Home Konkursy PATRIOTA Z PĘDZLEM I APARATEM FOTOGRAFICZNYM

Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy, ale na szukanie go warto poświęcić życie.
PATRIOTA Z PĘDZLEM I APARATEM FOTOGRAFICZNYM Drukuj Email
Wtorek, 09. Styczeń 2018 17:36

Strzelin, 04.01.2018 r.

REGULAMIN MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU
PLASTYCZNO-FOTOGRAFICZNEGO
"A TO POLSKA WŁAŚNIE"

1. Konkurs jest organizowany w ramach gminnego projektu edukacyjno-patriotycznego „Droga do Niepodległości" przygotowanego przez Urząd Miasta i Gminy Strzelin z okazji Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Organizatorem konkursu jest Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Twardowskiego w Strzelinie.

3. Celem konkursu jest stworzenie okazji do pobudzenia refleksji i wyrażenia uczuć patriotycznych poprzez autorską interpretację hasła przy użyciu przekazu wizualnego (plastycznego, fotograficznego).

4. Od uczestników oczekujemy, że wykażą się trafnym i osobistym podejściem do tematu, ale też inwencją i oryginalnością w jego estetycznym ujęciu, któremu będzie towarzyszyć warsztatowa zręczność i pomysłowość.

5. Dopuszczalne są wszelkie techniki plastyczne – od rysunku przez malarstwo po kolaż i formy mieszane, a także grafikę cyfrową. Równoprawną formą jest fotografia. To może być interesujące zdjęcie, ale też fotografia może być podstawą do dalszych przetworzeń w technikach komputerowych. Konwencja przedstawienia może być realistyczna ale także przekształcająca rzeczywistość, dobrze widziane są ujęcia syntetyczne - problemowe, metaforyczne, symboliczne. DOPUSZCZALNY FORMAT – min. A-3 (dla fotografii - A-4).

6. Konkurs ma zasięg obejmujący miasto i gminę Strzelin. Skierowany jest do placówek oświatowych każdego szczebla – od przedszkoli do szkół średnich. Współpraca Organizatora z poszczególnymi podmiotami odbywa się za pośrednictwem szkolnego koordynatora - nauczyciela plastyki. Dopuszcza się też indywidualny tryb zgłoszenia prac do konkursu.

7. Prace należy dostarczyć do Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej do 10.02.2018 r. Każdy uczestnik ma prawo zgłosić jedną pracę swojego autorstwa.

8. Praca powinna być podpisana na odwrocie imieniem i nazwiskiem autora. Należy też podać (może być na osobnej, podpisanej kartce) następujące dane: wiek autora, nazwę szkoły i ew. nauczyciela prowadzącego, telefon kontaktowy.

9. Prace będą oceniane przez jury powołane przez Organizatora. Ważnym kryterium wartościowania prac będzie ich realizacja w aspekcie estetycznym i technicznym, ale także adekwatność tematyczna. Decyzja jurorów jest ostateczna. Przyznane zostaną Nagrody: I, II, III oraz 3 równorzędne Wyróżnienia. Zastrzega się prawo do innego rozdziału nagród. Jurorzy, na podstawie otrzymanego materiału konkursowego, zdecydują też o ew. wprowadzeniu kategorii wiekowych przy ocenie prac.

10.Publiczne rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie laureatom dyplomów nastąpi w bibliotece 14.02.2018 r. podczas wernisażu najlepszych prac konkursowych (konkretna pora zostanie podana w terminie późniejszym). Nagrody rzeczowe laureaci konkursu otrzymają podczas wieńczącej cały projekt uroczystości w Strzelińskim Ośrodku Kultury w dniu 11.11.2018 r. Obecność na uroczystości, zwłaszcza laureatów, jest obowiązkowa (jeżeli nie jest możliwy osobisty odbiór nagrody, to musi być upoważniony reprezentant laureata).

11.Prace nagrodzone będą publikowane na bibliotecznej stronie internetowej. Tamże oraz w lokalnej prasie będą też publikowane zdjęcia z uroczystości z udziałem uczestników konkursu.

12.Nieodłącznym elementem konkursu będzie wystawa pokonkursowa, dostępna dla publiczności na terenie Biblioteki. Organizator zastrzega sobie prawo do ew. zatrzymania prac konkursowych.

13. W razie wątpliwości zapytania proszę kierować do koordynatora z ramienia Biblioteki – Lidii Widelskiej, ew. drugiego bibliotekarza z Działu dla Dzieci - Doroty Czarneckiej-Kolwitz) telefon 071 392 02 81, e-maill Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , adres: Grahama Bella 3a, 57-100 Strzelin.

Szanowni Państwo,
zdajemy sobie sprawę, że temat konkursu z uwagi na swój poziom ogólności i pewną abstrakcyjność może nastręczać trudności interpretacyjne, zwłaszcza w wypadku najmłodszych uczestników. Jesteśmy przekonani, że pomocą będą im służyć opiekunowie, pod kierunkiem których będą realizować swoje prace konkursowe. Sugerujemy tylko, że ikonografia może obejmować (przykładowo): motywy pejzażowe czy architektoniczne charakterystyczne dla polskiego krajobrazu, sceny rodzajowe kojarzone z polskim obyczajem, rytuałem czy stylem życia, kultowe postaci czy zjawiska naznaczone stygmatem polskości, wszelkie znaki i symbole narodowe. Oczywiście, motywy te mogą występować w różnych konfiguracjach, mogą być wykorzystane w ujęciach narracyjnych, ale też przy tworzeniu syntez i metafor. Natomiast język plastyki zastosowany do zobrazowania i zinterpretowania tych motywów może być różnorodny, zależny od wrażliwości, zamysłu i umiejętności autora. Pamiętajmy też o tym, że konwencja przedstawienia nie musi być patetyczna, zasadne ujęcie tematu z humorem może wnieść urozmaicenie i wyróżnić autora.
Licząc na inwencję uczestników konkursu, życzymy im powodzenia!