Home

Cytaty

Aniołem człowieka jest czas.
DZIAŁO SIĘ! PDF Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 23. Wrzesień 2019 13:36

II Strzeliński Festiwal Literatury już za nami. To piękna inicjatywa strzelińskiego pisarza Tomka Duszyńskiego, którego dzielnie wspomaga cała rodzina, ale i nasza placówka ma tu swój udział. Roztoczyliśmy opiekę nad działaniami na rzecz młodszych odbiorców. Przewidziano dla nich serię spotkań z ich ulubionymi autorami. Do takich na pewno należy Marcin Mortka, który powołał do życia między innymi sympatycznego wikinga Tappiego. To właśnie ten bohater stał się pretekstem wyprawy do skandynawskiej krainy pełnej trolli, elfów i innych tajemniczych stworów. Pan Marcin był zaś brawurowym przewodnikiem...

1


... a jego opowieści, w których humor przeplatał się z mroczną tajemnicą, rozbudzały wyobraźnię nie tylko młodych słuchaczy.

2


Atmosfera grozy została podtrzymana w drugiej części spotkania, kiedy to Pan Marcin przywołał smoki, wśród których – oczywiście - nie mogło zabraknąć tego spod Wawelu.

3


Na koniec nasz gość zafundował dzieciom niespodziankę – przedpremierowy pokaz jednego odcinka z przygotowywanego serialu animowanego opartego na opowieściach o Tappim. Tak szczodrze obdarowane dzieciaki, rozstając się z autorem, koniecznie chciały utrwalić te miłe chwile. Nie zabrakło więc próśb o autograf.

4


Zaraz potem odwiedziła nas Pani Marta Szloser, znana jako Pani od ... okruszków. I nie chodzi tu tylko o to, że jako autorka książek kucharskich zna się na przygotowywaniu potraw i zapewne przy tej okazji nieźle kruszy, ale właśnie takiego wyimaginowanego Okruszka uczyniła bohaterem swojej książeczki. Spotkaliśmy się z nią już w tamtym roku i wtedy pod jej okiem dzieci nadały Okruszkowi postać zróżnicowaną według ich własnych koncepcji. Teraz autorka zaproponowała, aby dla tych wszystkich Okruszków stworzyć miasto. Akceptacja zgromadzonych, jak widać, jest!

4a


W prowadzeniu tych prac „budowlanych" wspomagał ją dzielny pies Knedel.

5


Wznoszenie miasta dla Okruszków z materiałów recyklingowych (a jakże!) sprawiało radość tworzenia nie tylko dzieciom.

6


Zjednoczonymi siłami wykreowane zostało takie oto malownicze miasteczko, gdzie Okruszki z pewnością chętnie zamieszkają.

7


Potem jeszcze jedna zmiana klimatu, bo pojawił się Pan Sławek Kiełbus, który jest autorem rysunków satyrycznych oraz komiksów, znanym nie tylko starszym odbiorcom, ale – w szczególności za sprawą serii o Gwidonie - również dzieciom. Ostatnio jego popularność w tej grupie wiekowej jeszcze wzrosła, bo to właśnie dzięki jego rysunkowej sprawności ożyły postaci Kajko i Kokosza. Ten kultowy komiks Janusza Christy doczekał się reaktywacji, zaś odpowiedzialny za warstwę graficzną Pan Sławek okazał się godnym kontynuatorem dzieła nieżyjącego już mistrza – prekursora polskiej wersji tego gatunku literackiego. Jednak na tym spotkaniu Pan Sławek, posługując się swoją perfekcyjną kreską, powołał do życia nowego bohatera, skrojonego na miarę wcześniej rozpoznanych wyobrażeń obecnych na nim dzieciaków.

8


Potem, mimo pełnej akceptacji dla plastycznej realizacji Pana Sławka, zachęcone oraz zainspirowane przez niego dzieci błysnęły własną kreatywnością, tworząc wizerunki kolejnych postaci, a nawet wkomponowując je w narracyjne scenki.

9


Każde z nich mogło liczyć na fachową pomoc profesjonalisty i chętnie z tego korzystano.

10


Ciekawość niektórych była tak duża i równie duży był rysunkowy autorytet Pana Sławka, że jeszcze po warsztatach podchodzili do niego na konsultacje, czemu z cierpliwym zrozumieniem przygląda się Żona Mistrza.

11


W imieniu wszystkich uczestników tych spotkań oraz własnym dziękujemy gościom za wypełnienie nam czasu w sposób tyleż pożyteczny co przyjemny. Jak to dobrze, że po Waszym wyjeździe zostają nam przecież Wasze książki.
A ponieważ osoby utalentowane literacko mieszkają również w Strzelinie, to chociaż są z nami na co dzień, trudno było nie skorzystać z tej świątecznej okazji, aby zgromadzić ich razem, by podpytać o to, czym nas uraczą w najbliższej przyszłości. W tym gronie nie mogło zabraknąć naszej poetki, której i proza nie jest obca – Mirki Szychowiak ...

12


... oraz pisarzy – Alicji Masłowskiej-Burnos i Tomka Duszyńskiego (zresztą spiritus movens całego przedsięwzięcia). Ten strzeliński team literacki wzbogacił jeszcze Sławek Kiełbus, który - jak się okazało – urodził się w Strzelinie, a nam było miło znowu powitać go tutaj po wielu latach.

13


Ostatnia zmiana Poniedziałek, 23. Wrzesień 2019 14:23