Home Nasze rekomendacje

Cytaty

Nie przyszła góra do Mahometa, Mahomet przyszedł do góry.
Szóstka od bibliotekarzy
Peter Wohlleben - Duchowe życie zwierząt Drukuj Email

Wydawnictwo Otwarte, 264 s.

1

Peter Wohlleben, leśnik i miłośnik przyrody, korzystając z najnowszych badań i własnych obserwacji, udowadnia, że zwierzęta i ludzie w sferze uczuć i doznań są do siebie podobni. Odkrywa przed nami niesamowite historie zwierząt, w których możemy zaobserwować ich mądrość, współczucie, troskę czy przyjaźń.

 
Peter Wohlleben - Sekretne życie drzew Drukuj Email

Wydawnictwo Otwarte, 251 s.

2

Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew jako „istot społecznych". Potrafią porozumiewać się ze sobą, z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć.
Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie.

 
Frans de Waal – Bystre zwierzę : czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt? Drukuj Email

Copernicus Center Press, 436 s.

3

Frans de Waal, holenderski prymatolog i badacz zachowania zwierząt, broni przekonania, że niektóre zachowania zwierząt wcale nie różnią się od zachowań ludzkich. Jesteśmy nie tyle podobni do zwierząt, ale w ścisłym sensie po prostu nimi jesteśmy. Książka zabiera czytelnika w fascynującą podróż w świat rozwiązywania problemów przez zwierzęta, zawiera mnóstwo anegdotek i przykładów na to, jak bystre są różne gatunki.

 
Emilia Kiereś – Kwadrans Drukuj Email

Akapit Press, 232 s.

4

Emilia Kiereś będzie gościem naszej Biblioteki 8.06.2018 i dlatego te rekomendacje będą poświęcone jej twórczości. Autorka jest córką Małgorzaty Musierowicz i jak się okazało „jabłko padło bardzo blisko jabłoni", co zauważymy czytając którąś z książek Pani Emilii.
„Kwadrans" jest opowieścią, która toczy się w wieku XX i równolegle XXI. Bohaterami są dwaj chłopcy Jeremi i Filip , których życie toczy się w dwóch różnych czasach. Dużą rolę odgrywa w tej opowieści zegar wykradziony Zegarmistrzowi przez Jeremiego i po stu latach odnaleziony przez Filipa. Do czego jednemu z chłopców był potrzebny zegar i jak wpłynął na życie drugiego, tego dowiecie się z książki.

 
Emilia Kiereś – Haczyk Drukuj Email

Akapit Press, 223 s.

5

„Haczyk", to książka której bohaterami są Hubert, Weronika i Karol, ale także czas pozwalający spleść losy książkowych postaci ze sobą. Jest to trzymająca w napięciu powieść z dreszczykiem, w której czytelnicy spotkają także znajomych z „Kwadransa".

 
Emilia Kiereś – Łowy Drukuj Email

Akapit Press, 194 s.

6

Książka, w której możemy doszukać się wątków ze „Świtezianki" Adama Mickiewicza. Brzmi poważnie? Być może, ale dalszy ciąg jest równie intrygujący. Dorosły człowiek, który wychodzi do lasu i z niego nie wraca, to wątek jak z kryminału. Jak je ze sobą połączyć? Tylko czytając książkę!