Przeludnienie świata doprowadziło do tego, że w jednym człowieku żyje wielu ludzi.
JAK WESELE TO WESELE! PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 04. Wrzesień 2017 13:50

DSCN0698

W tym roku, jak przystało na dramat, nasza strzelińska odsłona Narodowego Czytania realizowana była w warunkach scenicznych i miała udramatyzowany, parateatralny charakter. Było to nie lada wyzwanie dla czytających VIP-ów, ale – nieoczekiwanie – ten dramat demaskujący charakter narodowy, przy okazji zdemaskował aktorskie talenty drzemiące pod często urzędniczą funkcją osobistości lokalnego życia publicznego. Pani Burmistrz doskonale odnalazła się w roli elegancko kokieteryjnej Maryny z inteligencji krakowskiej, jak i w roli hożej chłopki – Panny Młodej. W końcu jest włodarzem miasta i gminy, a zatem choćby z racji sprawowanego urzędu reprezentuje żywioł miejski i wiejski. W obu rolach godnie partnerowali Starostowie Powiatu – Panowie Marek Warcholiński i Aleksander Ziółkowski. Miło było posłuchać jak harmonijnie przebiega relacja między strzelińskimi organami władzy.

DSCN0564

Oczywiście, wszystko zaczęło się od sławetnej kwestii „Cóż tam Panie w polityce?" wypowiedzianej przez gospodarza miejsca – Darka Stępnia, który pozwolił nam ze sceny Strzelińskiego Ośrodka Kultury zrobić „naszą chatę rozśpiewaną". Wcielając się w rolę Czepca, pytanie skierował (jak najbardziej zasadnie) do Przewodniczącego Rady – Ireneusza Szałajko (tu w roli Dziennikarza).

DSCN0546

Politykowania przy weselnym stole uniknąć się nie dało (zwłaszcza, że wśród biesiadników tylu przedstawicieli miejscowych władz).

DSCN0472

Wszakże, były też poruszane tematy frywolne i romansowe (Oh! Jakże smakowicie rubaszną jurność wiejskich dziewek i chłopaków oddali: Panie - Mgada Siedlarz i Ewa Wyka oraz Michał Ostrowski). Natomiast obecność świetnego Zespołu Górali Czadeckich „Pojana" (który grał, śpiewał i tańczył z przytupem) sprawiła, że atmosfera radosnej zabawy wypełniła nie tylko scenę ale i serca wszystkich uczestników wydarzenia.

DSCN0496

DSCN0702

Żywiołowy temperament wykonawców i dynamika układów choreograficznych porwały do tańca także biesiadujących przy stole zacnych weselników.

DSCN0701

Nasi lektorzy (samozwańczy aktorzy jednego przedstawienia) zaskoczyli nie tylko znakomitym opanowaniem niełatwego tekstu, ale i jego świetną interpretacją. Były tak ambitne przypadki, że obsadzeni w kilku rolach dwoili się i troili (jak Pan Robert na tym impresyjnym zdjęciu), aby wykreować zróżnicowane postaci. No, kto by pomyślał, że pod mundurem Komendanta Straży Miejskiej bije wielkie serce do aktorstwa.

DSCN0615

No bo to, że nasza artystyczna para – Boguś i Mirka Szychowiakowie, a także pisarz Tomek Duszyński, filozofka Maria Kostyszak czy polonistka – Pani Leokadia Pawliszak podołają zadaniu, nie budziło żadnych wątpliwości. Mirka bez trudu wcieliła się w rolę egzaltowanej poetessy (obsadzona „po warunkach", można powiedzieć, że pozostała sobą), zaś Boguś w iście obrazowym stylu (jak przystało na malarza) przedstawił Chochoła. Natomiast Wioletta Matelonek (nasza koleżanka po fachu), choć – jak to bibliotekarka – liryczna, to skutecznie przywołała to, co oniryczne. Nie zabrakło też, oczywiście, snopka (żaden tam gadżet z plastiku ale prawdziwa słoma ze wsi, prosto z pola).

DSCN0654

Skoro pojawił się ten symboliczny rekwizyt, to nie mogło się obyć bez chocholego tańca. Weselnicy wstali od biesiadnego stołu, by w rytm ekspresyjnego śpiewu Niemena pogrążyć się w tym dramatycznym korowodzie niemocy, jak gorzko finalizuje dramat sam Wyspiański.

DSCN0659

Nie, nie mogliśmy pozostawić naszych widzów bez światełka nadziei. Dlatego naszą dość swobodną adaptację dramatu zakończyła scena, w której Panna Młoda otrzymuje od Poety mądrą lekcję patriotyzmu zsubiektywizowanego, bo przecież Polskę każdy nosi w swoim sercu. Ten wzruszający moment zawdzięczamy Pani Eli Kasprzyszak, której charakteryzacja nie od razu pozwoliła pod tą białą suknią i welonem rozpoznać Wiceprzewodniczącą Rady Miasta.

DSCN0667

To był powściągliwy ale jednak happy end. Serdecznie dziękujemy wszystkim wykonawcom oraz widzom, z którymi wspólnie roztrząsaliśmy narodowy dramat ale i dobrze bawiliśmy się. Do zobaczenia w roku przyszłym na kolejnym Narodowym Czytaniu.

DSCN0719

DSCN0661