joomla extensions by Siteground Hosting