Home

Cytaty

Samotność jest zła tylko wtedy, gdy się przed nią ucieka.
Witamy na stronie głównej portalu
ZBIORY BIBLIOTEKI NARODOWEJ DOSTĘPNE W STRZELINIE Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 24. Kwiecień 2018 07:17

academica plakat 2018

 
Zapraszamy na spotkanie Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 09. Kwiecień 2018 12:10

r jankowski plakat

 
PAMIĘĆ O KRESACH Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 19. Marzec 2018 14:56

DSCN1532

Nasz gość – Stanisław Srokowski znakomicie pasował zarówno do biblioteki, jak i okoliczności zorganizowanego tam spotkania. Jest bowiem człowiekiem pióra i to we wszelkich możliwych postaciach – od pisarza i poety poprzez krytyka literackiego aż do scenarzysty. Bogaty dorobek literacki autora dopełnia jeszcze działalność dydaktyczna i znaczna aktywność w towarzystwach społeczno-kulturalnych. Jednocześnie kresowy rodowód pisarza zaciążył także na jego profilu literackim. Większość jego książek odnosi się do bolesnej historii Kresów II RP. Ponieważ spotkanie zostało wpisane w ramy dorocznych obchodów organizowanych w Strzelinie jako wyraz pamięci o zagładzie Huty Pieniackiej, a zatem obecność takiego gościa podkreśliła klimat uroczystości i wniosła istotne walory poznawcze.

DSCN1540


Dla wielu słuchaczy poruszona na spotkaniu tematyka ma wymiar bardzo osobisty, a zatem w części dyskusyjnej chętnie zabierali głos.

DSCN1547


Po spotkaniu można było zakupić wybrane książki Stanisława Srokowskiego, zaś jego obecność pozwoliła na uzyskanie autografu. Stworzyło to również dogodną okazję do bardziej kameralnych rozmów. W tym gronie nie zabrakło też Pani Burmistrz.

DSCN1552


Dalsze utrzymanie gości w klimacie kresowym zapewniła okolicznościowa wystawa o charakterze fotoreportażu z udziału delegacji strzelińskiej pod przewodnictwem Pani Burmistrz – Doroty Pawnuk w oficjalnych uroczystościach upamiętniających zagładę Huty Pieniackiej, jakie miały miejsce bezpośrednio w miejscu rzezi na Ukrainie.

DSCN1521


Wystawę tę będzie można oglądać w holu biblioteki do końca marca. Zapraszamy.

DSCN1565


Ostatnia zmiana Poniedziałek, 19. Marzec 2018 15:25
 
MIŁE WSPOMNIENIE Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 19. Marzec 2018 14:54

IMG 0721

W nowoleskiej bibliotece przyjazna atmosfera to standard, ale w tak okazałym wydaniu to już nie codzienność, ale ...Dzień Kobiet! Miłe towarzyskie rozmowy przy stole zastawionym łakociami, w dodatku w towarzystwie książek. Czyż można chcieć więcej? Dlatego chętnie wracamy wspomnieniem do tych chwil. Tym bardziej, że świątecznym tortem częstowała sama Pani Burmistrz – Dorota Pawnuk.

IMG 0727


 
DOROCZNE SPOTKANIE NIE TYLKO DLA KRESOWIAKÓW Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 13. Marzec 2018 17:33

plakat Huta Pieniacka

Ostatnia zmiana Środa, 14. Marzec 2018 07:46
 
I TY ZOSTANIESZ DZIENNIKARZEM Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 13. Marzec 2018 17:29

DSCN1474


Oto potencjalni dziennikarze – młodzież Technikum CKZiU w Strzelinie, która przyszła do biblioteki na organizowane przez nas warsztaty. Poprowadził je człowiek z branży, aktualnie redaktor naczelny popularnej gazety samorządowej „Nowiny Strzelińskie" - Jakub Olejnik. Dzielił się doświadczeniami ze swojej praktyki zawodowej, jednocześnie przybliżając arkana dziennikarskiego fachu. Potem przyszedł czas próby – nasz gość postawił przed uczestnikami warsztatów pierwsze zadanie dziennikarskie. Polegało ono na tym, aby notatkę informacyjną zaadaptować na potrzeby artykułu prasowego. Na początku ... syndrom pustej kartki.

DSCN1491


Profesjonalista nie skąpił rad i sugestii.

DSCN1497


Słuchacze szybko uświadomili sobie, że nie wystarczy poprawnie posługiwać się językiem polskim. Istotne są też formy przekazu, a w niektórych z nich liczy się indywidualność stylu. Końcowe omówienie prac mogło niektórym przynieść satysfakcję. Potencjał jest! Reszta to, jak zwykle, doskonalenie przez studia i wytrwałą pracę.

DSCN1503


Dowiedzieli się też, że dziennikarz nie tylko powinien odpowiednio formułować myśli, ale musi też umieć słuchać, wyszukiwać interesujące tematy, czasem nawet prowadzić ... śledztwo. No właśnie, bo ta profesja wymaga określonych cech osobowościowych.
Nie każdy ma więc zadatki na dziennikarza, ale próbować warto!

 
<< Początek < Poprzedni 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Joomla extensions by Siteground Hosting