Potykając się można zajść daleko; nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.
POLSKA PISARKA, KTÓRA PRZEMAWIA WIELOMA JĘZYKAMI ŚWIATA PDF Drukuj Email
Czwartek, 04. Czerwiec 2020 13:39

Dzięki uprzejmości DBP we Wrocławiu możemy zaprosić społeczność strzelińską na niezwykłą wystawę – „Olga Tokarczuk na świecie". Wystawę do oglądania i ... do czytania. Tak, bo jest to ilustrowana opowieść o pisarce. Ba, o pisarce, która dostała Nobla! Po ogłoszeniu werdyktu nasi czytelnicy zaraz następnego dnia wypożyczyli wszystkie książki Noblistki, a – tu warto podkreślić - w naszych zbiorach mieliśmy jej dorobek literacki niemal w komplecie. To zachowanie zrozumiałe w kontekście tak prestiżowej nagrody, choć nasi czytelnicy już wcześniej docenili wartość tej twórczości. Mało tego, już w roku 2007 Olga Tokarczuk była gościem naszej biblioteki i nikt nie miał wtedy wątpliwości, że mamy do czynienia z pisarką wybitną. Teraz, po 13 latach od tamtej wizyty i kiedy już opadły te najgorętsze emocje związane z noblowskim zaszczytem warto w skupieniu obejrzeć wystawę, która w atrakcyjny sposób porządkuje oraz syntetyzuje światową recepcję twórczości Olgi Tokarczuk. Na planszach zaprezentowano w ładnym i przejrzystym układzie graficznym wycinki z prasy światowej, unikalne zdjęcia pisarki z jej prywatnego archiwum oraz zebrano informacje na temat wydań książek w różnych zakątkach świata. Powstało obrazowe posumowanie dorobku Tokarczuk do roku 2016. Już wtedy w 33 krajach ukazało się 126 wydań jej książek przetłumaczonych na 30 języków, w tym tak egzotycznych, jak: hindi, japoński, koreański czy chiński mandaryński. A było to jeszcze przed przyznaniem autorce ważnej Nagrody Bookera, co miało miejsce w roku 2018, no i uhonorowaniem jej w roku następnym Literackim Noblem. O wezbranej po tych wydarzeniach fali zainteresowania jej twórczością na całym świecie oraz idącymi za tym przekładami na kolejne języki wystawa ta również napomyka. Warto tę ekspozycję obejrzeć, bo w przystępny i estetycznie satysfakcjonujący sposób zaspokoi nasz głód wiedzy o postaci nie tylko opromienionej jeszcze świeżym splendorem noblowskim, ale po prostu ważnej dla literatury światowej, a przez to tym bardziej zaszczytnej dla kultury polskiej. Gorąco polecamy.