Home Konkursy

Cytaty

Mężczyźni, na ogół, to tylko duże dzieci.
Konkursy

Organizujemy – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych - liczne konkursy literackie, plastyczne, fotograficzne, a niektóre z nich mają charakter cykliczny.

Co roku realizujemy kolejną edycję konkursów:

  • “Wiersz na 102” (na wiosnę),

  • “Wybieramy Czytelnika Roku” (w grudniu),

  • “Najlepsza recenzja najgorszej książki”,

  • konkursy plastyczne z motywem strzelińskim na Święto Patrona Miasta (we wrześniu).

 

INFORMACJE BIEŻĄCEKONKURS MICHAŁOWY Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 30. Wrzesień 2019 13:03

1

Co prawda patron Strzelina - Archanioł Michał nie opiekował się artystami (ta specjalizacja przypada raczej św. Łukaszowi), to jego święto znów uczciliśmy właśnie efektami twórczej pracy młodszych i starszych strzelinian. To już po raz trzynasty przy tej okazji zmobilizowaliśmy ich do kreatywności, organizując konkurs plastyczny. Ten zawsze jest zorientowany na sprawy miasta i społeczności Strzelina, zresztą patron Michał też już był jego bohaterem. Jednak tym razem pragnęliśmy zwrócić uwagę na strzeliński dworzec kolejowy, który odzyskał swój dawny blask i trzeba przyznać, że po przeprowadzonej niedawno renowacji prezentuje się świetnie. Dlatego to on stał się głównym motywem artystycznych realizacji, a przy okazji kontekstem do spełnienia marzeń. Zachęcał do tego temat konkursu – Mój gość na dworcu w Strzelinie. Plon konkursowy, zanim trafił na wystawę w bibliotece, jak zwykle najpierw prezentowany był plenerowo. Trzeba przyznać, że początki jesiennego wybarwienia liści zapewniły mu uroczą oprawę.

2


Oglądający wystawę mogli nie tylko czerpać wrażenia estetyczne, ale też przekonać się jakich to gości pragną widzieć w naszym mieście młodzi strzelinianie. Oczywiście nie mogło tu zabraknąć fantastycznych bohaterów z bajek czy komiksów, ale pojawiły się też całkiem realne postaci gwiazd estrady, celebrytów czy najbardziej topowych polityków. Podczas uroczystości ogłoszony został werdykt jury, któremu przewodniczył profesjonalny plastyk, a dla nas zaprzyjaźniony czytelnik - Boguś Szychowiak, zaś laureatom wręczono nagrody. Grand Prix przyznano Karinie Rostowskiej – uczennicy Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzelinie. Brawo!

3


Jakiż ład i hieratyzm zapewnia ten rygor geometrii. W tym kontekście konik to czysta fantazja.

3a


Na pierwszym miejscu podium dla zwycięzców znalazł się Dawid Jurek, również uczeń tej samej szkoły.

4


Czyżby wrocławskie krasnoludki pochodziły z rodziny gnomów z niemieckiego Strehlen?

4a


Natomiast zaraz za nim uplasowała się na drugiej pozycji Martyna Kuriata, zdobywając laury dla Szkoły Podstawowej nr 5 w Strzelinie. Jej praca ewidentnie wskazuje, że Archanioł Michał to już bez wątpienia jest strzeliński, a trzeba przyznać, że jego obecność dodaje blasku.

5


Pozycję tej placówki wsparła jeszcze laureatka III Nagrody - Maja Jas.

6


Skąd u niej takie znajomości na najwyższym szczeblu?! Inna rzecz, że chyba nie wszystkie te osobistości chętnie powitalibyśmy w Strzelinie.

6a


Ostatnia zmiana Poniedziałek, 30. Wrzesień 2019 13:15
Więcej…
 
WEZWANIE DO KREATYWNOŚCI Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 17. Wrzesień 2019 14:46

Michal-2019-plakat

Więcej…
 
NASI MISTRZOWIE PLASTYKI Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 18. Czerwiec 2019 16:09

1

Konkurs plastyczny, zorganizowany w ramach 16. już edycji projektu Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej „Z książką na walizkach", tym razem przebiegał pod hasłem „MÓJ MISTRZ LITERATURY". Trzeba przyznać, że stawiał przed młodymi artystami niełatwe zadanie wizualizacji ich fascynacji literackich, a więc tych opartych na słowie. Co prawda książki dla młodych czytelników najczęściej bywają ilustrowane, ale to zadania nie ułatwiało. Zdobyć się na własną interpretację tematu w kontekście profesjonalnej grafiki książkowej wymagało odwagi i indywidualnego konceptu, zaś te musiały znaleźć oparcie we wrażliwości estetycznej oraz umiejętnościach warsztatowych. Najbardziej wyróżniające się prace przyniosły ich autorom zasłużone laury. Niezależnie od zaszczytnych nominacji dla Martyny Kuriaty i Wiktorii Sługockiej przyznanych w skali wojewódzkiej, my dodatkowo wsparliśmy je nagrodami rzeczowymi, obejmując nimi także Lenę Malawską i Grzegorza Statkiewicza. Brawo Wy! Słowa uznania należą się również pozostałym uczestnikom konkursu.

 
ZACZYTANI NAGRODZENI Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 21. Grudzień 2018 09:37

1

W tym roku do naszej czytelniczej elity dołączyli kolejni rekordziści, a ich trud - oprócz naturalnych pożytków z lektury – został dodatkowo nagrodzony koszami pełnymi słodkości. Zanim to nastąpiło zgromadzeni przy biesiadnym stole szacowni goście w napięciu oczekiwali na werdykt w tegorocznej edycji konkursu „Wybieramy Czytelnika Roku".

2


Wśród dorosłych najbardziej aktywną czytelniczką okazała się Pani Wanda Motyl, która od lat odwiedza naszą bibliotekę i jak przysłowiowy motyl skacze z książki na książkę. W tym roku zrobiła to aż 148 razy. Brawo! Wynik zaiste imponujący (koszyk zresztą też).

3


Najmłodszej laureatce – rozczytanej (nie bez udziału obojga rodziców) Marysi Marzec ciężar nagrody pomagają unieść panie bibliotekarki, które jej te 125 książeczek wypożyczyły.

4


Starszy czytelnik Działu Dziecięcego – Wojtek Dziedziński sam udźwignął nie tylko nagrodę, ale i lekturę 104 książek wypożyczonych u nas w tym roku.

5


Po rozstrzygnięciu konkursu emocje wcale nie opadły, bo jeszcze przy stole toczyły się długie i ożywione rozmowy. Na tematy literackie, oczywiście!

6


Podobna impreza odbyła się również w Filii Nowolesie, gdzie główna nagroda przypadła czytelniczce Teresie Gus, wyróżniona została też Irena Klusak. One także przekonały się, że czytanie jest słodkie. Dlatego Pani Teresie ochoczo kibicuje wnuczka, która wyczuwa łatwy dostęp do łakoci, a ze zrozumieniem przygląda się temu bibliotekarka – Pani Ania.

7


Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i przypominamy, że każdy może być na ich miejscu – wystarczy tylko dużo czytać! Zapraszamy do nas.

Ostatnia zmiana Piątek, 21. Grudzień 2018 10:04
 
MŁODZI STRZELIŃSCY FUTURYŚCI Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 01. Październik 2018 14:20

1

Można powiedzieć, że na tym zdjęciu nie występują w komplecie, ale w swojej najlepszej części. Oto bowiem laureaci konkursu plastycznego, który już od wielu lat organizujemy z okazji Święta Patrona Miasta. Tym razem odbywał się pod hasłem „Strzelin za 100 lat". Zainspirowani setną rocznicą ważnego dla Polski wydarzenia postanowiliśmy z optymizmem wybiec o te sto lat do przodu. Wyzwanie podjęło również stu uczniów. Efekty konkursowe dowodzą, że młodzi strzelinianie mają własną wizję swojego miasta w tej dość odległej perspektywie. Dryfuje ona albo w kierunku ekologicznym i wtedy Strzelin zamienia się w rajski ogród, tudzież w stronę nowych technologii i urbanizacji, co z kolei czyni ze Strzelina drugą Japonię. Zagrożeń specjalnie nie przewidują, bo nawet jeśli w ich pracach pojawiają się ... kosmici, to nie jest to inwazja, ale przyjacielska wizyta. Rzadko występuje sugestia jakiejś globalnej katastrofy, po której tylko piaski pustyni przemierzane przez wielbłądy i jaskiniowców, ale wtedy ta karawana dostrzega na horyzoncie ... rozbłyskującą kolorami wieżę strzelińskiego ratusza. No tak, wygląda to optymistycznie ... pod warunkiem, że nie jest to fatamorgana. Z pewnością nią nie jest plon konkursowy zaprezentowany w malowniczej scenerii ciągle jeszcze zielonego listowia prześwietlonego smugą jesiennego już słońca.

2


Natomiast snopy światła scenicznego skierowane były na autorów tych najlepszych prac konkursowych, które doceniło jury pod przewodnictwem profesjonalnego artysty plastyka – zaprzyjaźnionego z nami Bogusia Szychowiaka.

3


Oto dumna zdobywczyni Grand Prix – Amelia Nowak.

4


4a

Amelce towarzyszą laureatki pierwszych trzech miejsc: (od lewej) I - Wiktoria Macuga, II – Maja Kwaśny, III – Andżelika Hirschberg.

5


5a

 

5b

5c

Pozostali laureaci Wyróżnień i Nagród Specjalnych kontynuują dumny szereg zwycięzców.

6


Na scenę zaproszono także pedagogów, którzy przygotowali zarówno tych nagrodzonych, jak i wszystkich uczestników konkursu. Obok widocznej na zdjęciu Krystyny Drzewieckiej – nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Strzelinie zasłużone podziękowania odebrały: Bożena Krzesaj (SP nr 5 i Gimnazjum Dwujęzyczne przy ZSO w Strzelinie) oraz Aneta Horżaniecka (SP nr 4 w Strzelinie).

7


Wszystkim, którzy w plastycznych realizacjach zmaterializowali swoje perspektywiczne wizje Strzelina serdecznie dziękujemy. Wierzymy, że nagrody ufundowane przez naszą placówkę dostarczą laureatom wiele pożytku i zadowolenia. Źródłem satysfakcji dla tych wszystkich, którzy przekazali nam swoje prace niech będzie zainteresowanie, jakie wzbudzą u widzów zarówno tej plenerowej ekspozycji, jak i tej przeniesionej do pomieszczeń bibliotecznych.

8


9

Spotkamy się za ... nie, nie za 100 lat, ale już za rok!

 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL