Potykając się można zajść daleko; nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.
BIBLIOTEKA OTWARTA – BIBLIOTEKA INACZEJ PDF Drukuj Email
Środa, 29. Kwiecień 2020 14:28

Stało się to, na co czekaliśmy. Zgodnie z ogłoszoną publicznie decyzją organów rządowych biblioteki znów otworzą swoje drzwi dla czytelników. Zapraszamy do nas już 5 maja.

Pojawia się jednak pytanie: czy będzie tak, jak dotąd? Niestety, nie. Parafrazując tytuł znanej powieści Marqueza, biblioteka w czasach zarazy musi działać inaczej. Świadczenie usługi bibliotecznej według nowego trybu będzie obowiązywało tak długo, jak to tylko będzie konieczne. Bowiem musimy przedsięwziąć szczególne środki ostrożności – to jest nasz wspólny interes.

Przede wszystkim działalność zostanie ograniczona tylko do funkcji podstawowej. Cieszy fakt, że nasi Czytelnicy będą mogli wypożyczać do domu interesujące ich książki i filmy, a nawet prasę; wielu odetchnie z ulgą - nareszcie w postaci tradycyjnej! Jednocześnie martwi, że nie będzie można korzystać ze zbiorów na miejscu, czyli w Czytelni; to samo dotyczy także usługi internetowej.

Niestety, ale ze względów bezpieczeństwa obecność naszych gości w bibliotece musi być ograniczona do czasu niezbędnego tylko do wymiany wypożyczonych pozycji. Ta będzie rozgraniczona w przestrzeni: zwroty będą dokonywane wyłącznie w naszym pomieszczeniu na parterze (zaraz na prawo przy drzwiach wejściowych do budynku, do tej pory był to dział obsługujący osoby niepełnosprawne). Tam też oddane książki będą poddawane kwarantannie, co wyłączy je z obiegu na 2 tygodnie.

Natomiast wypożyczenia nowych pozycji będą realizowane tak, jak dotąd – na 1. piętrze, w obu działach: dla dorosłych i dla dzieci. Niestety, ale zgodnie z zaleceniami Biblioteki Narodowej nie możemy pozwolić na praktykowany do tej pory wolny dostęp czytelnika do półek. Zostanie on zatrzymany przed ladą biblioteczną i tam bibliotekarzowi określi swoje potrzeby – albo wskaże konkretne tytuły, albo zda się na jego doradztwo. Następnie pracownik sam wyszuka ustalone pozycje i przekaże je czytelnikowi.

Czytelnicy o skonkretyzowanych potrzebach lekturowych mogą już wcześniej (telefonicznie, mailowo lub rezerwując w bazie katalogowej poprzez naszą stronę internetową) zamówić interesujące ich pozycje. Taki odbiór znacznie skróci czas ich pobytu w bibliotece. To może mieć duże znaczenie z punktu widzenia spodziewanej – przynajmniej w początkowym okresie – kolejki.

Bowiem zarówno do sali na parterze (tu zwroty), jak i obu pomieszczeń na piętrze (wypożyczenia) Czytelnicy będą wpuszczani pojedynczo. Jeżeli w podobnym czasie przyjdzie więcej osób, to powinni ustawić się w kolejce (osobna do miejsca zwrotów na parterze, osobna na górze), zachowując odstęp 2m.

Przy wejściu do tych miejsc będzie wyłożony płyn dezynfekcyjny do rąk, z którego należy skorzystać. Nasi goście, którzy przecież idąc do biblioteki poruszają się w przestrzeni publicznej, co zobowiązuje ich do noszenia maseczek, w tychże maseczkach i ew. rękawiczkach ochronnych pozostają także na terenie naszej placówki. Obsługujący ich bibliotekarze także będą w odpowiednich środkach ochrony osobistej, typu przyłbice oraz lateksowe rękawiczki. W przestrzeniach biblioteki dostępnych dla naszych gości będziemy dbać o czystość i bezpieczeństwo sanitarne ze szczególną starannością.

A teraz skrót najważniejszych informacji:

1. Od 5 maja (wtorek) Biblioteka otwarta dla Czytelników
2. Tylko 1 usługa – wypożyczanie zbiorów: książek, filmów, prasy
3. Zwroty wyłącznie na parterze (zaraz po wejściu do budynku drzwi na prawo)
4. Wypożyczenia na piętrze w obu działach
5. Czytelnicy wchodzą pojedynczo
6. Osoby czekające w kolejce obowiązuje odstęp 2m
7. Obowiązkowa jest dezynfekcja rąk (w razie braku rękawiczek)
8. Czytelnicy przebywają na terenie biblioteki w maseczkach
9. Brak wolnego dostępu do półek – książki dostarcza bibliotekarz
10. Można wcześniej złożyć zamówienie na konkretne pozycje

Obsługujący bibliotekarze będą w rękawiczkach i przyłbicach – prosimy o oswojenie takiego niecodziennego widoku.

Miło nam znów zaprosić Państwa do Biblioteki.
Przyjmujemy w zwyczajowych porach:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek – 10.00-18.00
środa – 10.00-16.00
w soboty nieczynne

Jednocześnie informujemy, że – jak co roku - ogłaszamy „Maj łagodności",
a zatem zadłużeni czytelnicy, którzy oddadzą w okresie
od 5.05 do 25.05. 2020 r.
wypożyczone u nas i przetrzymane ponad dopuszczony termin zbiory
unikną płacenia przewidzianych w regulaminie kar za zwłokę.