Home Imprezy dla dzieci Do kamieniołomów, proszę!

Aniołem człowieka jest czas.
Do kamieniołomów, proszę! Drukuj Email
Wtorek, 04. Sierpień 2009 13:29
22.07. 2009 r.

Obyś pracował w kamieniołomach! - to brzmi jak przekleństwo. W gruncie rzeczy kamieniołom ma swoją urodę (patrz zdjęcie!), a ciężka w nim praca przyciąga prawdziwych mężczyzn. To tam spotkaliśmy strongmanów (wydanie niesportowe, czyli prawdziwki), którzy tak imponowali chłopcom z naszej grupy. Panie Bibliotekarki też były pod wrażeniem, kiedy podrzucali 40-kilogramowe kostki granitu, niczym piłkę. Śledząc proces obróbki kamienia przekonaliśmy się, że praca ta wymaga siły mięśni, ale trzeba też pogłówkować, a i wrażliwość okazuje się niezbędna. Twarda granitowa skała, jaką dobywa się ze strzelińskiego złoża, wymaga – niczym powabna panna - odpowiedniego traktowania. Trzeba materiał znać i szanować jego naturalne prawa. Dlatego Panowie Kamieniarze mają w ręku fach, ale też znawstwo kamienia i ... czuły dotyk. Obcowanie z naturą uwrażliwia – piękna jest ziarnista struktura granitu, a wielka dziura w ziemi, jaka powstała wskutek eksploatacji złoża zapiera dech w piersi! Ten najgłębszy kamieniołom w Europie porywa swoją ekspresją i uwodzi walorami estetycznymi. Jesteśmy wdzięczni gospodarzom, że zechcieli nam pokazać te cuda przyrody i ludzkiej pracy, ale jednocześnie Panie Bibliotekarki jakby gorliwiej wracały do swojej lady bibliotecznej (w końcu książki – nie wyłączając albumów i encyklopedii - nie są tak ciężkie, o zapyleniu nawet nie wspomnę). Szkoda tylko, że wciąż w bibliotekach pracuje tak mało mężczyzn, a przecież nie musi to być od razu strongman!

Kompetentną i życzliwą przewodniczką (a jednak kobieta!) naszej grupy była Pani Kamila Czyrna - męskie zdecydowanie i kobiece ciepło w jednym.

3 dowody na piękno kamieniołomu.

Słuchamy i patrzymy.

To tutaj bloki skalne zamieniają się w klocki, tzn. kostkę brukową.

Jak rozłupać taką bryłę granitu?

Strongmani mają swoje sposoby.

Unoszący się pył wyczarował śnieżną zimę w środku lata.

Taką kostkę może podnieść tylko taki kolos!

Taki duży, a nie obejdzie się bez pomocy człowieka.

Czynne wyrobisko odkrywkowe zamienia ziemski krajobraz w księżycowy.

Przy urobku, czyli grupa na tle skał.

Na terenie kopalni wylądował helikopter – okazał się nie mniejszą atrakcją, niż skarby ziemi.
Ostatnia zmiana Wtorek, 04. Sierpień 2009 13:32