Home

Cytaty

Aniołem człowieka jest czas.
Witamy na stronie głównej portalu
ŚRODA W CZWARTEK Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 29. Wrzesień 2017 21:50

Wczoraj, właśnie w czwartek, gościliśmy grupę ze Środy Śląskiej w składzie mieszanym bibliotekarsko-czytelniczym. Była więc okazją aby porozmawiać o naszych wspólnych sprawach, które toczą się wokół książki i wypełniają życie biblioteczne. Ta branżowa rozmowa, mówiąc językiem dyplomacji, była wymianą doświadczeń zawodowych i przebiegała (oczywiście!) w miłej atmosferze. Tak naprawdę było jeszcze lepiej – ciepło, serdecznie, po przyjacielsku ... no i przy kawie i słodkościach.

DSCN0880


Koleżeńska wizyta pozwoliła nam zaprezentować strzelińską bibliotekę i pochwalić się jej działalnością. Była więc medialna prezentacja, rozmowy typu „między nami bibliotekarzami" oraz zwiedzanie naszej placówki.

DSCN0871


Zapraszamy gości „ na pokoje"! Zaczynamy od holu-galerii, gdzie zanurzamy się w radosny klimat wystawy, jaki zapewniają barwne i ukwiecone artystyczne wizje młodych strzelinian na temat swojego miasta.

DSCN0826


Wprowadzeni w dobry nastrój przechodzimy do bardziej merytorycznych kwestii bibliotecznych.

DSCN0844


DSCN0879

Mamy świadomość, że Strzelin jest interesujący nie tylko poprzez swoją bibliotekę, a zatem ... na koniec niespodzianka! Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionego z nami dyrektora SOK-u – Darka Stępnia zostajemy wpuszczeni na wieżę ratuszową, co gwarantuje dreszczyk emocji (średniowieczne mury i szkielet w lochu) oraz panoramiczny widok z góry.

DSCN0888


Dziękujemy naszym Gościom za odwiedziny! Utrwalamy je w serdecznej pamięci oraz na pamiątkowej fotce przy Strzelcu. Zapowiadamy rewizytę. Do zobaczenia!

DSCN0895


 
MIĘKKI ŚWIAT TAPICERA Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 29. Wrzesień 2017 21:46

Któż z nas nie woli usiąść na miękkiej kanapie zamiast na twardym taborecie? Ten komfort zapewnia tapicer. To właśnie z przedstawicielem tego zawodu spotkały się dzieciaki w ramach naszego cyklu zawodoznawczego (notabene, już ponad 70 profesji przedstawiliśmy w tym projekcie!). Swój fach świetnie zaprezentował Pan Darek Zieliński.

IMG 1083

Narzędzia tapicerskie wzbudziły zainteresowanie nie tylko chłopców.

IMG 1097

Natomiast każdy chciał doświadczyć przyjemnej miękkości wyściełanej poduszeczki.

IMG 1110

Panu Darkowi także było miło kiedy dzieci wręczyły mu efekt pracy własnych rąk.

IMG 1115

 
KWIETNY MICHAŁ Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 18. Wrzesień 2017 12:36

IMG 0977


Tegoroczne obchody Święta Patrona Miasta – Archanioła Michała były, według prognoz, zagrożone deszczem. Tymczasem nasz zwyczajowy konkurs „michałowy" przebiegał pod hasłem „Strzelin w kwiatach". Co prawda do wzrostu kwiatów niezbędny jest deszcz ale na szczęście ukwiecone prace uczestników konkursu, prezentowane na wystawie plenerowej, zostały nim tylko z lekka podlane. Wcześniej jednak mogły nacieszyć oczy zwiedzających, co prawda bez słonecznego oświetlenia ale za to w naturalnej oprawie liści, których zieleń powoli ustępuje jesiennej czerwieni.

P1010012


Natomiast na estradzie, w blasku reflektorów, dokonało się uhonorowanie laureatów.

P1010078


Główna nagroda poszła w ręce Amelii Goszczyńskiej – uczennicy Szkoły Podstawowej nr 5 w Strzelinie, która, oprócz zaszczytu, otrzymała też komplet profesjonalnych atrybutów stanowiących techniczną podstawę do uprawiania malarskiej pasji. To tak na dalszą artystyczną drogę.

P1010068


1

Jurorzy docenili również talent Sary Sikory, stawiając ją na wysokim I Miejscu.

2


II Miejsce przyznano Martynie Kuriacie.

P1010057


3

Na podium stanęła też Kasia Nowacka – laureatka III Miejsca.

P1010054


4

Jurorzy, którym przewodniczył profesjonalny plastyk – Bogusław Szychowiak, starali się docenić oryginalność koncepcji lub pomysł plastyczny. Przy wartościowaniu stosowano głównie kryteria estetyczne, ale istotne były też walory warsztatowe. Tym wymogom sprostali również inni autorzy a sześciu spośród nich zasłużyło na Wyróżnienie:

Michał Dobrowolski (ucz. Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzelinie)

5


Hania Czajkowska (ucz. Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzelinie)

6


Filip Nowak

7


Kornelia Banaszczyk

8


Hania Kowalska

9


Oliwia Romańczukiewicz

10


Prawie całą pulę nagród zgarnęli uczniowie strzelińskiej „piątki", co dobrze świadczy o pedagogicznej pracy nauczycielek wychowania plastycznego – P. Bożeny Krzesaj i P. Krystyny Drzewieckiej. Doceniamy też wkład P. Anety Horżanieckiej ze SP nr 4.

IMG 0991


Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy za współpracę a laureatom serdecznie gratulujemy. W roku przyszłym spotkamy się znowu na „michałowym" święcie i żeby zagwarantować dobrą pogodę ... być może należałoby (z pewną dozą przekory) wybrać temat „Strzelin w deszczu".

 
KONKURS MICHAŁOWY Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Środa, 06. Wrzesień 2017 14:28

plakat

 
JAK WESELE TO WESELE! Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 04. Wrzesień 2017 13:50

DSCN0698

W tym roku, jak przystało na dramat, nasza strzelińska odsłona Narodowego Czytania realizowana była w warunkach scenicznych i miała udramatyzowany, parateatralny charakter. Było to nie lada wyzwanie dla czytających VIP-ów, ale – nieoczekiwanie – ten dramat demaskujący charakter narodowy, przy okazji zdemaskował aktorskie talenty drzemiące pod często urzędniczą funkcją osobistości lokalnego życia publicznego. Pani Burmistrz doskonale odnalazła się w roli elegancko kokieteryjnej Maryny z inteligencji krakowskiej, jak i w roli hożej chłopki – Panny Młodej. W końcu jest włodarzem miasta i gminy, a zatem choćby z racji sprawowanego urzędu reprezentuje żywioł miejski i wiejski. W obu rolach godnie partnerowali Starostowie Powiatu – Panowie Marek Warcholiński i Aleksander Ziółkowski. Miło było posłuchać jak harmonijnie przebiega relacja między strzelińskimi organami władzy.

DSCN0564


Oczywiście, wszystko zaczęło się od sławetnej kwestii „Cóż tam Panie w polityce?" wypowiedzianej przez gospodarza miejsca – Darka Stępnia, który pozwolił nam ze sceny Strzelińskiego Ośrodka Kultury zrobić „naszą chatę rozśpiewaną". Wcielając się w rolę Czepca, pytanie skierował (jak najbardziej zasadnie) do Przewodniczącego Rady – Ireneusza Szałajko (tu w roli Dziennikarza).

DSCN0546


Politykowania przy weselnym stole uniknąć się nie dało (zwłaszcza, że wśród biesiadników tylu przedstawicieli miejscowych władz).

DSCN0472


Wszakże, były też poruszane tematy frywolne i romansowe (Oh! Jakże smakowicie rubaszną jurność wiejskich dziewek i chłopaków oddali: Panie - Mgada Siedlarz i Ewa Wyka oraz Michał Ostrowski). Natomiast obecność świetnego Zespołu Górali Czadeckich „Pojana" (który grał, śpiewał i tańczył z przytupem) sprawiła, że atmosfera radosnej zabawy wypełniła nie tylko scenę ale i serca wszystkich uczestników wydarzenia.

DSCN0496


DSCN0702

Żywiołowy temperament wykonawców i dynamika układów choreograficznych porwały do tańca także biesiadujących przy stole zacnych weselników.

DSCN0701


Ostatnia zmiana Poniedziałek, 04. Wrzesień 2017 14:42
Więcej…
 
NA KONIEC WAKACJI W PLENER! Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Sobota, 02. Wrzesień 2017 18:06

IMG 0963


Aby dobrze zapamiętać kończący się czas wakacyjnej beztroski, to koniecznie trzeba zanurzyć się w – nazwijmy to poetycko - ocean zieloności. Dlatego, korzystając z dobrodziejstwa przyrody w okolicach naszego miasta, wybraliśmy się na zalesione wzgórza, a potem jeszcze wyżej – pod strzechę drewnianej wiaty postawionej na wzgórzu z 3 dębami.

IMG 0953


To znakomite miejsce, aby rozpalić ognisko i podreperować nadwątlone wspinaczką siły, przypieczoną na ogniu kiełbaską.

IMG 0958


Był też czas na różne gry i zabawy plenerowe.

IMG 0967


Wakacje finalizujemy solidną dawką świeżego powietrza i radosnej rekreacji. No cóż, czas do szkoły!

 
<< Początek < Poprzedni 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Joomla extensions by Siteground Hosting