Home

Cytaty

Aniołem człowieka jest czas.
Witamy na stronie głównej portalu
SPOTKANIE BARDZO STRZELIŃSKIE Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 08. Grudzień 2017 15:05

1


To było wyjątkowe spotkanie w gronie osób szczególnie Strzelinem zainteresowanych.
Z jednej strony nasi znakomici goście z Wrocławia, którzy tym zainteresowaniom dali już całkiem materialny wyraz. Bowiem niedawno ukazał się historyczny atlas miasta, w którym przedstawili efekt swoich naukowych badań nad przemianami przestrzennymi Strzelina w perspektywie historycznej. Formuła atlasu zakłada pracę interdyscyplinarnego zespołu badawczego w dość szerokim składzie osobowym. Spośród autorów atlasu strzelińskiego mieliśmy zaszczyt gościć: prof. Martę Młynarską-Kaletynową z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, która jest redaktorem naukowym serii śląskiej, prof. Rafała Eysymontta z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, który należy do stałego składu redakcyjnego oraz dr Dagmarę Adamską – redaktorkę zeszytu 10. poświęconego właśnie Strzelinowi.
Z drugiej strony Strzelinianie - lokalni patrioci, prawdziwi miłośnicy swojego miasta.

2


Ponieważ osią tego spotkania była książka, to naturalnym miejscem zgromadzenia się tego audytorium stała się nasza biblioteka. Strzelińscy pasjonaci i kolekcjonerzy nie mogli przegapić okazji do wejścia w posiadanie tego cennego i unikalnego wydawnictwa i skwapliwie z tego skorzystali ...

3


4

... wzbogacając nabyte woluminy o autografy.

5


6

Więcej…
 
NASZ VINCENT Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 05. Grudzień 2017 16:46

IMG 1309

Od lat honorowany przez nas Ogólnopolski Dzień Seniora przypada na 20 listopada. Tym razem obowiązki inwentaryzacyjne spowodowały, że nasze obchody nieco przesunęły się w czasie i dopiero na początku grudnia mogliśmy zaproponować najbardziej aktywnym seniorom zbiorowe wyjście do kina. Spotkaliśmy się na seansie kultowego już film „Twój Vincent". Film w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana w intrygujący sposób przedstawia burzliwe koleje losu niezwykłego malarza holenderskiego - Vincenta van Gogha. Osią fabularną jest tajemnica śmierci artysty, która buduje w filmie dramaturgię, skutecznie przykuwając uwagę widza. Wszakże największym atutem tej brytyjsko-polskiej produkcji jest innowacyjna technika animacyjna, która kreuje obraz w estetyce van Gogha a to pozwala na satysfakcję obcowania z jego niepowtarzalnym stylem malarskim. Mówiąc krótko, kino i muzeum w jednym. Czujemy się szczodrze obdarowani i trzymamy kciuki za Oscara dla tej unikalnej animacji.

IMG 1307


 
DLA TYCH, CO CHCĄ O STRZELINIE WIEDZIEĆ WIĘCEJ Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 28. Listopad 2017 11:48

plakat

Uprzejmie informujemy, że na spotkaniu promocyjnym Atlasu będzie można tę unikatową publikację zakupić.

Ostatnia zmiana Wtorek, 28. Listopad 2017 13:09
 
CHWAŁA BIBLIOTEKARZOM! Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 24. Październik 2017 07:10

P1011025


To właśnie oni – bibliotekarze i inni bibliotece niezbędni pracownicy byli bohaterami tej wyjątkowej uroczystości. Cóż to był za dzień! Szacowne grono gości zgromadziło się w sali widowiskowej, której użyczyli nam życzliwi przyjaciele ze Strzelińskiego Ośrodka Kultury, aby uczcić jubileusz strzelińskiej biblioteki publicznej.

