Home Spotkania autorskie

Cytaty

Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy, ale na szukanie go warto poświęcić życie.
Spotkania autorskie
Szczególne miejsce w obszarze naszych działań promocyjnych zajmują spotkania autorskie z literatami i artystami. Biblioteka gościła m.in.: pisarzy - Olgę Tokarczuk, Marka Krajewskiego, Mariusza Czubaja, Zbigniewa Masternaka, Barbarę Kosmowską, Małgorzatę Kalicińską, Łukasza Gołębiewskiego, Arkadiusza Niemirskiego, Katarzynę Enerlich, Olgę Rudnicką, Michała Jagiełłę; dziennikarzy, reporterów i dokumentalistów – Grzegorza Miecugowa, Joannę Siedlecką, Marię Wiernikowską, Jacka Hugo-Badera, Mariusza Urbanka, Jolantę Krysowatą; naukowców - Sławomira Kopra i prof. Andrzeja Niwińskiego; podróżników – Bolesława Grabowskiego, Piotra Kowalczyka i Leszka Szczasnego , a także artystę - Tomasza Brodę, aktorki - Krystynę Sienkiewicz i Katarzynę Żak oraz satyryków - Marię Czubaszek , Jacka Fedorowicza i Tadeusza Rossa.
Odrębną kategorię stanowi działalność promującą osiągnięcia lokalnych twórców. Obok spotkań z nimi (z poetką Mirką Szychowiak, z artystami – Elą Bach i Bogusławem Szychowiakiem) prowadzimy stałą witrynę "Nasi piszą", gdzie prezentujemy ich publikacje oraz wykładamy kartki z wierszami miejscowych poetów.

 

INFORMACJE BIEŻĄCEPOETKA JEST WŚRÓD NAS Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 20. Styczeń 2011 19:51
DSCN0671


Spotkanie z Mirką Szychowiak było jak spotkanie przyjaciół, którzy się znają i akceptują, a do tego wspólnie odczuwają głód poezji. Dlatego to spotkanie było pełne wierszy i pełne dobrych emocji.
W miłej atmosferze, przy kawie i ciastkach,  nasza poetka chętnie odpowiadała na pytania zgromadzonych gości.  Zaspakajała ciekawość nawet tych bardzo dociekliwych, którzy chcieli wiedzieć, czy łatwo być poetką i matką poetki jednocześnie, a do tego żoną artysty. Rozmowy były inspirowane autorskimi deklamacjami wierszy. Ta  poetka okazała się znakomitą recytatorką, a więc słuchanie wierszy w jej wykonaniu podniosło ekspresję i sugestywność tekstów.

Ostatnia zmiana Czwartek, 20. Styczeń 2011 19:57
Więcej…
 
CUDZE CHWALICIE … Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 11. Styczeń 2011 11:18
Pora zweryfikować to przysłowie, a zatem zapraszamy na spotkanie autorskie z miejscową poetką – Mirosławą Szychowiak.    

mirka_szychowiak


Nasza Mirka - nieksiężycowa Poetka z Księżyc.
W swojej poezji wyrazista i zmysłowa, dosadna i wrażliwa na potoczność, dynamiczna i otwarta na dialog z odbiorcą, czasem prowokująca … ale też kapryśna - miesza liryzm z egzaltacją, intymność z ironią i uniwersalizmem.
(Może jednak księżycowa poetka z Księżyc?)

ZAPRASZAMY DO CZYTELNI DLA DOROSŁYCH W ŚRODĘ –
19.01.`11, godz. 16.00.
 
SPOTKANIE Z TYM, KTÓRY O DOLNYM ŚLĄSKU WIE PRAWIE WSZYSTKO Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 29. Listopad 2010 21:24
Zapraszamy na spotkanie autorskie z pisarzem i publicystą

MARKIEM PERZYŃSKIM

Jako skuteczny tropiciel regionalnych tajemnic oferuje,
najpierw w publikowanych książkach, a teraz na żywo,
Dolny Śląsk dla dociekliwych.

WSZYSTKICH  DOCIEKLIWYCH MIŁOŚNIKÓW  REGIONU
ZAPRASZAMY DO CZYTELNI DLA DOROSŁYCH
W ŚRODĘ – 1 GRUDNIA 2010 R.
na godzinę 16.00


Właśnie wtedy, nawet dociekliwi strzelinianie mogli się od wrocławskiego autora dowiedzieć o zasłużonej sławie szynki strzelińskiej! Poznali też wiele innych ciekawostek, anegdot i sensacji z całego regionu. Okazało się, że to, co uważamy za znane może być również nieznane. Obszar tej niewiedzy odsłonił przed nami wielki pasjonat Dolnego Śląska, który nie szczędzi wysiłków, aby dociekać prawdy, obalać mity, rozwikływać zagadki z bliższej i dalszej przeszłości.
Ostatnia zmiana Piątek, 03. Grudzień 2010 20:17
Więcej…
 
TURCJA INACZEJ, CZYLI FILOZOF W DRODZE Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 14. Październik 2010 11:01
DSCN0411


Ponieważ naszym przewodnikiem był podróżnik-prawdziwek, który chętnie zbacza z utartych szlaków masowej turystyki, to i Turcja - oswojona przez polskiego „użytkownika” tamtejszej Riviery – odsłoniła swoje niekonwencjonalne oblicze. Leszek Szczasny, który spenetrował ten kraj autostopem, postarał się zedrzeć z jego wizerunku turystyczny lukier, trochę tandetny i przesłodzony, by wydobyć piękno i egzotykę tego, co autentyczne, a co nie mieści się w reklamowych folderach. Będąc z wykształcenia filozofem i politologiem, potrafił też objaśnić zwiedzany kawałek świata. Dzielił się z nami swoimi refleksjami i wrażeniami z wyprawy, a tym, którzy chcieli to mieć na piśmie, oferował swoją świeżo wydaną książkę - „Świat na wyciągnięcie ręki”.


Filozof, jak to filozof … zanim coś napisze, to musi się zastanowić (nawet jeśli to jest  tylko wpis do księgi pamiątkowej naszej biblioteki).


A może by tak napisać coś od serca?

 
POLKA, CO TO Z ZIEMI POLSKIEJ DO WŁOSKIEJ... Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 12. Październik 2010 12:16
DSCN0355


Uczestnicy spotkania z Panią Kasią Dobrowolską  zgodnie przyznali, że ta mieszkanka Veneto jest prawdziwą szczęściarą. Któż by nie chciał mieć w zasięgu ręki tego urbanistycznego cudu, jakim jest Wenecja i wpadać tam na karnawał, jak po sól. W ogóle Italia, to dla wielu wymarzone miejsce do życia. Kraj piękny krajobrazowo i kulturowo, nasycony zabytkami, z łagodnym klimatem, przyjaznym stylem życia i smaczną, zdrową kuchnią. Nasza rozmówczyni, snując prywatną opowieść o włoskim stylu życia nie naruszyła potęgi tego mitu, mimo iż był to obraz widziany od kulis, a nawet od kuchni.
Natomiast wielokrotnie zaskoczyła nas, mających kontakt z Włochami zdawkowo- turystyczny, odmiennością znaczeń niektórych gestów (przyda się dla uniknięcia kłopotliwych  nieporozumień), tudzież specyfiką obyczajów i praktyk dnia powszedniego.
Sam nasz gość też mógł budzić zdumienie choćby swą wszechstronną aktywnością zawodową i społeczną. To szerokie spektrum rozciąga się od poważnej funkcji tłumacza przysięgłego przy Sądzie Weneckim lub Rzymskim  aż po ukończenie kursu dla piekarzy pizzy. Jednak osią spotkania była, oczywiście, świeżo wydana książka „Osobliwości Apenińskiego Kozaka. Jak żyją Włosi?” Fragmenty tej publikacji czytali kolejno słuchacze, na przykład Pani Jola.


Pani Kasia wspomagała to materiałem ilustracyjnym.


Pożegnanie było kordialne, jak przystało na włoską ekspresję.

 
<< Początek < Poprzedni 21 22 23 24 25 26 27 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL