Home Nasze rekomendacje

Cytaty

Miłość jest cierpieniem. Człowiek musi kochać, ale nie chce tego.
Szóstka od bibliotekarzy
Antonio G. Iturbe - Bibliotekarka z Auschwitz Drukuj Email

Wydawnictwo Literackie, 508 s.

1

Powieść oparta na prawdziwej historii więźniarki obozu Auschwitz-Birkenau. Dita Kraus, czeska nastolatka, przyjechała do Auschwitz-Birkenau transportem z getta w Teresinie. Razem z matką i ojcem trafiła do tak zwanego obozu rodzinnego, zorganizowanego w celach propagandowych. To jedyne miejsce w "fabryce śmierci", w którym dzieci i ich rodzice mogą mieszkać razem, gdzie działa szkoła. A w szkole osiem książek tworzy najmniejszą bibliotekę świata. Dita została ich strażniczką, co noc znajduje dla nich nowe kryjówki, ryzykując własnym życiem.

 
Iwona Kienzler – Kobiety wojowniczki Drukuj Email

Bellona, 365 s.

2

Prowadzenie wojen, zwycięstwa i porażki w bitwach i potyczkach to domena przede wszystkim mężczyzn. Ale czy na pewno udział kobiet w wojnach ograniczał się do roli markietanek czy niewolnic branych w jasyr? Autorka przedstawia kobiety bojowniczki, od Amazonek po legionistki Piłsudskiego. Wszystkie te kobiety udowodniły, że odwaga, dzielność i spryt pomagają w wojowaniu i zapisaniu się na trwałe w historii.

 
Tomasz Duszyński – Glatz Drukuj Email

Wydawnictwo SQN, 405 s.

3

Strzeliński pisarz Tomasz Duszyński, autor książek z gatunku fantastyki, tym razem stworzył wciągający, mocny kryminał retro. Jego szczególnym bohaterem jest Glatz - dolnośląskie miasteczko, w którym wciąż pobrzmiewają echa niedawno minionej wojny. Akcja powieści rozgrywa się wiosną 1920 roku, kiedy dochodzi kolejno do dwóch morderstw. W cieniu kłodzkiej twierdzy skrywa się wiele ponurych tajemnic. Mistrzowsko skonstruowany kryminał trzyma w napięciu do ostatniej strony.

 
Kes Gray, Nikki Dyson - Jak się nazywasz?! Drukuj Email

Wydawnictwo Wilga, 26 s.

4

Dowcipnie napisana książka dla dzieci o zwierzętach, które naprawdę istnieją i nie są zwierzętami baśniowymi. Historia opowiada o tym, dlaczego Głuptak niebieskonogi, czy Puklerzniczek karłowaty stoją w kolejce w Ministerstwie Śmiesznych Nazw i czy ich nazwy są najdziwniejsze.

 
Nicola Kinnear - Odwagi zajączku Drukuj Email

Wydawnictwo Amber, 32 s.

5

Zajączek Logan jest domatorem i trudno mu wyjść z domu, ale pewnego dnia musi wyruszyć w poszukiwaniu swojej przyjaciółki Luny. Czy odnajdzie w sobie odwagę i poradzi sobie w trudnej sytuacji?

 
Jane Chapman - Trzymaj mnie mocno Drukuj Email

Wydawnictwo Zielona Sowa, 24 s.

6

Historia dwóch małych wydr Mikiego i Amaka, które przeżywają różne przygody i wspierają się, gdy nadchodzi chwila próby.