P1010888


Nasza placówka obchodziła 70-lecie istnienia. Przy Bibliotece Aleksandryjskiej to zaledwie podlotek ale z perspektywy lokalnej społeczności jest od zawsze, towarzyszyła strzelinianom od samego początku, kiedy przybyli tu na przesiedleńczej fali tuż po wojnie, by rozpocząć swoje życie od nowa. Pionierów, którzy ją zakładali nie ma już wśród nas. Wszak pamięć tego najważniejszego, Witolda Zagórskiego - wielkiego społecznika i pasjonata, który zainicjował tu funkcję a potem instytucję biblioteczną, godnie reprezentował jego syn – Pan Stanisław.

P1011038


W kuluarach jeszcze długo był indagowany przez licznych zainteresowanych, którzy chcieli skorzystać z tego nieocenionego źródła wiedzy o początkach biblioteki.

DSCN0957


Pani Burmistrz – Dorota Pawnuk nie tylko wypowiedziała ciepłe słowa pod naszym adresem ale nawet przytoczyła słowa wiersza naszego patrona – Jana Twardowskiego.

P1010921


Pan Przewodniczący Rady Miejskiej – Ireneusz Szałajko swoje komplementy pod adresem biblioteki poparł pięknym kwieciem.

P1010928


Zaszczycili nas również goście z Wrocławia. W imieniu Pana Marszałka Tadeusza Samborskiego wystąpiła z listem gratulacyjnym Pani Izabela Kurc-Kuriata.

P1010934


W tych okolicznościach nie mogło zabraknąć głosu naszej merytorycznej zwierzchności – w imieniu zespołu Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej przemówił jej dyrektor – Pan Andrzej Tyws. Jak widać wrażenie było tak duże, aż pod szefową biblioteki ugięły się kolana.

P1010953


Więcej…
 
JAN TWARDOWSKI NASZYM PATRONEM Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 24. Październik 2017 06:58

bez nazwy


W jubileuszowe ramy 70-lecia naszej biblioteki wpisała się, niczym prezent urodzinowy, uroczystość nadania placówce imienia oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej szanowanemu księdzu i lubianemu poecie - Janowi Twardowskiemu. W związku z tym w bibliotece zgromadziło się zacne gremium ...

P1010854

... zaś Pani Burmistrz – Dorota Pawnuk i Pan Przewodniczący Rady Miejskiej – Ireneusz Szałajko uroczyście obwieścili kto wpisuje się w miano biblioteki a tym samym będzie jej patronował. Zaraz potem wybrzmiały słowa samego poety wypowiedziane z iście aktorskim talentem przez Pana Roberta Harhalę. Zebrani mogli usłyszeć jak głęboka i poruszająca jest ta liryka a jednocześnie z jaką ujmującą prostotą myśli wyrażone są w słowach – słowach ważnych dla każdego człowieka , ale i dla każdego człowieka zrozumiałych.

DSCN0918

Poeta, stając się naszym patronem, będzie z nami szczególnie intensywnie obecny a widomym, materialnym dowodem jego obecności będzie nie tylko komplet książek u nas dostępny, ale też tablica pamiątkowa, witająca wchodzących do nas czytelników. Wcześniej jednak należało dokonać rytuału odsłonięcia. Pan Przewodniczący już czeka gotowy do zdjęcia tej zielonej łąki aksamitu, po której pełza - jak przystało na księdza Jana – biedronka.

DSCN0929

Uśmiech na twarzy Pani Burmistrz świadczy o akceptacji dla tablicy zaprojektowanej przez Małgorzatę Laszczak. A może jest reakcją na emanujący życzliwą łagodnością wizerunek księdza, który jest znany z franciszkańskiego usposobienia?

DSCN0930

Ostatnia zmiana Wtorek, 24. Październik 2017 07:24
Więcej…
 
NASZE ŚWIĘTO Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 13. Październik 2017 11:11

plakat na 70

Uroczystość jubileuszowa połączona z odsłonięciem tablicy pamiątkowej patrona biblioteki odbędzie się w sobotę - 21. października 2017 r.

 
<< Początek < Poprzedni 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Joomla extensions by Siteground Hosting