Home

Cytaty

Wiersze: to jest właśnie walka ze światem.
Witamy na stronie głównej portalu
WYPOCZYNEK W SALONIKU Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 13. Lipiec 2010 11:12
Najbliższe spotkanie Saloniku Artystycznego odbędzie się już 21 lipca (start – godz. 16.00). Ponieważ sezon wakacyjny w pełni, a zatem będziemy napawać się obrazami wypoczynku … i do tego w plenerze. Odpoczniemy przy obrazach, na których odpoczywają ludzie różnych epok. Wypoczynek jak malowanie!

 
U SIEBIE, CZYLI STRZELIN ZNANY I NIEZNANY Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Sobota, 10. Lipiec 2010 21:44
IMG_0150


Tylko z pozoru mogłoby się wydawać, że dzieci strzelińskie znają swoje miasto jak własną kieszeń. Zawodowy historyk i lokalny patriota – Pan Jacek Dziedziński, przekonał je jak jeszcze wiele nieodkrytych przez nie tajemnic skrywają te codziennie przemierzane trakty i mijane obiekty.  Towarzysząc młodym uczestnikom naszego letniego spaceru po Strzelinie, przekazał im wiele rzetelnych informacji, ale i ciekawostek. Słuchali go z zapartym tchem, bo wielka to frajda odkryć na nowo swoje miasto. Pan Jacek, choć belfer, to w kontekście wakacyjnym wyluzowany, pełen fantazji i humoru, ze swadą opowiadał rzeczy ciekawe i zadziwiające o naszym codziennym otoczeniu. Dodatkową atrakcją były propozycje zabaw interaktywnych. Taka lekcja historii mogła się podobać. Pan Jacek zaliczył zadanie z przewodnictwa na szóstkę !

Nasz najcenniejszy zabytek – średniowieczna Rotunda był dla dzieci nie lada wyzwaniem.
Za sprawą Pana Jacka jego mury skrywały dodatkowe „skarby”, które należało znaleźć i – jakby tego było mało – ułożyć z nich hasło.


Jak widać, dzieci poradziły sobie z zadaniem, a hasło okazało się … informacją wyborczą. Trzeba przyznać, dość przedawnioną i chyba jednak niedemokratyczną.


Więcej…
 
POMAGA NAM SAM BILL GATES ! Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 06. Lipiec 2010 19:28
nowolesie_PRB


Nasza placówka zakwalifikowała się do pierwszej edycji PROGRAMU ROZWOJU BIBLIOTEK, który realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Jest to wspólne przedsięwzięcie Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. To dzięki temu Programowi mogliśmy wreszcie wprowadzić w XXI wiek także naszą wiejską Filię. Otrzymany w darze nowoczesny, wysokiej klasy sprzęt (komputer, urządzenie wielofunkcyjne i aparaty fotograficzne) docenili mieszkańcy Nowolesia. Dali temu spektakularny wyraz – najpierw z ciekawością i uznaniem „zwiedzali” nowe nabytki, ale zaraz potem zaczęły się ustawiać kolejki chętnych do skorzystania z tych cudów techniki. Każdy chciał się znaleźć w cyberprzestrzeni, poznać oszałamiające możliwości internetu jako źródła informacji i wiedzy wszelakiej, swobodnie poserfować lub załatwić swoje praktyczne sprawy. W ramach PRB pracownicy Biblioteki mają też zapewniony pakiet szkoleń informatycznych i dotyczących zarządzania. No tak, chcą nam zmodernizować nie tylko materię, ale i ducha! Cóż, trzeba nadążać za współczesnym tempem cywilizacji. Przed bibliotekarstwem stoi ambitne wyzwanie - należy się zmieniać w rytm nowoczesności, ale i … pozostać sobą. Nowoczesna książnica? (celowo używam tego nieco archaicznego miana, jako symbolu trwania i tradycji). To się musi udać!

Młodzi czytelnicy z Nowolesia już nie wyobrażają sobie biblioteki bez komputera. Dla nich to oczywiste, że nawet biblioteka nie samą książką żyje! Garną się zatem  do elektroniki  i - po dawnemu – do swojej Pani Krysi od książek.


To jeszcze nie koniec dobrych wiadomości. Koszty dostępu do internetu  - zarówno czytelników, jak i pracowników  Biblioteki Centralnej oraz Filii  - nie obciążą budżetu placówki. Bowiem nasza Biblioteka bierze udział w programie

AKADEMIA ORANGE DLA BIBLIOTEK

Więcej…
 
WAKACYJNA WYPOŻYCZALNIA BABĆ Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 28. Czerwiec 2010 12:44
Rodzicu,
Masz do załatwienia ważną sprawę?
Możesz zostawić swoją pociechę pod opieką bibliotecznej “babci” !

W poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek
zawsze w godzinach od 10.00 do 12.00 -


dzieciom, które ukończyły co najmniej 3 lata
zapewniamy miłą zabawę i literacką edukację.
Nasze „Babcie” są … młode, sympatyczne i tryskają pomysłami.
W ubiegłym roku w rolę babć wcieliły się takie oto wolontariuszki.

babcie00055

 
DKK CZYTA I DYSKUTUJE (JAK TO DKK) Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 28. Czerwiec 2010 12:48
nocolas_sparks_szczesciarz

Wakacyjna beztroska zobowiązuje, a zatem – czytamy coś lekkiego, przyjemnego i gorącego (chodzi o gorączkę uczuć, oczywiście). O wabieniu czytelnika przez luminarzy literatury popularnej porozmawiamy na spotkaniu w dniu 7 lipca  (start – godzina 16.00).
 
WYPRAWA PO NATURĘ I KULTURĘ Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 21. Czerwiec 2010 21:47
Jak co roku najbardziej aktywni młodzi czytelnicy wyjechali do Wrocławia, aby podejrzeć życie codzienne  mieszkańców ogrodu zoologicznego. Pogoda im sprzyjała, a więc i zwierzątka ochoczo prezentowały się na wybiegu...zresztą, nie tylko one.Po tej dawce świata przyrodniczego świetnym dopełnieniem była wizyta w Galerii WRO na interaktywnym placu zabaw. Urządzili go artyści, którzy naprawdę rozumieją na czym polega atrakcyjne i skuteczne wychowanie estetyczne. Szereg instalacji, z surowo przestrzeganym nakazem dotykania eksponatów, wesoło i przyjaźnie uwrażliwiało dzieci na formę plastyczną. Niemal dotykowo można było poznać wartość barwy, faktury, rytmu czy  kompozycji. Wszyscy dali się bez oporu wciągnąć do tej pouczającej zabawy. Szczególnie dużo frajdy sprawiło kolektywne kreowanie abstrakcyjnych obrazów, czyli bazgranie po ścianie… laserem.Więcej…
 
<< Początek < Poprzedni 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Joomla extensions by Siteground Hosting