Home Konkursy ZOBACZYĆ POLSKĘ OCZAMI DZIECKA

Nie przyszła góra do Mahometa, Mahomet przyszedł do góry.
ZOBACZYĆ POLSKĘ OCZAMI DZIECKA Drukuj Email
Środa, 14. Luty 2018 18:49

DSCN1408

Taki obraz naszego kraju mogą zobaczyć wszyscy, którzy odwiedzą w bibliotece wystawę prezentującą najlepsze prace z plonu konkursowego „A to Polska właśnie". Na wernisaż przybyli reprezentanci znacznej, bo liczącej sobie ponad 150 dzieci, grupy uczestników konkursu. Zdarzenie miało miejsce w „Walentynki", czyli w dzień okazywania sobie pozytywnych emocji. Młodzi bohaterowie tej uroczystości też ujawnili swoje uczucia ... względem Ojczyzny i – trzeba przyznać – zrobili to w pięknych formach plastycznych. Językiem obrazu opowiedzieli o tym, czym dla nich jest Polska, jak ją widzą, jakie wywołuje w nich emocje i skojarzenia. Dla głównego laureata - Dawida Jurka jest to potężny i majestatyczny dąb, zresztą wykonany z autentycznej kory i liści.

DSCN1387

Inni posłużyli się oficjalnym symbolem dumnego orła, ale w pracy Martyny Kuriaty - zdobywczyni II Miejsca, został on zobrazowany w wyjątkowo kunsztownej materii malarskiej.

DSCN1394

Natomiast Ula Krzyżanowska, która zwyciężyła wśród przedszkolaków nadała temu królewskiemu ptakowi wzruszająco prosty i osobisty charakter, tworząc jego rozpostarte skrzydła z odbić własnych rączek, dodatkowo wspierając to szczerym wyznaniem.

DSCN1396

W pełnej dynamiki i ekspresji malarskiej realizacji Klaudii Romańczukiewicz (II Miejsce ex aequo) pojawił się ptak zdecydowanie egzotyczny, bo mityczny feniks trafnie użyty w roli symbolu odrodzenia się Polski po czasach zniewolenia.

DSCN1393

Trzeba przyznać, że nasi młodzi artyści nie mieli łatwego zadania. Należało przemyśleć temat, znaleźć dla niego syntetyczną ideę lub uogólniającą metaforę, zaś na koniec postarać się o adekwatną formę obrazowania. Tu ważny był pomysł, wrażliwość estetyczna, no i sprawność warsztatowa. Temu zadaniu podołali wyłonieni przez jury laureaci (pełną ich listę podajemy poniżej), ale wszystkim uczestnikom należą się wyrazy uznania i słowa podziękowania. Bowiem mimo różnych motywów – nośników polskości w indywidualnym rozumieniu autorów prac, to każdy z nich stworzył pełną ciepła i serdeczności wizualną opowieść o swojej Ojczyźnie. To znakomity podarek na 100 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Laureatom serdecznie gratulujemy a wszystkim uczestnikom konkursu i wspierającym ich w tym dziele pedagogom i rodzicom dziękujemy!

DSCN1383

Uczniowie:

I MIEJSCE Dawid Jurek - ucz. Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzelinie

II MIEJSCE ex aequo Martyna Kuriata - ucz. Szkoły Podstawowej nr 5 w Strzelinie

II MIEJSCE ex aequo Klaudia Romańczukiewicz – ucz. Szkoły Podstawowej nr 5 w Strzelinie

III MIEJSCE Amelia Oleksak - ucz. Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzelinie

WYRÓŻNIENIE Marcelina Buk – ucz. Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzelinie

WYRÓŻNIENIE Aleksandra Kiesz – ucz. Szkoły Podstawowej nr 5 w Strzelinie

WYRÓŻNIENIE Adrian Kozaryn - ucz. Szkoły Podstawowej nr 3 w Strzelinie

WYRÓŻNIENIE Katarzyna Sikora - ucz. Gimnazjum przy LO w Strzelinie

Przedszkolaki:

I MIEJSCE Urszula Krzyżanowska

II MIEJSCE Milena Nowakowska – „Kolorowa Kraina" w Strzelinie

III MIEJSCE Mikołaj Cieśla - „Kolorowa Kraina" w Strzelinie

WYRÓŻNIENIE Oliwia Sobczyk - „Kolorowa Kraina" w Strzelinie

WYRÓŻNIENIE Karol Kowalczyk - „Kolorowa Kraina" w Strzelinie

WYRÓŻNIENIE Julia Wiatrowska – „Eko-Przedszkolak" w Strzelinie

Ponieważ na ekspozycji znalazły się prace w wartościującym wyborze, to goście wernisażowi zostali zaproszeni do Działu dla Dzieci, gdzie wystawiono wszystkie prace.

DSCN1345

DSCN1346