Ballada o wiatrakach – projekt BLISKO

plakat reklamujący spektakl Ballada o wiatrakach
UWAGA! Już 15 lipca o 19.30 zapraszamy na spektakl plenerowy Ballada o wiatrakach! 🙂
15 lipca 2022
Rynek Strzelin
Wstęp Wolny!
Ballada o Wiatrakach
“- W tym rzecz i cała przebiegłość mego planu, że szaleństwo błędnego rycerza z jakiegoś konkretnego powodu nie przynosi zaszczytu ani radości; sprawa polega na tym, żeby postradać zmysły bez okazji i dać do zrozumienia mojej damie, że skoro robię takie rzeczy na sucho, to co zrobię na mokro? Więc Sanczo, przyjacielu, nie trać czasu i ruszaj z poselstwem, szaleńcem jestem i szaleńcem będę, dopóki ty nie wrócisz z odpowiedzią na list, który przez ciebie przesyłam mojej pani Dulcynei, a jeśli będzie tak, jak na to zasługuje moja wierność, skończy się moje wariactwo i moja pokuta. Jeśli jednak będzie przeciwnie, zwariuję naprawdę, a pogrążony w obłędzie, niczego nie będę czuł…”
Tymi słowy Przesławny rycerz Don Kichot z Manczy wysyła z poselstwem swojego giermka Sanczo Pansę w drogę aby odszukał Dulcyneę i przekazał jej miłosny list.
Zapraszamy wszystkich widzów do naszego Toboso – tym razem w rynku strzelińskim już 15 lipca 2022 o godzinie 19:30 spotkacie giermka Sanczo Pansę. Stanie się on waszym przewodnikiem po świecie tej lirycznej ballady – tu w żarnach czasu miele się ludzkie życie, skrzydła wiatraków unoszą Cię w niebo a sen o Dulcynei z Toboso śni się na jawie. Tu wir tańca, życia i śmierci przypomina groteskowy spektakl, w którym tak trudno odróżnić rzeczywistość od konfabulacji. Lecz oprócz melancholii i trudów, jakim stawia czoła Rycerz Żałosnego Oblicza nie zabraknie radości i zabawy – bo któż ceni bardziej śmiech niż ci, którzy poznali słony smak łez.
Bawi się cały dwór
i komediantów śpiewa chór,
nie zabraknie wielkiej uczty
i bitwy z wiatrakami
przybywajcie bądźcie z nami !!!
Teatr Stajni Metamorficznej, Teatr Grot i Ziębicka Grupa Teatralna
BALLADA O WIATRAKACH – SPEKTAKL PLENEROWY
Scenariusz i reżyseria: Jacek Wilantewicz na podstawie książki Miguela de Cervantesa „Przemyślny Szlachcic Don Kichot z Manczy” i „Przemyślny Rycerz Don Kichot z Manczy. Część II”
asystent reżysera: Tamara Yelchaninova
występują: Jacek Wilantewicz, Tamara Yelchaninova, Katarzyna Witek, Blanka Duszyńska, Maria Górska, Irmina Król, Anastazja Dzierżanowska, Jan Drechny
Czas trwania: około 45 minut.
Projekt w trzech odsłonach Prolog, Etiuda filmowa oraz Spektakl Plenerowy Ballada o Wiatrakach został w całości zrealizowany dzięki wsparciu Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. J Twardowskiego w Strzelinie