27. października miało miejsce szkolenie nt. “Archiwa domowe i edukacja regionalna w bibliotece”. Uczestniczyli w nim bibliotekarze, historycy, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pasjonaci, nasi partnerzy współtworzący album o powojennym Strzelinie.
Prowadzący szkolenie Pan Marcin Musiał, pracownik Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, przybliżył temat archiwów domowych i społecznych m.in. jak założyć takie archiwum, w jaki sposób pozyskiwać zbiory oraz jak zgromadzony materiał archiwizować, opracowywać.
Biblioteka jest przykładem archiwum społecznego, repozytorium wiedzy, ale także miejscem spotkań i edukacji regionalnej.
Dalsza część spotkania dotyczyła pracy nad powstaniem albumu “Ocalić od zapomnienia” ze zdjęciami powojennego Strzelina i mieszkańców. Zaprezentowane zostały zgromadzone już zdjęcia, omówione formy i miejsca reklamy, przyszły układ i forma albumu. Dla uczestników szkolenie było okazją do podzielenia się wiedzą o środowisku lokalnym i własnymi doświadczeniami oraz zapoznania się z materiałem poglądowym w postaci albumów przywiezionych przez pana Marcina.
Projekt “Kulturalny Budzik w Strzelinie” realizowany jest w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
#nck
#narodowyprogramrozwojuczytelnictwa
#Mkidnis_gov_pl
#kulturalnybudzik