Home Spotkania autorskie

Cytaty

Jeśli ludzie się zakochują, to nie z powodu grawitacji
Spotkania autorskie
Szczególne miejsce w obszarze naszych działań promocyjnych zajmują spotkania autorskie z literatami i artystami. Biblioteka gościła m.in.: pisarzy - Olgę Tokarczuk, Marka Krajewskiego, Mariusza Czubaja, Zbigniewa Masternaka, Barbarę Kosmowską, Małgorzatę Kalicińską, Łukasza Gołębiewskiego, Arkadiusza Niemirskiego, Katarzynę Enerlich, Olgę Rudnicką, Michała Jagiełłę; dziennikarzy, reporterów i dokumentalistów – Grzegorza Miecugowa, Joannę Siedlecką, Marię Wiernikowską, Jacka Hugo-Badera, Mariusza Urbanka, Jolantę Krysowatą; naukowców - Sławomira Kopra i prof. Andrzeja Niwińskiego; podróżników – Bolesława Grabowskiego, Piotra Kowalczyka i Leszka Szczasnego , a także artystę - Tomasza Brodę, aktorki - Krystynę Sienkiewicz i Katarzynę Żak oraz satyryków - Marię Czubaszek , Jacka Fedorowicza i Tadeusza Rossa.
Odrębną kategorię stanowi działalność promującą osiągnięcia lokalnych twórców. Obok spotkań z nimi (z poetką Mirką Szychowiak, z artystami – Elą Bach i Bogusławem Szychowiakiem) prowadzimy stałą witrynę "Nasi piszą", gdzie prezentujemy ich publikacje oraz wykładamy kartki z wierszami miejscowych poetów.

 

INFORMACJE BIEŻĄCETURCJA INACZEJ, CZYLI FILOZOF W DRODZE Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 14. Październik 2010 11:01
DSCN0411


Ponieważ naszym przewodnikiem był podróżnik-prawdziwek, który chętnie zbacza z utartych szlaków masowej turystyki, to i Turcja - oswojona przez polskiego „użytkownika” tamtejszej Riviery – odsłoniła swoje niekonwencjonalne oblicze. Leszek Szczasny, który spenetrował ten kraj autostopem, postarał się zedrzeć z jego wizerunku turystyczny lukier, trochę tandetny i przesłodzony, by wydobyć piękno i egzotykę tego, co autentyczne, a co nie mieści się w reklamowych folderach. Będąc z wykształcenia filozofem i politologiem, potrafił też objaśnić zwiedzany kawałek świata. Dzielił się z nami swoimi refleksjami i wrażeniami z wyprawy, a tym, którzy chcieli to mieć na piśmie, oferował swoją świeżo wydaną książkę - „Świat na wyciągnięcie ręki”.


Filozof, jak to filozof … zanim coś napisze, to musi się zastanowić (nawet jeśli to jest  tylko wpis do księgi pamiątkowej naszej biblioteki).


A może by tak napisać coś od serca?

 
POLKA, CO TO Z ZIEMI POLSKIEJ DO WŁOSKIEJ... Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 12. Październik 2010 12:16
DSCN0355


Uczestnicy spotkania z Panią Kasią Dobrowolską  zgodnie przyznali, że ta mieszkanka Veneto jest prawdziwą szczęściarą. Któż by nie chciał mieć w zasięgu ręki tego urbanistycznego cudu, jakim jest Wenecja i wpadać tam na karnawał, jak po sól. W ogóle Italia, to dla wielu wymarzone miejsce do życia. Kraj piękny krajobrazowo i kulturowo, nasycony zabytkami, z łagodnym klimatem, przyjaznym stylem życia i smaczną, zdrową kuchnią. Nasza rozmówczyni, snując prywatną opowieść o włoskim stylu życia nie naruszyła potęgi tego mitu, mimo iż był to obraz widziany od kulis, a nawet od kuchni.
Natomiast wielokrotnie zaskoczyła nas, mających kontakt z Włochami zdawkowo- turystyczny, odmiennością znaczeń niektórych gestów (przyda się dla uniknięcia kłopotliwych  nieporozumień), tudzież specyfiką obyczajów i praktyk dnia powszedniego.
Sam nasz gość też mógł budzić zdumienie choćby swą wszechstronną aktywnością zawodową i społeczną. To szerokie spektrum rozciąga się od poważnej funkcji tłumacza przysięgłego przy Sądzie Weneckim lub Rzymskim  aż po ukończenie kursu dla piekarzy pizzy. Jednak osią spotkania była, oczywiście, świeżo wydana książka „Osobliwości Apenińskiego Kozaka. Jak żyją Włosi?” Fragmenty tej publikacji czytali kolejno słuchacze, na przykład Pani Jola.


Pani Kasia wspomagała to materiałem ilustracyjnym.


Pożegnanie było kordialne, jak przystało na włoską ekspresję.

 
POZNAJ ŚWIAT W DOBRYM TOWARZYSTWIE (czekają aż 2 spotkania!) Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 05. Październik 2010 14:41
Zapraszamy na spotkanie
z doktorem filozofii, politologiem, animatorem kultury, fotografikiem,
a nade wszystko podróżnikiem wolnym i niezależnym

Leszkiem Szczasnym
(zwanym też Diogenesem),

dla którego nie ma złej drogi a świat jest na wyciągnięcie ręki,
który - jak prawdziwy obieżyświat – spenetrował
Europę i Bliski Wschód autostopem,
zbaczając z rutynowych tras turystycznych i zaliczając
po drodze moc przygód oraz niestereotypowych doświadczeń,
a do tego potrafi o tym ze swadą opowiadać !
Spotkanie odbędzie się w Czytelni dla Dorosłych (I piętro)
w środę – 13. października 2010 roku, o godzinie 16.00
.


W piątek – 8. października 2010 roku, o godzinie 17.00.
zapraszamy na spotkanie z Polką mieszkającą we Włoszech

Katarzyną Dobrowolską,

która przekaże nieturystyczny obraz Włoch i włoski styl życia (także od kuchni),
czyli w malowniczej opowieści ujawni treść swojej książki
„Osobliwości Apenińskiego Kozaka. Jak żyją Włosi?”Ostatnia zmiana Środa, 06. Październik 2010 10:11
 
GOŚĆ WIELKIEGO KALIBRU Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Niedziela, 30. Maj 2010 11:56
1


Nasz gość – Mariusz Czubaj ma na to dowód rzeczowy. Jest bowiem posiadaczem Nagrody Wielkiego Kalibru, jaką został uhonorowany przez kapitułę Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu za najlepszą polską powieść tego gatunku wydaną w roku 2008. Na spotkaniu autorskim swoją „wielkokalibrowość” potwierdził erudycyjnym zgłębieniem problematyki literatury kryminalnej i kultury popularnej w ogóle, elokwencją wywodu, ale także poczuciem humoru i nonszalanckim urokiem twardego faceta. Mimo zauroczenia takim spektrum zalet, uczestnicy spotkania mogli wynieść całkiem konkretną wiedzę.  Dowiedzieli się o znaczeniu badań terenowych i kontaktów z tzw. marginesem  przy pisaniu  kryminałów oraz poznali arkana pisarstwa kolektywnego, opartego na przyjaźni dwóch poważnych naukowców, którzy zboczyli w mroczne rewiry kryminału (nota bene - postać Marka Krajewskiego wielokrotnie przewijała się w barwnych anegdotkach, jakie ze swadą przytaczał nasz gość).

Poniżej zamieszczamy kilka ujęć z tego spotkania.
Więcej…
 
WIESŁAW DRABIK RAZ JESZCZE Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Sobota, 22. Maj 2010 10:21

W dniu 26 maja 2010 r. o godz. 8.30
odbędzie się drugie już spotkanie z Autorem
“Bardzo śmiesznej historii”
oraz wielu innych śmiesznych bajeczek,
który kolejnym dzieciom opowie o tym, jak powstaje książka
i zaprosi je do literackiej zabawy.

wieslaw-drabik-m1

Wesoła atmosfera tego spotkania została utrwalona na zdjęciach


Ostatnia zmiana Poniedziałek, 07. Czerwiec 2010 19:45
Więcej…
 
<< Początek < Poprzedni 21 22 23 24 25 26 27 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL