Nie płacz, że coś się skończyło, tylko uśmiechaj się, że ci się to przytrafiło.
CHWAŁA BIBLIOTEKARZOM! PDF Drukuj Email
Wtorek, 24. Październik 2017 07:10

P1011025

To właśnie oni – bibliotekarze i inni bibliotece niezbędni pracownicy byli bohaterami tej wyjątkowej uroczystości. Cóż to był za dzień! Szacowne grono gości zgromadziło się w sali widowiskowej, której użyczyli nam życzliwi przyjaciele ze Strzelińskiego Ośrodka Kultury, aby uczcić jubileusz strzelińskiej biblioteki publicznej.

P1010888

Nasza placówka obchodziła 70-lecie istnienia. Przy Bibliotece Aleksandryjskiej to zaledwie podlotek ale z perspektywy lokalnej społeczności jest od zawsze, towarzyszyła strzelinianom od samego początku, kiedy przybyli tu na przesiedleńczej fali tuż po wojnie, by rozpocząć swoje życie od nowa. Pionierów, którzy ją zakładali nie ma już wśród nas. Wszak pamięć tego najważniejszego, Witolda Zagórskiego - wielkiego społecznika i pasjonata, który zainicjował tu funkcję a potem instytucję biblioteczną, godnie reprezentował jego syn – Pan Stanisław.

P1011038

W kuluarach jeszcze długo był indagowany przez licznych zainteresowanych, którzy chcieli skorzystać z tego nieocenionego źródła wiedzy o początkach biblioteki.

DSCN0957

Pani Burmistrz – Dorota Pawnuk nie tylko wypowiedziała ciepłe słowa pod naszym adresem ale nawet przytoczyła słowa wiersza naszego patrona – Jana Twardowskiego.

P1010921

Pan Przewodniczący Rady Miejskiej – Ireneusz Szałajko swoje komplementy pod adresem biblioteki poparł pięknym kwieciem.

P1010928

Zaszczycili nas również goście z Wrocławia. W imieniu Pana Marszałka Tadeusza Samborskiego wystąpiła z listem gratulacyjnym Pani Izabela Kurc-Kuriata.

P1010934

W tych okolicznościach nie mogło zabraknąć głosu naszej merytorycznej zwierzchności – w imieniu zespołu Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej przemówił jej dyrektor – Pan Andrzej Tyws. Jak widać wrażenie było tak duże, aż pod szefową biblioteki ugięły się kolana.

P1010953

Zaraz potem, już z otwartym czołem, opowiedziała o bibliotece – jubilatce, systematyzując tę informację w trzech blokach, które stanowią sine qua non istnienia biblioteki w ogóle: zbiory, czytelnicy, bibliotekarze. Aby dać wyobrażenie o szerokim spektrum, w jakim czytelnicy strzelińskiej placówki mogą wybierać dla siebie lekturę, przytoczyła fragment Finneganów tren i trzeba przyznać, że dzieło ekscentrycznego klasyka było dość ekstremalnym doświadczeniem literackim. Wchodząc w konstruktywny dialog, zaprzyjaźniona filozofka - Pani Maria Kostyszak przeczytała dla równowagi „biedronkowy" wiersz księdza Twardowskiego. Ot, krzepiąca różnorodność wielkiej literatury.

P1010970

Kiedy była mowa o czytelnikach, to nie mogło się obyć bez nagrodzenia tych najwierniejszych, którzy towarzyszą placówce przez długie lata, czasem niemal od samego początku, jak Pani Ania Kasperkiewcz.

P1010983

Na uhonorowanie zasłużyły też Panie – Anna Chmielowska i Agnieszka Gwara. Wszystkim Paniom, jak i innym czytelnikom dziękujemy za przywiązanie.

DSCN1033

DSCN1036

Czytelnicy przemówili też na filmie zrealizowanym przez bibliotekarkę Karolinę a w zamian za ich serdeczne słowa pod naszym adresem wszyscy zgromadzeni otrzymali szansę powrotu do swojej bibliotecznej inicjacji. Nasza Pani Lidzia, która wychowuje dla czytelnictwa już kolejne pokolenie, przeprowadziła wśród dorosłych quiz sprawdzający bajkową wiedzę z początków ich przygody z książką. Ta samozwańcza czarodziejka wyjmowała z tajemniczej walizki dziwne, acz znaczące rekwizyty.

P1011006

Nasi goście spisali się na medal, a właściwie ... na lizaka, który za poprawną odpowiedź wręczała asystująca w tym evencie Pani Dorota. Obdarowani nie kryli radości.

DSCN1059

Jednak najwięcej uśmiechów wywołały trzy Panie: Iwona, Karolina i Kasia, które w bloku poświęconym bibliotekarzom zaprezentowały – nie bez fantazji i poczucia humoru – trzy modele bibliotekarek wczoraj (typ analogowy), dziś (typ cyfrowy, ale też i seksy) i jutro (bibliotekarski robot).

P1011017

Zabawy było co niemiara a Panie dowiodły, że 70-letnia biblioteka może być dziarską staruszką po technologicznym liftingu, cyfrowym botoksie, odświeżoną przez młodniejącą kadrę i nowe trendy w bibliotekarstwie, którymi chętnie podąża ... a nawet nadąża. Pokazała to też zorganizowana w bibliotece wystawa „70 scen z życia biblioteki", gdzie na archiwalnych zdjęciach przywołano z przeszłości obraz bibliotekarek w dederonowych fartuszkach i właściwy dla lat 50/60/70 wystrój biblioteki, ale także barwne życie współczesnej placówki. Refleksja nad upływem czasu dawała powód do rozmów...

DSCN0955

... tudzież indywidualnej zadumy.

DSCN0947

Zadumy nie zabrakło tez na wspaniałym koncercie Quartetu Krzysztofa Napiórkowskiego, który wykonując własne kompozycje lidera grupy do wierszy Jana Twardowskiego, przyniósł słuchaczom refleksję ale i radosne ukojenie. Był znakomitym zwieńczeniem dnia, w którym jubileuszowe świętowanie zaczęło się od uroczystości nadania placówce imienia tegoż poety.

P1011054