Home Spotkania autorskie ROSJA Z NAJLEPSZEJ STRONY

Nikt nie urodził się na świat bez płaczu, nikt nie pyta człowieka, czy chce wejść, nikt nie pyta, czy chce wyjść.
ROSJA Z NAJLEPSZEJ STRONY Drukuj Email
Poniedziałek, 16. Wrzesień 2019 11:44

Moskwa i Petersburg to bez wątpienia reprezentacyjne wizytówki Rosji. Mogą zachwycić pięknem zabytków, ale też stylem życia zasobnego, nowoczesnego, dynamicznie rozwijającego się miasta. Jednak naiwnością byłoby uogólnianie tego obrazu na cały kraj. A zatem, poznaliśmy Rosję wybiórczo, ale za to od najlepszej strony. W tych masowo przez turystów odwiedzanych miastach atrakcyjność kraju przekłada się na barwność tradycyjnych matrioszek i blichtr ekskluzywnych (ale tylko w oryginale!) jajek Faberge. Zachwycić może również zdawałoby się tak praktyczny wynalazek, jak metro. W stolicy Rosji robi wrażenie nie tylko jego komunikacyjna skuteczność, ale i iście pałacowy wystrój.

Imponująco - zarówno w dzień, jak i w nocy - prezentuje się najbardziej prestiżowa część Moskwy, czyli jej historyczne centrum - Kreml.

Od 14 wieku był siedzibą władców, zaś dziś świadectwem jej świetności są liczne zabytkowe obiekty sakralne, których wartość artystyczna została potwierdzona patronatem UNESCO.

Nie brak też artefaktów będących przykładem sztuki, tym razem ... sztuki ludwisarskiej. Mimo militarnego przeznaczenia trudno odmówić także walorów estetycznych wielkiej armacie z 16 wieku zwanej car-puszka.

Cenny zabytek można spotkać na przylegającym do Kremla Placu Czerwonym. Pyszni się tu świątynia bodaj najbardziej znana, ba, otoczona legendą - cerkiew Wasyla Błogosławionego. Utrzymana w tradycyjnym ruskim stylu czaruje bogato zdobionymi kopułami o kształcie cebulastym.

Ta okazała budowla, to również świątynia ... ale konsumpcjonizmu. Wzniesiony jeszcze w 19 wieku GUM, czyli - posługując się dzisiejsza terminologią – wielka galeria handlowa. Kiedyś dostępna tylko dla wybranych, dziś każdy może tam wejść, choć zakup w ekskluzywnych salonach to już nie na każdą kieszeń. Za to pyszne lody już tak!

Mimo reprezentacyjnego charakteru Placu Czerwonego i znajdujących się tam znamienitych budowli, toczy się na nim gwarne życie - nie pozbawione elementów ludycznych.

Nocą szczególnie legendarny Arbat staje się polem ekspresji dla natchnionych kreatorów czy przedstawicieli subkultur, którzy wnoszą specyficzny koloryt.

Nowoczesny puls miasta wyznacza centrum biznesowe.

Dla kontemplacji wartości duchowych trzeba się nieco oddalić od gwarnego wielkomiejskiego centrum i pojechać do ławry Troicko-Siergijewskiej, założonej przez nawiedzonego mnicha jeszcze w 14 wieku. Obiekty sakralne piękne z zewnątrz ...

... we wnętrzu olśniewają tym bardziej.

10a

Na pożegnanie z Moskwą nie może zabraknąć symbolu nieco innych wartości, notabene w pewnym okresie absolutnie dominujących.

Z kolei druga metropolia – Petersburg wita nas pomnikiem swego założyciela Piotra I.

Cara, który na początku 18 wieku, po zwycięskiej wojnie ze Szwedami przejął tereny nad Zatoka Fińską, a następnie na tych bagnach zbudował miasto i przeniósł tam stolicę Rosji. Miasto budowane od podstaw według jednolitej koncepcji architektonicznej wyróżnia się niezwykle harmonijnym układem urbanistycznym i stylistyczna spójnością, co najprzyjemniej podziwiać, odbywając rejs po Newie.

Z tej perspektywy okazale prezentuje się carska siedziba, czyli Pałac Zimowy, którego imponującą skalę i ornamentalny przepych tak naprawdę można docenić dopiero z bliska, kiedy pochłonie nas jedna z największych i najwspanialszych kolekcji muzealnych, czyli Ermitaż.

Aby zobaczyć letnią rezydencję carów należy udać się do barokowego kompleksu pałacowo-parkowego, zwanego Carskim Siołem.

Niestety, ostatnia wojna okrutnie obeszła się z tym imponującym obiektem i tylko prace rekonstrukcyjne pozwalają nam dziś doświadczyć dawnej wspaniałości pałacu. Nie wyłączając osławionej Bursztynowej Komnaty, której replikę znów można tam podziwiać, choć duże wrażenie robi także amfilada pozostałych komnat.

Świadectwem przepychu dworu carskiego jest także Peterhof – zespół pałacowo-parkowy odbudowany i odrestaurowany po zniszczeniach dokonanych przez armię hitlerowską, którego spektakularną ozdobą wciąż pozostaje Wielka Kaskada.

W takim otoczeniu adekwatnym strojem mogło być tylko coś takiego, jak prezentuje ta urocza para, wyraźnie skontrastowana ze standardowo ubranym tłumem turystów.

17a

Ambicje dynastii Romanowów dążące do podkreślania prestiżu i bogactwa dworu oraz państwa widoczne są także we wznoszonych świątyniach. Przykładem tej tendencji jest pałacowy przepych w wystroju Soboru św. Izaaka.

Wyrazem tych aspiracji jest również Sobór Kazański, którego architektoniczna bryła jest odwzorowaniem czołowej świątyni katolickiej – rzymskiej Bazyliki św. Piotra.

Po tych wspaniałościach oślepione złotym blaskiem oko z pewnością doceni urok starego budownictwa drewnianego w rdzennie ruskim stylu.

Opuszczamy rosyjskie metropolie z refleksją pobudzoną przez to uchwycone w kadrze ekscentryczne zestawienie.

Ostatnia zmiana Wtorek, 17. Wrzesień 2019 14:43