Home Spotkania autorskie WYJĄTKOWA OKAZJA – WYJĄTKOWY GOŚĆ

Wiersze: to jest właśnie walka ze światem.
WYJĄTKOWA OKAZJA – WYJĄTKOWY GOŚĆ Drukuj Email
Poniedziałek, 13. Marzec 2017 11:39

DSC 0767

W ramach uroczystości upamiętniających bolesne wydarzenie historyczne jakie miało miejsce 73 lata temu na Kresach Wschodnich, w bibliotece odbyło się spotkanie z księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. Okoliczności spotkania, które wpisały się w pokoleniową biografię dziedziczących pamięć przodków mieszkańców tego regionu, jak również autorytet honorowego gościa sprawiły, że uczestniczyło w nim wiele osób, wśród których nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz samorządowych.

DSC 0717

Przebieg spotkania miał emocjonalny charakter. Kresowa opowieść Księdza, podana ze swadą i osobistą nutą, uruchomiła ciąg wzruszających wspomnień, którymi chętnie dzielili się przedstawiciele starszego pokolenia.

DSC 0730

DSC 0737

Temat poruszył też Marszałka Województwa Dolnośląskiego – Tadeusza Samborskiego, który podzielił się ze słuchaczami ciekawą refleksją.

DSC 0732

I choć wszechstronna aktywność Księdza Tadeusza – historyka kościoła, popularyzatora kultury Ormian, represjonowanego działacza „Solidarności", społecznika i filantropa, a także publicysty i poety – otwierała spotkanie na szerokie spektrum tematyczne, to jednak zdominowała je problematyka kresowa. Nasz gość wzbudzał szczególne zainteresowanie jako strażnik pamięci historycznej a po spotkaniu chętnie zaopatrywano się w jego książki, od razu zyskując autograf.

DSC 0762

Z uwagi na kontekst biblioteczny wywołano też wątek poetycki a nawet został odczytany przez ochotnika jeden z wierszy i trzeba przyznać, że był to bardzo sugestywny przekaz.

DSC 0748

Biogram księdza Isakowicza-Zaleskiego jest tak imponujący a jego bezkompromisowa postawa wobec prawdy historycznej i odwaga sądów wzbudzają tak żywe emocje, że tego ciężaru nie mogło unieść jedno spotkanie. Osobowość Księdza i jego bezpośredniość w kontaktach ze słuchaczami sprawiły, że mimo doniosłości poruszanych tematów, znalazło się też miejsce na anegdotę i ogólnie pogodny nastrój.
Udane spotkanie zakończyło się miłym akcentem, gdy Pani Burmistrz – Dorota Pawnuk podziękowała Księdzu, wręczając mu unikatowy różaniec ze strzelińskiego granitu.

DSC 0755