Home Spotkania autorskie

Cytaty

Chleb otwiera każde usta.
Spotkania autorskie
Szczególne miejsce w obszarze naszych działań promocyjnych zajmują spotkania autorskie z literatami i artystami. Biblioteka gościła m.in.: pisarzy - Olgę Tokarczuk, Marka Krajewskiego, Mariusza Czubaja, Zbigniewa Masternaka, Barbarę Kosmowską, Małgorzatę Kalicińską, Łukasza Gołębiewskiego, Arkadiusza Niemirskiego, Katarzynę Enerlich, Olgę Rudnicką, Michała Jagiełłę; dziennikarzy, reporterów i dokumentalistów – Grzegorza Miecugowa, Joannę Siedlecką, Marię Wiernikowską, Jacka Hugo-Badera, Mariusza Urbanka, Jolantę Krysowatą; naukowców - Sławomira Kopra i prof. Andrzeja Niwińskiego; podróżników – Bolesława Grabowskiego, Piotra Kowalczyka i Leszka Szczasnego , a także artystę - Tomasza Brodę, aktorki - Krystynę Sienkiewicz i Katarzynę Żak oraz satyryków - Marię Czubaszek , Jacka Fedorowicza i Tadeusza Rossa.
Odrębną kategorię stanowi działalność promującą osiągnięcia lokalnych twórców. Obok spotkań z nimi (z poetką Mirką Szychowiak, z artystami – Elą Bach i Bogusławem Szychowiakiem) prowadzimy stałą witrynę "Nasi piszą", gdzie prezentujemy ich publikacje oraz wykładamy kartki z wierszami miejscowych poetów.

 

INFORMACJE BIEŻĄCEMadagaskar z Michałem Szulimem Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 28. Październik 2016 15:40

madagaskar

 
PERSKIM OKIEM NA IRAN Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 27. Październik 2016 14:21

IMG 0410


Iran wciąż budzi mieszane uczucia – kusi powabem egzotyki a zarazem budzi niepokój swoją kulturową odmiennością. Nic dziwnego, że relacją z wyprawy do kraju Persów zainteresowanych było wiele osób. Przekaz naocznego świadka, dokonany z zaangażowaniem, ale i pewną dozą żartobliwego dystansu, wydał się satysfakcjonujący dla słuchaczy. Niekwestionowany podziw wzbudziły zabytki, zarówno artefakty ze starożytnej cywilizacji perskiej (szkoda, że Aleksander Macedoński dokonał barbarzyńskiego aktu zniszczenia Persepolis, o którego legendarnej wspaniałości dziś zaświadczają takie oto relikty), ...

8


... jak i przykłady sztuki islamu, która sprawia, że przepych ornamentacyjny obiektów architektonicznych pozwala nam poczuć się jak w baśniowej krainie Orientu.

67


39

Można zatracić się w feerycznej barwności ceramicznych mozaik, jakie od wieków zdobią ściany i sklepienia meczetów, medres czy pałaców.

66b


69 2

 

71

Więcej…
 
ZOBACZYĆ IRAN Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 20. Październik 2016 09:21

Iran afisz

 
POCZUĆ SMAK TOSKANII Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 24. Czerwiec 2016 07:22

DSCN4983


Nie, to jeszcze nie smakołyki z Toskanii - o tych będzie mówiła kompetentnie i smacznie Pani Aleksandra Seghi, ale zanim to nastąpi goście zostali poczęstowani polskimi kokosankami, aby nie zapomnieli, że nasze też jest dobre. Z tą świadomością mogliśmy rozkoszować się toskańskimi smakami przywołanymi prze Panią Olę – Polkę, która to przed kilkunastu laty ... z Polski do ziemi włoskiej przybyła i została.

IMG 4802


Wiele kobiet mogłoby jej pozazdrościć wypełnienia pewnego mitu – wyjść za Włocha, mieszkać w słonecznej i pięknej Italii, w zabytkowym, sielskim domostwie wśród winnic i malowniczych wzgórz, a kiedy zatęskni się za cywilizacją, to udać się do miasta szybkim ferrari. Wersja Pani Oli zrealizowała się, jak dotąd, w niepełnym wymiarze. Jako człowiek wrażliwy ekologicznie porusza się głównie rowerem. Nie przeszkadza to czuć się kobietą szczęśliwą, na co są twarde dowody w postaci opublikowanych przez nią książek.

IMG 4809


Spełnienia szuka także na innych polach aktywności – jest blogerką, dziennikarką, no a przede wszystkim cieszy się życiem w magicznej Toskanii. To rzeczywiście niezwykła kraina, w której Pani Oli udało się wytropić „dzikie" miejsca – opuszczone lub zamieszkiwane przez zaledwie kilkoro mieszkańców wsie i miasteczka, zapomniane przez Boga i ludzi i to w środku Europy! O tym nieturystycznym obliczu Toskanii napisała swoją ostatnią książkę. Jednak większość jej książek skupia się na przyjemnej stronie życia – smakowaniu codzienności i kulinariów. Kuchnia ją fascynuje i opowiadała o tym na tyle sugestywnie, że nasze kubki smakowe uległy wyraźnemu pobudzeniu. To było naprawdę smaczne spotkanie!

DSCN4979


 
NIEDZIELA PEŁNA LITERATURY Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 20. Czerwiec 2016 13:21

Pogoda była zdecydowanie wyżowa, przepływały przyjazne fronty atmosferyczne a słońce świeciło pełnym blaskiem. Nie mogło być inaczej skoro pogodę zapewniał nam sam Jarosław Kret! Mało tego, zapytany o prognozę długoterminową dla książki i czytelnictwa zapowiedział ... wysokie ciśnienie i sprzyjające warunki klimatyczne.

DSCN4885


Wystąpiły już pierwsze objawy takiej tendencji – po spotkaniu czytelnicy, a zwłaszcza czytelniczki chętnie kupowały książki Pan Jarka a ten od razu naznaczał je autografem a w bonusie dorzucał miłe rozmowy kuluarowe.

DSCN4928


Wcześniej jednak angażował uwagę słuchaczy ciekawą, ze swadą i wdziękiem podaną opowieścią o miejscach, które ukochał a potem uczynił przedmiotem opisu w swoich książkach, jak sam je określa, światopoznawczych. Barwność stylu wypowiedzi dodatkowo wzbogacał pokaz zdjęć z wypraw do Indii oraz rekwizytów. Te ostatnie demonstrowane z szykiem na samym prelegencie. Strój niby egzotyczny, ale jakoś dziwnie swojski.

P1010776


O dyfuzji kulturowej też była mowa, a nawet próbowano ten proces przenikania się kultur zilustrować, od razu stosując asymilację obcych znaków kulturowych.

P1010790


Ponieważ ta niedziela w Strzelinie upłynęła pod znakiem „Rozmaitości Literackich", które nasza placówka organizuje wspólnie z kolegami z Ośrodka Kultury, a zatem były i inne formy przejawiania się literatury, np. sceniczne. Nasi widzowie mieli okazję zobaczyć znakomity monodram w wykonaniu Krzysztofa Rogacewicza i to jeszcze przed publicznością nowojorską. A tak! Spektakl ten zdążył już zachwycić krajowych recenzentów i widzów a nawet został zauważony za oceanem – otrzymał zaproszenie na prestiżowy festiwal w Nowym Yorku United Solo. Doskonały tekst Patricka Süskinda zyskał kolejne po Jerzym Stuhrze wcielenie tytułowego kontrabasisty. Ten sfrustrowany muzyk, którego instrument sytuuje na dole zhierarchizowanej orkiestry jest sugestywną metaforą kondycji społecznej człowieka, mówi o jego dojmującej samotności i bolesnym niespełnieniu. Zgodnie z literą tekstu pisarza kontrabasista nie zbiera oklasków, ale już aktor, którego podziwialiśmy w roli kontrabasisty z pewnością zasłużył na wielkie brawa.

P1010855


Literacką rozmaitość dopełniły warsztaty komiksu, które dla dwóch grup dzieci i młodzieży przeprowadził znawca przedmiotu i praktyk o dużym dorobku – Szymon Teluk. Potrafił przystępnie wytłumaczyć zasady budowania postaci i w ogóle całej narracji w komiksie, ilustrując to zarówno na przeźroczach, jak i rysując na żywo.

DSCN4871


Wtedy uczestnicy mogli tak naprawdę zrozumieć na czym polega sprawność ręki, warsztatowa biegłość, świetność i indywidualność kreski.

IMG 4650


Doceniając kunszt profesjonalisty, sami też próbowali pod jego czujnym okiem zwizualizować na papierze wymyślonego bohatera czy scenę. Pan Szymon cierpliwie doradzał, dokonywał korekt, konsultował młodych rysowników i tych nieco starszych, którzy towarzyszyli swoim pociechom, ale też dali się wciągnąć do twórczej pracy.

IMG 4678


Prace były poddawane fachowej ocenie a potem wspólnie ułożono obrazkową historyjkę.

IMG 4687


Na koniec uczestnicy obu grup z dumą prezentowali swoje dzieła.

IMG 4660


IMG 4690

 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL