Chleb otwiera każde usta.
DEKADA DKK Drukuj Email
Środa, 03. Sierpień 2016 17:42

P1120797

Nasz Klub „Gadka-Literatka" działa już ponad 8 lat i zapewne należy do tych najstarszych w polskiej sieci DKK, która właśnie obchodzi 10-lecie istnienia. Z tej jubileuszowej okazji urządzono Ogólnopolski Zlot Członków Dyskusyjnych Klubów Książki „Literacki Woodstock". Do Wrocławia zjechali się klubowi aktywiści z całego kraju (oj, siła nas!) a w ich gronie nie zabrakło też najwyższych władz Instytutu Książki, który Klubom patronuje. Dla tak masowej imprezy potrzebna była rozległa przestrzeń poligonu wojskowego na obrzeżach Wrocławia, choć ... cel spotkania był zdecydowanie pokojowy. W atmosferze radosnego świętowania, w bezpretensjonalnych warunkach polowych (dosłownie!) integrowało się klubowe towarzystwo ale też wymieniało doświadczeniami oraz, uczestnicząc w spotkaniach autorskich, podnosiło swoją kompetencję. Była okazja spotkać wielu znakomitych pisarzy, wśród nich Rosę Montero z Hiszpanii.

P1120801

Nasz „Literacki Woodstock" , choć odbywał się na zielonej trawce i pod namiotami (jak na Woodstock przystało), to wpisał się w godny kontekst Europejskiej Stolicy Kultury i (jakby tego było mało!) w zaszczytne ramy kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO. Na oficjalnej gali ogłoszono wyniki plebiscytu na najpopularniejszych autorów wśród społeczności DKK. W tym środowisku najczęściej czytano i omawiano książki prozaików - Wiesława Myśliwskiego i Jacka Dehnela, dokumentalisty Jacka Hugo-Badera oraz w kategorii literatury dziecięcej – Barbary Kosmowskiej. Wszyscy byli także w naszym wyborze lekturowym, a połowę z nich mieliśmy przyjemność gościć w strzelińskiej bibliotece. Dodatkową nagrodą zarówno dla obecnych laureatów, jak i dla wszystkich uczestników był świetny koncert wokalisty Pablopavo z zespołem Ludziki. Dobra zabawa zapewniona, przy jednoczesnym uszanowaniu dla tak ważnej w tym kontekście wartości literackiej tekstów.

P1120802

Natomiast na zakończenie Zlotu śpiewali na wrocławskim rynku sami klubowicze do tekstu bez wątpienia literacko znakomitego, bo wyszedł spod pióra samego Tadeusza Różewicza. Z ponad tysiąca gardeł wydobył się Hymn Książki UNESCO! Było to prawykonanie hymnu, do którego muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz i to wspaniałe brzmienie będzie odtąd towarzyszyło wszystkim przyszłym Stolicom Książki.

P1120822