Home Nasze rekomendacje

Cytaty

Aniołem człowieka jest czas.
Szóstka od bibliotekarzy
Beata Pawlikowska - Blondynka na wyspie zakochanych Drukuj Email

Edipresse Polska, 387 s.

1

„Blondynka na wyspie zakochanych" to książka, którą napisało samo życie. Jej bohaterką jest Beata Pawlikowska, jedna z najpopularniejszych polskich podróżniczek. W najnowszej książce, po raz kolejny zabiera ona swoich fanów w podróż w magiczne zakątki naszego globu. Tym razem jednak, na pierwszym planie jej opowieści nie będą ani interesujące zabytki, ani piękne krajobrazy, a miłość, która przychodzi zupełnie niespodziewanie, kiedy tylko tego zechce. To prawdziwie zaskakująca komedia romantyczna z piękną przyrodą w tle.

 
Wiesław Myśliwski – Ucho igielne Drukuj Email

Znak, 423 s.

2

Co by było, gdybyśmy spotkali siebie samego z młodości? W sandomierskim Uchu Igielnym, wąskim przejściu, na schodach bohater stary spotyka siebie młodego i w całej książce te dwie perspektywy się przeplatają. Obaj czekają na dziewczynę, która kiedyś zniknęła a wołano na nią Żydówka. Poszukiwanie dziewczyny staje się motywem łączącym całą tę powieść, która rozpada się na wiele osobnych historii. Błądzimy po zakamarkach przeszłości, która nie jest przeszłością.
W książce Wiesława Myśliwskiego jak w lustrze odbija się kawał polskiej historii ze wszystkim, co w niej dramatyczne, bolesne, przemilczane i niewypowiedziane.

 
Maciej Płaza – Robinson w Bolechowie Drukuj Email

W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal, 453 s.

3

Macieja Płazę wyróżniono za powieść „Robinson w Bolechowie" Nagrodą Angelus 2018 (Literacką Nagrodą Europy Środkowej).
Akcja książki rozpoczyna się przed wybuchem drugiej wojny światowej, toczy przez czasy powojenne, PRL, docierając do okresu współczesnego. Na tle posępnego świata wojennej i powojennej grozy i tułaczki stopniowo odsłania się historia dwóch rodzin: Roberta cenionego malarza, który po latach wraca do rodzinnej miejscowości oraz miejscowego kamieniarza o niejasnej przeszłości.
Proza Macieja Płazy opowiedziana jest zmysłowym, bogatym i sugestywnym językiem, pełna niezwykłych postaci, prowincjonalnych zdarzeń i obrazów. Na scenie, której centrum stanowi bolechowski pałac, rozgrywają się nieproste historie, z motywem miłości, zdrady, śmierci i lęku.

 
Ulf Nilsson - Jeszcze jedna sprawa. Komisarz Gordon Drukuj Email

Wydawnictwo Literackie, 101 s.

4

Wiekszość z nas lubi rozwiązywać różne łamigłówki i zagadki. Przedstawiam więc młodym czytelnikom trzy serie kryminalne, w których aż roi się od dziwnych wydarzeń. W pierwszej książce o Komisarzu Gordonie tytułowy bohater wraz z pomocnikiem Myszką Paddy mają odnaleźć zaginione przedszkolaki, małą wiewiórkę Everta i króliczka Karin.

 
Martin Widmark - Tajemnica zamku. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Drukuj Email

Wydawnictwo Zakamarki, 98 .

5

Lasse i Maja prowadzą w miasteczku Valleby małe biuro detektywistyczne i mają „ręce pełne roboty" z rozwiązywaniem coraz to nowych zagadek kryminalnych. Tym razem są na tropie oszusta hrabiego von Farsena.

 
Jorin Lier Horst - Operacja zjawa. Biuro Detektywistyczne Nr 2 Drukuj Email

Wydawnictwo Media Rodzina, 89 s.

6

W tej serii książek detektywami są Tiril, Oliver i pies Otto, którzy są zafascynowani przygodą i to taką z gatunku grozy. Bohaterowie udają się do starego zamczyska, w którym straszy „Szara zjawa", ale czy na pewno?