Home

Cytaty

Miłość jest cierpieniem. Człowiek musi kochać, ale nie chce tego.
IZRAEL DLA AMATORÓW SZTUKI PDF Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Niedziela, 10. Maj 2020 11:47

Turysta, który ma dziwną skłonność do niekonwencjonalnych przejawów sztuki, poruszając się po terenie Izraela, nieraz dozna miłych zaskoczeń. Odwiedzając Tel Awiw z pewnością nie omieszka powłóczyć się po klimatycznej starej Jaffie.

1

Towarzysząc mu, z pewnością natkniemy się na oryginalną galerię sztuki, w której wszystkie eksponaty wykonane są z materiałów odpadowych, typu stare zegarki, lampki czy metalowe łańcuchy. To jest dopiero sztuka recyklingu!

2

Odnosi się to nawet do sukien wieczorowych. No, w takim stroju to można zabłysnąć!

3

Oto jak w tym panopticum prezentują się pieski, które choć wykonane z grubych łańcuchów nic nie tracą na wdzięku „słodziaków".

4


W innym miejscu rzeźby zwierząt i ptaków w ujęciu bardziej realistycznym zaskoczą nas swą nietypową obecnością na dachach budynków. Usprawiedliwia je fakt, że to gmach muzeum.

5

6

Starożytny port Jaffa to obecnie ekskluzywna dzielnica artystów, którzy potrafią nadać jej specyficzny image.

7

Przy takiej kreatywności nawet rozwieszone pranie i bramy starych magazynów zyskują na urodzie.

8

9

Nawet szacowne woluminy występują to w dość nonszalanckim kontekście. No cóż, każdy pomysł na popularyzację literatury jest dobry!

10

Wizyta w Białym Mieście Tel Awiwu, jakby potwierdzając swój wyjątkowy status zjawiska kulturowego objętego patronatem UNESCO, także dostarcza nam artystycznych wrażeń. Na balkonie jednego z białych budynków można spotkać utrzymane w pastelowych kolorach trio. Ciekawe o czym śpiewają?

11

Zupełnie w innym miejscu, ale również biały budynek okupują postaci pomalowane na intensywne indygo. Jak oni się tam znaleźli? To mi wygląda na twórczą ingerencję Ives Kleina – ten kolor to przecież jego znak rozpoznawczy.

12

Jeżeli już jesteśmy przy śladach aktywności znanych twórców, to te murale z Betlejem wykonał największy, choć działający anonimowo przedstawiciel street-artu o pseudonimie Banksy. Cóż widzimy? Gołąbek pokoju niosący w dziobie biblijną gałązkę oliwną zakuty jest w kamizelkę kuloodporną? No tak, taki przekaz pasuje do relacji Izraela i Autonomii Palestyńskiej oraz miejsca, gdzie sztucznie narzucona koegzystencja tych narodów jest nieustanną przyczyną sporów i ostrych konfliktów.

13

Drastycznym wyrazem tej sytuacji jest Mur oddzielający Autonomię Palestyńską od Izraela, który – motywowany względami bezpieczeństwa jako reakcją na zagrożenie atakami terrorystycznymi ze strony sąsiada - jest inicjatorem tej budzącej sprzeciw środowiska międzynarodowego kontrowersyjnej budowli. Po ukończeniu ma mieć 708 kilometrów, ale już teraz Palestyńczycy, jeśli chcą mur przekroczyć, to muszą mieć uzasadniony ważny powód. Poza tym jego budowa łączy się z częściową aneksją należącego do Palestyńczyków terytorium Zachodniego Brzegu. Tak napięta sytuacja musiała wpłynąć na wrażliwość artystów, którzy poszli za przykładem Banksyego i nanieśli na mur od strony palestyńskiej stosowne murale. We właściwy sobie sposób dali wyraz temu, co sądzą o dzielących ludzi murach.

14

Pacyfistyczna wymowa tych artystycznych wypowiedzi najpełniej a zarazem najbardziej syntetycznie wyraża się w znanym przekazie słynnego Banksyego. Tak powinno być – w człowieka rzucaj kwiatem, a nie bombą.

15

Niepokorny Banksy swoją kontestatorską postawę czasem nasyca przekorą oraz humorem, ale zaprawionym gorzką ironią. Dowodem na to jest ten położony tuż przy Murze hotel, który łączy normalną dla takiego obiektu funkcję z symbolicznym przesłaniem. Tu można wynająć pokój z ... najgorszym widokiem świata. Może to skłoni gości do refleksji?

16

Artyści dają nam szansę. Kto jest za pokojem i pojednaniem narodów nawet w tak zapalnym punkcie świata, niech zdecyduje czy dołączy do tej „zgranej paczki".

17


Dziękuję za wspólną wyprawę i – stosownie do ostatniego wątku – żegnam się w sukni niczym zbroi, bo wykonanej z metalowych części, ale w gruncie rzeczy jej seksowny krój znosi ten militarny charakter. I o to chodzi!

18