Home

Cytaty

Miłość jest cierpieniem. Człowiek musi kochać, ale nie chce tego.
Witamy na stronie głównej portalu
WAKACYJNA ZMIANA CZASU PRACY BIBLIOTEKI Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Niedziela, 21. Czerwiec 2020 16:51

Patrz: zakładka "Godziny otwarcia".

Ostatnia zmiana Poniedziałek, 22. Czerwiec 2020 06:58
 
TEGO NA PÓŁKACH NIE ZNAJDZIECIE Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 04. Sierpień 2020 09:48

Ku zadowoleniu naszych gości półki z książkami nadal są dla nich dostępne. Jednak literatura może przejawiać się także w innych formach, a te możemy doświadczać również w wersji online. W takiej postaci proponujemy coś z poezji śpiewanej, tym bardziej, że w wykonaniu pieśniarza, którego gościliśmy w naszej bibliotece już dwukrotnie. A zatem, odwołując się do tego doświadczenia możemy sobie to wykonanie dopełnić zapamiętanymi emocjami i wrażeniami z tamtych spotkań. Ciepło tu wspominany Kuba Michalski tym razem proponuje coś z klasyki - "STEPY AKERMAŃSKIE" Mickiewicza. Posłuchajmy.

Oto link:
https://youtu.be/Khe53vy6SKg

 
WOLNY DOSTĘP DO PÓŁEK! Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Niedziela, 21. Czerwiec 2020 16:49

wolny-dostep-do-polek


Nareszcie! Od 22 czerwca będzie to, na co nasi czytelnicy z niecierpliwością czekają. Bowiem nie ma to jak wejść między regały z książkami, by samemu w tym zbiorze obfitości pobuszować, poprzebierać i wybrać dla siebie najbardziej interesujące pozycje. Miło nam spełnić te oczekiwania, ale ... nadal wchodzimy pojedynczo i po raz kolejny starannie dezynfekujemy ręce. Płyny już na stoliku czekają, a zatem ... zapraszamy! Osoby, które nie są taką formą zainteresowane nadal będę mogły wypożyczać na dotychczasowych zasadach, czyli zamawiając interesujące ich pozycje u bibliotekarza i korzystając z jego obsługi.

 
IZRAEL I JORDANIA - MIEJSCA ŚWIĘTE I NIEŚWIĘTE Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 08. Czerwiec 2020 22:21

plakat Izrael Jordania

 
POLSKA PISARKA, KTÓRA PRZEMAWIA WIELOMA JĘZYKAMI ŚWIATA Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 04. Czerwiec 2020 13:39

1

Dzięki uprzejmości DBP we Wrocławiu możemy zaprosić społeczność strzelińską na niezwykłą wystawę – „Olga Tokarczuk na świecie". Wystawę do oglądania i ... do czytania. Tak, bo jest to ilustrowana opowieść o pisarce. Ba, o pisarce, która dostała Nobla! Po ogłoszeniu werdyktu nasi czytelnicy zaraz następnego dnia wypożyczyli wszystkie książki Noblistki, a – tu warto podkreślić - w naszych zbiorach mieliśmy jej dorobek literacki niemal w komplecie. To zachowanie zrozumiałe w kontekście tak prestiżowej nagrody, choć nasi czytelnicy już wcześniej docenili wartość tej twórczości. Mało tego, już w roku 2007 Olga Tokarczuk była gościem naszej biblioteki i nikt nie miał wtedy wątpliwości, że mamy do czynienia z pisarką wybitną. Teraz, po 13 latach od tamtej wizyty i kiedy już opadły te najgorętsze emocje związane z noblowskim zaszczytem warto w skupieniu obejrzeć wystawę, która w atrakcyjny sposób porządkuje oraz syntetyzuje światową recepcję twórczości Olgi Tokarczuk. Na planszach zaprezentowano w ładnym i przejrzystym układzie graficznym wycinki z prasy światowej, unikalne zdjęcia pisarki z jej prywatnego archiwum oraz zebrano informacje na temat wydań książek w różnych zakątkach świata. Powstało obrazowe posumowanie dorobku Tokarczuk do roku 2016. Już wtedy w 33 krajach ukazało się 126 wydań jej książek przetłumaczonych na 30 języków, w tym tak egzotycznych, jak: hindi, japoński, koreański czy chiński mandaryński. A było to jeszcze przed przyznaniem autorce ważnej Nagrody Bookera, co miało miejsce w roku 2018, no i uhonorowaniem jej w roku następnym Literackim Noblem. O wezbranej po tych wydarzeniach fali zainteresowania jej twórczością na całym świecie oraz idącymi za tym przekładami na kolejne języki wystawa ta również napomyka. Warto tę ekspozycję obejrzeć, bo w przystępny i estetycznie satysfakcjonujący sposób zaspokoi nasz głód wiedzy o postaci nie tylko opromienionej jeszcze świeżym splendorem noblowskim, ale po prostu ważnej dla literatury światowej, a przez to tym bardziej zaszczytnej dla kultury polskiej. Gorąco polecamy.

2

 
DZIAŁAMY! Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 18. Maj 2020 13:11

Już od dwóch tygodni nasza biblioteka jest otwarta dla czytelników. Cieszymy się, że możemy znów zaspokajać ich potrzeby lekturowe. W warunkach ograniczonych reżimem sanitarnym można dokonać wypożyczeń i można książki oddać. Tu przypominamy, że 25 maja kończy się „Maj łagodności", który pozwala uniknąć regulaminowych kar za zwłokę – warto skorzystać z okazji. Żałujemy, że nie są jeszcze dostępne inne formy pracy bibliotecznej. Brakuje nam też obecności dzieciaków, nawet jeśli ich ekspresja czasem trudna była do poskromienia. Tymczasem miła niespodzianka - od zaprzyjaźnionego z nami młodego czytelnika otrzymaliśmy taki oto wytwór ekspresji artystycznej, który z przyjemnością udostępniamy. Tym bardziej, że wizja Dawida Jurka niesie pokrzepienie w tych trudnych czasach. Oto Ziemia (w obowiązkowej maseczce) dzielnie daje odpór krążącym wirusom i zdaje się, że ... ma tu niezłe wsparcie. Damy radę!

skanowanie0003


 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Joomla extensions by Siteground Hosting