Home Salonik Artystyczny „DRZEWO ŻYCIA" W BIBLIOTECE

Nasze życie jest tym, czym czynią je nasze myśli.
„DRZEWO ŻYCIA" W BIBLIOTECE Drukuj Email
Środa, 20. Luty 2019 15:54

„Drzewo życia" to symbol obecny w wielu kulturach – przywołuje go prawie każda religia i stał się częstym motywem w sztuce nie tylko sakralnej. Jednak co ma wspólnego z biblioteką? Z pewnością na półkach znalazłyby się książki, których autorzy użyli tej figury symbolicznej. Poza tym warto przypomnieć sobie etymologię wyrażenia „czytać od deski do deski", które wskazuje na drewniane oprawy dawnych ksiąg. Okazał się także inspiracją dla grafików, którzy tworzą ekslibrisy, a te – z natury rzeczy – w bibliotece czują się na swoim miejscu. Dlatego od kilku już lat prezentujemy je na wystawie, której inicjatorem jest branżowa placówka z Oleśnicy. Tym razem grono artystów polskich i europejskich starało się w tej małej formie graficznej przedstawić własną interpretację pojęcia. Pojawiają się bliskie ideom religijnym ujęcia drzewa jako łącznika naszego ziemskiego bytu z czymś wyższym, metafizycznym, a także jako gwarant nieśmiertelności. Czasem jednak bywa ono całkiem świeckim symbolem witalności. Z drugiej strony drzewo – oznaka mocy i trwania staje się atrybutem wanitatywnym, symbolizującym przemijalność ludzkiego życia. Zapraszamy do szukania kolejnych tropów interpretacyjnych. Ekspozycja będzie dostępna do końca kwietnia.

Ostatnia zmiana Czwartek, 21. Luty 2019 07:36