Home Jak korzystać? Obsługa czytelników niepełnosprawnych

Nie przyszła góra do Mahometa, Mahomet przyszedł do góry.
Obsługa czytelników niepełnosprawnych Drukuj Email
Wpisał Waldemar Pater
Środa, 25. Luty 2009 13:41

Na skróty: za darmo/dostawa książek i filmów do domu oraz obsługa na miejscu (w porach wyznaczonych) /zbiory specjalne - książka mówiona/4 książki na 2 miesiące

• Punkt obsługi czytelników kategorii specjalnej znajduje się na parterze budynku dostosowanego do osób z dysfunkcją ruchu. Zgromadzono tam zbiory specjalne („książka mówiona"), zaś dostęp czytelników na wózkach inwalidzkich do zbiorów powszechnych (książki i filmy zgromadzone na 1. piętrze) odbywa się za pośrednictwem pracującego tam bibliotekarza. Dla osób, które same nie mogą dotrzeć do biblioteki (niepełnosprawnych, jak również obłożnie chorych) wprowadzono bezpłatną usługę "księgonoszostwa" - po zasygnalizowaniu nam potrzeby bibliotekarz może nieodpłatnie dostarczać książki i inne materiały biblioteczne do domu i stamtąd je odbierać (taka obsługa jest realizowana tylko w granicach miasta Strzelina).

• Osoby niewidzące i niedowidzące mogą skorzystać ze zbiorów specjalnych w postaci książki mówionej (na kasetach), a także z powszechnie dostępnych audiobooków (CD, mp3), dysponujemy też niewielkim zbiorem książek z dużą czcionką (w Wypożyczalni dla Dorosłych).

• czytelnicy kategorii specjalnej obsługiwani są - zarówno na miejscu, jak i w trybie księgonoszostwa - w tradycyjnym systemie wypożyczania (bez konta elektronicznego i karty bibliotecznej),

• wypożyczenia są nieodpłatne (w przypadku zbiorów audiowizualnych - z wyjątkiem audiobooków - pobiera się zwrotną kaucję wg zasad regulaminowych),

• czytelnicy mogą wypożyczyć jednorazowo 4 książki (tradycyjne i „książki mówione" ze zbiorów specjalnych) na okres 2 miesięcy,

• czytelnicy obsługiwani w trybie księgonoszostwa mogą również korzystać ze zbiorów audiowizualnych powszechnie dostępnych w Wypożyczalni dla Dorosłych - odbywa się to za pośrednictwem bibliotekarza do spraw czytelników specjalnej troski, na zasadach obowiązujących wszystkich użytkowników (audiobooki - bez kaucji, filmy i inne - z kaucją).

Ostatnia zmiana Wtorek, 08. Maj 2012 12:37