Home Spotkania autorskie

Cytaty

Jeśli ludzie się zakochują, to nie z powodu grawitacji
Spotkania autorskie
Szczególne miejsce w obszarze naszych działań promocyjnych zajmują spotkania autorskie z literatami i artystami. Biblioteka gościła m.in.: pisarzy - Olgę Tokarczuk, Marka Krajewskiego, Mariusza Czubaja, Zbigniewa Masternaka, Barbarę Kosmowską, Małgorzatę Kalicińską, Łukasza Gołębiewskiego, Arkadiusza Niemirskiego, Katarzynę Enerlich, Olgę Rudnicką, Michała Jagiełłę; dziennikarzy, reporterów i dokumentalistów – Grzegorza Miecugowa, Joannę Siedlecką, Marię Wiernikowską, Jacka Hugo-Badera, Mariusza Urbanka, Jolantę Krysowatą; naukowców - Sławomira Kopra i prof. Andrzeja Niwińskiego; podróżników – Bolesława Grabowskiego, Piotra Kowalczyka i Leszka Szczasnego , a także artystę - Tomasza Brodę, aktorki - Krystynę Sienkiewicz i Katarzynę Żak oraz satyryków - Marię Czubaszek , Jacka Fedorowicza i Tadeusza Rossa.
Odrębną kategorię stanowi działalność promującą osiągnięcia lokalnych twórców. Obok spotkań z nimi (z poetką Mirką Szychowiak, z artystami – Elą Bach i Bogusławem Szychowiakiem) prowadzimy stałą witrynę "Nasi piszą", gdzie prezentujemy ich publikacje oraz wykładamy kartki z wierszami miejscowych poetów.

 

INFORMACJE BIEŻĄCEPOCZUĆ SMAK TOSKANII Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 24. Czerwiec 2016 07:22

DSCN4983


Nie, to jeszcze nie smakołyki z Toskanii - o tych będzie mówiła kompetentnie i smacznie Pani Aleksandra Seghi, ale zanim to nastąpi goście zostali poczęstowani polskimi kokosankami, aby nie zapomnieli, że nasze też jest dobre. Z tą świadomością mogliśmy rozkoszować się toskańskimi smakami przywołanymi prze Panią Olę – Polkę, która to przed kilkunastu laty ... z Polski do ziemi włoskiej przybyła i została.

IMG 4802


Wiele kobiet mogłoby jej pozazdrościć wypełnienia pewnego mitu – wyjść za Włocha, mieszkać w słonecznej i pięknej Italii, w zabytkowym, sielskim domostwie wśród winnic i malowniczych wzgórz, a kiedy zatęskni się za cywilizacją, to udać się do miasta szybkim ferrari. Wersja Pani Oli zrealizowała się, jak dotąd, w niepełnym wymiarze. Jako człowiek wrażliwy ekologicznie porusza się głównie rowerem. Nie przeszkadza to czuć się kobietą szczęśliwą, na co są twarde dowody w postaci opublikowanych przez nią książek.

IMG 4809


Spełnienia szuka także na innych polach aktywności – jest blogerką, dziennikarką, no a przede wszystkim cieszy się życiem w magicznej Toskanii. To rzeczywiście niezwykła kraina, w której Pani Oli udało się wytropić „dzikie" miejsca – opuszczone lub zamieszkiwane przez zaledwie kilkoro mieszkańców wsie i miasteczka, zapomniane przez Boga i ludzi i to w środku Europy! O tym nieturystycznym obliczu Toskanii napisała swoją ostatnią książkę. Jednak większość jej książek skupia się na przyjemnej stronie życia – smakowaniu codzienności i kulinariów. Kuchnia ją fascynuje i opowiadała o tym na tyle sugestywnie, że nasze kubki smakowe uległy wyraźnemu pobudzeniu. To było naprawdę smaczne spotkanie!

DSCN4979


 
NIEDZIELA PEŁNA LITERATURY Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 20. Czerwiec 2016 13:21

Pogoda była zdecydowanie wyżowa, przepływały przyjazne fronty atmosferyczne a słońce świeciło pełnym blaskiem. Nie mogło być inaczej skoro pogodę zapewniał nam sam Jarosław Kret! Mało tego, zapytany o prognozę długoterminową dla książki i czytelnictwa zapowiedział ... wysokie ciśnienie i sprzyjające warunki klimatyczne.

DSCN4885


Wystąpiły już pierwsze objawy takiej tendencji – po spotkaniu czytelnicy, a zwłaszcza czytelniczki chętnie kupowały książki Pan Jarka a ten od razu naznaczał je autografem a w bonusie dorzucał miłe rozmowy kuluarowe.

DSCN4928


Wcześniej jednak angażował uwagę słuchaczy ciekawą, ze swadą i wdziękiem podaną opowieścią o miejscach, które ukochał a potem uczynił przedmiotem opisu w swoich książkach, jak sam je określa, światopoznawczych. Barwność stylu wypowiedzi dodatkowo wzbogacał pokaz zdjęć z wypraw do Indii oraz rekwizytów. Te ostatnie demonstrowane z szykiem na samym prelegencie. Strój niby egzotyczny, ale jakoś dziwnie swojski.

P1010776


O dyfuzji kulturowej też była mowa, a nawet próbowano ten proces przenikania się kultur zilustrować, od razu stosując asymilację obcych znaków kulturowych.

P1010790


Ponieważ ta niedziela w Strzelinie upłynęła pod znakiem „Rozmaitości Literackich", które nasza placówka organizuje wspólnie z kolegami z Ośrodka Kultury, a zatem były i inne formy przejawiania się literatury, np. sceniczne. Nasi widzowie mieli okazję zobaczyć znakomity monodram w wykonaniu Krzysztofa Rogacewicza i to jeszcze przed publicznością nowojorską. A tak! Spektakl ten zdążył już zachwycić krajowych recenzentów i widzów a nawet został zauważony za oceanem – otrzymał zaproszenie na prestiżowy festiwal w Nowym Yorku United Solo. Doskonały tekst Patricka Süskinda zyskał kolejne po Jerzym Stuhrze wcielenie tytułowego kontrabasisty. Ten sfrustrowany muzyk, którego instrument sytuuje na dole zhierarchizowanej orkiestry jest sugestywną metaforą kondycji społecznej człowieka, mówi o jego dojmującej samotności i bolesnym niespełnieniu. Zgodnie z literą tekstu pisarza kontrabasista nie zbiera oklasków, ale już aktor, którego podziwialiśmy w roli kontrabasisty z pewnością zasłużył na wielkie brawa.

P1010855


Literacką rozmaitość dopełniły warsztaty komiksu, które dla dwóch grup dzieci i młodzieży przeprowadził znawca przedmiotu i praktyk o dużym dorobku – Szymon Teluk. Potrafił przystępnie wytłumaczyć zasady budowania postaci i w ogóle całej narracji w komiksie, ilustrując to zarówno na przeźroczach, jak i rysując na żywo.

DSCN4871


Wtedy uczestnicy mogli tak naprawdę zrozumieć na czym polega sprawność ręki, warsztatowa biegłość, świetność i indywidualność kreski.

IMG 4650


Doceniając kunszt profesjonalisty, sami też próbowali pod jego czujnym okiem zwizualizować na papierze wymyślonego bohatera czy scenę. Pan Szymon cierpliwie doradzał, dokonywał korekt, konsultował młodych rysowników i tych nieco starszych, którzy towarzyszyli swoim pociechom, ale też dali się wciągnąć do twórczej pracy.

IMG 4678


Prace były poddawane fachowej ocenie a potem wspólnie ułożono obrazkową historyjkę.

IMG 4687


Na koniec uczestnicy obu grup z dumą prezentowali swoje dzieła.

IMG 4660


IMG 4690

 
JAWA NA JAWIE. BALI WE ŚNIE. Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 27. Maj 2016 11:40

Z pominięciem trudów przelotu transkontynentalnego i męczącego, gorąco-wilgotnego klimatu zwrotnikowego, w komfortowych warunkach oswojonej przestrzeni bibliotecznej odbyliśmy - w ramach naszego cyklu podróżniczego – wyprawę do dalekiej i egzotycznej Indonezji. To kraj wyspiarski położony na 17508 wyspach (sic!), a my odwiedziliśmy zaledwie dwie z nich, ale za to pod wieloma względami najważniejsze. Jawa to polityczne, gospodarcze i kulturalne centrum kraju ze stolicą w Dżakarcie, gdzie nowoczesność wciąż sąsiaduje z tradycją a wśród szklanych wieżowców ulicami przemieszczają się cyklistki, które pod kaskami noszą muzułmańskie chusty.

P1100880


P1110570

Kobiety zakutane w chusty i w dość szczelnie okrywających strojach, to powszedni widok na zatłoczonych ulicach jawajskich miast i wsi.

P1110020


Natomiast Bali, z całą swoją kulturową odrębnością, widoczną choćby w zmysłowych strojach i ozdobnej malowniczości zabudowy, zyskało zasłużony status turystycznego raju.

P1120500


P1120325

Jawę warto zwiedzić na jawie, czyli z pełną przytomnością umysłu i analitycznie, aby docenić dwa zabytki z najwyższej półki, oba objęte patronatem UNESCO:

P1110131


Borobudur – monumentalną świątynię buddyjską, która należy do największych obiektów tego kultu na świecie. Wspaniała piramidalna konstrukcja, którą obchodzi się tarasami zgodnie z ruchem wskazówek zegara, podziwiając po drodze wysokiej klasy reliefy, tudzież ... medytujących mnichów.

P1110185


Pranbanan – hinduistyczny kompleks świątynny, którego ogrom został mocno zredukowany przez czas i trzęsienia ziemi, ale to co zostało, wciąż fascynuje wspaniałą architekturą, która oszałamia niezwykłą wieżową konstrukcją i dekoracyjnym przepychem.

P1110353


P1110399

Bali, maleńka wyspa hinduizmu w kraju, gdzie islam wyznaje ponad 80% ludności, także czaruje tym ornamentacyjnym stylem budowli sakralnych z tego kręgu religijnego.

TA


Urodę wielu z nich podnosi malowniczość położenia ...

bratan


... oraz kontekst bujnej tropikalnej roślinności.

cudo w zieleni


Więcej…
 
SZUKAJĄC ATLANTYDY NA KRESACH WSCHODNICH Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 08. Marzec 2016 07:47

DSCN4605

Spotkanie autorskie z prof. Stanisławem Nicieją odbyło się w szczególnych okolicznościach, jako dopełnienie uroczystych obchodów 72 Rocznicy Zagłady Huty Pieniackiej. Stąd w gronie gości wiele było osób z rodowodem kresowym, którzy zachowali w swojej pamięci dzieciństwo przeżyte na wschodnim pograniczu dawnej Polski albo – częściej – urodzeni już na tej ziemi, stali się depozytariuszami pamięci swoich przodków. Była więc okazja, aby tego dnia w skupieniu i refleksyjnej zadumie uczcić ofiary tragicznych wydarzeń z okresu wojny. Jednak spotkanie w bibliotece przebiegało w zgoła innej tonacji emocjonalnej – pojawiła się sposobność, aby ogarnąć ciepłym, nostalgicznym wspomnieniem tamtą rzeczywistość Kresów Wschodnich. Najlepszym przewodnikiem w tej sentymentalnej wyprawie był właśnie prof. Nicieja - niekwestionowany autorytet, który z całą kompetencją historyka przedmiotem swoich badań uczynił w dużej mierze życie na przedwojennych Kresach.

DSCN4584


Profesor nie tylko stworzył rzetelny zapis dokumentarny, oparty na bogatym materiale źródłowym i często unikalnej ikonografii, ale potrafił połączyć solenność badacza z iście literackim darem narracji, swadą i błyskotliwością stylu. Wszystkie te cechy jego autorskich publikacji zostały jeszcze spotęgowane w bezpośrednim przekazie, który zyskał urok gawędy, wdzięk anegdoty, malowniczość fresku. Uczestnicy spotkania z pożytkiem, ale i przyjemnością wysłuchali kresowej opowieści. Podana bogatym i ekspresyjnym językiem, sugestywnie ożywiała tamtą rzeczywistość, przywracając jej zmysłowy wymiar. Dodatkowym wzmocnieniem przekazu była projekcja filmu dokumentalnego, w którym prof. Nicieja wystąpił w roli narratora.

DSCN4591


DSCN4613

Więcej…
 
PODRÓŻ NA KRESY WSCHODNIE Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Sobota, 27. Luty 2016 23:53

plakat

Ostatnia zmiana Poniedziałek, 29. Luty 2016 15:29
 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL