Home Spotkania autorskie

Cytaty

Jeśli ludzie się zakochują, to nie z powodu grawitacji
Spotkania autorskie
Szczególne miejsce w obszarze naszych działań promocyjnych zajmują spotkania autorskie z literatami i artystami. Biblioteka gościła m.in.: pisarzy - Olgę Tokarczuk, Marka Krajewskiego, Mariusza Czubaja, Zbigniewa Masternaka, Barbarę Kosmowską, Małgorzatę Kalicińską, Łukasza Gołębiewskiego, Arkadiusza Niemirskiego, Katarzynę Enerlich, Olgę Rudnicką, Michała Jagiełłę; dziennikarzy, reporterów i dokumentalistów – Grzegorza Miecugowa, Joannę Siedlecką, Marię Wiernikowską, Jacka Hugo-Badera, Mariusza Urbanka, Jolantę Krysowatą; naukowców - Sławomira Kopra i prof. Andrzeja Niwińskiego; podróżników – Bolesława Grabowskiego, Piotra Kowalczyka i Leszka Szczasnego , a także artystę - Tomasza Brodę, aktorki - Krystynę Sienkiewicz i Katarzynę Żak oraz satyryków - Marię Czubaszek , Jacka Fedorowicza i Tadeusza Rossa.
Odrębną kategorię stanowi działalność promującą osiągnięcia lokalnych twórców. Obok spotkań z nimi (z poetką Mirką Szychowiak, z artystami – Elą Bach i Bogusławem Szychowiakiem) prowadzimy stałą witrynę "Nasi piszą", gdzie prezentujemy ich publikacje oraz wykładamy kartki z wierszami miejscowych poetów.

 

INFORMACJE BIEŻĄCEOCH! MACHU PICCHU Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 25. Czerwiec 2015 11:27

3

Uznane za jeden z nowych siedmiu cudów świata zachwyca harmonią natury i dzieła człowieka. Ten widok znają prawie wszyscy, ale nie tak wielu z autopsji (dostojne kamienne ruiny odwiedzają nie tylko turyści, ale prawdziwie tam panujące lamy). To był dobry punkt wyjścia do relacji z podróży do Peru i Boliwii.

2


O jakości inkaskiej kamieniarki przekonujemy się w wielu miejscach, gdzie szczęśliwie przetrwały prekolumbijskie zabytki. Niezłe puzzle!

1

Ostatnia zmiana Czwartek, 25. Czerwiec 2015 12:02
Więcej…
 
TA LITERACKA NIEDZIELA Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 16. Czerwiec 2015 07:16

  IMG 1592 1

DSCN3947 1

 

To była niedziela, którą strzelinianie spędzili w dobrym towarzystwie szeroko pojętej literatury i jej zacnych przedstawicieli. Połączyliśmy siły z kolegami z Ośrodka Kultury, aby tego dnia kreatywne słowo było w roli głównej – zgodnie z formułą projektu, streszczoną w tytule „Rozmaitości Literackie", słowa były przytaczane, cytowane, wypowiadane, wydrukowane w książkach, wyskandowane w radosnej zabawie, wreszcie wyśpiewane. Od dziecięcej wyliczanki po piosenkę literacką.
W każdym przypadku śpiewająco!

Ostatnia zmiana Wtorek, 16. Czerwiec 2015 07:32
Więcej…
 
UWAGA! WYDARZENIE! Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 08. Czerwiec 2015 20:49

wwwrozmiatościliterackie

Ostatnia zmiana Poniedziałek, 08. Czerwiec 2015 20:54
 
SPOTKANIE Z BRODĄ Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 11. Maj 2015 19:16

DSC 0144

W przeciwieństwie do kawałów z brodą to było spotkanie świeże, interesujące, a w przypadku warsztatów z dziećmi wręcz żywiołowe. Znakomity artysta wrocławski tak je zainspirował, że w nakrętkach od weków i guzikach dostrzegły oczy o czarnych źrenicach, w grzebykach nieco przerzedzone wąsy, zaś w skręconym spiralnie kablu ... krzaczaste brwi. Wystarczyło, że Pan Tomasz zrobił pierwszą przestrzenną maskę, która – jak się wydaje – jest autoportretem ... te czarne oczy, włosy, no i ten kilkudniowy zarost!

DSC 0136


Wyobraźnia dzieci została pobudzona, a naturalna dziecięca skłonność do niekonwencjonalnego wykorzystania przedmiotów - zresztą w rażącej sprzeczności z ich funkcją użytkową – radośnie wyzwolona. Cóż to była za zabawa!
Dzieciaki w twórczym ferworze, brawurowo zmagając się z materią pospolitych przedmiotów, nadawały im nowe sensy i siłę ekspresji.

DSC 0163


Uwolniona kreatywność skutkowała rozmaitością masek, które z dumą nakładali ich autorzy, pozując do pamiątkowego zdjęcia.

DSC 0212


Na następnym spotkaniu dorosłe już audytorium było bardziej powściągliwe w zachowaniu, choć nie szczędziło autorowi „arcydzieł z byle czego" słów uznania dla zaskakującego konceptu i jego precyzyjnej, a zarazem dowcipnej realizacji. Zadawano też pytania o specyfikę warsztatu ale i poruszono problem bolesnej dla artysty efemeryczności takich działań oraz uciążliwej obsesji przedmiotu.

DSC 0224


Zaimprowizowana mini-ekspozycja prac z ostatniego projektu o zabawnym, ale i przekornym tytule „Od Rubęsa do Pikasa czyli Zrób Sobie Arcydzieło" wszystkich uwiodła pomysłowością, talentem mimetycznym, poczuciem humoru i wykonawczą sprawnością autora, ale i niebezpiecznie zwodziła, że arcydzieła z kanonu malarstwa mogą być dostępne dla każdego, dosłownie w zasięgu ręki. Wystarczy świeże spojrzenie na banalne przedmioty z codziennego otoczenia, uwolnienie się od ich prozaicznego utylitaryzmu, do tego pewna zręczność manualna i ... już mamy swojego Rubęsa czy Elgreka. Proste?

DSC 0246


Wbrew pozorom nie! Właśnie o tę kreatywność najtrudniej. Poza tym potrzeba zuchwałości, a nawet bezczelności aby zamachnąć się na te estetyczne świętości. Pytano Pana Tomka czy replikowanie arcydzieł z materiałów ostentacyjnie byle jakich jest ich dewaluacją czy szczególnym wyrazem hołdu. Żart to czy prowokacja? Dialog z tradycją czy przedrzeźnianie mistrzów? W ten krotochwilny nastrój wieczoru wkradło się wiele całkiem poważnych zagadnień. Było zabawnie, ale i refleksyjnie. Zrób sobie spotkanie z Brodą, naprawdę warto!

DSC 0231


 
PICASY DLA KAŻDEGO Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 04. Maj 2015 16:42

broda się śmieje-page-001

 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL