Trzy okazje do świętowania…

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku przypadł on na niedzielę, dlatego też zaprosiliśmy naszych młodych Czytelników do świętowania w sobotę, 22 kwietnia, dokładnie w Światowym Dniu Ziemi. To prawdziwa kumulacja ważnych wydarzeń, zwłaszcza że tematyką naszego spotkania była podróż po planetach Układu Słonecznego z Mikołajem Kopernikiem, a jak wiadomo, rok 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika. Skoro tyle okazji zbiegło się w jednym dniu, to musiało być wyjątkowo. Naszym gościem był Pan Dariusz Stępień, który na początku opowiedział trochę o niebie i planetach Układu Słonecznego. Uczestnicy mogli zobaczyć dmuchane modele planet, a nawet “wcielić się” w którąś z nich, próbując odtworzyć Układ Słoneczny. Dużą atrakcją był też mały kawałek kosmosu, a dokładniej meteorytu z 1576 r., który każdy mógł przez chwilę potrzymać w dłoni. Nie zabrakło warsztatów plastycznych, podczas których dzieci wykonały Układy Słoneczne z plasteliny oraz zabawy w “planety” wyzwalającej duże pokłady energii. Świętowanie dopełnił owocowy tort, który na cześć książek, Ziemi i innych planet został skonsumowany w całości.

Razem dbajmy o Ziemię

22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi. Wydarzenie to każdego roku przypomina nam o tym, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Temat ten nie jest obcy dzieciom, o czym miałyśmy okazję przekonać się podczas zajęć nawiązujących do Dnia Ziemi. Mali uczestnicy spotkań (grupa młodzieży i przedszkolaków z Mikoszowa, zerówkowicze z Przedszkola Miejskiego “Kolorowa Kraina” w Strzelinie oraz dzieci i rodzice z Bajecznej Biblioteki) dobrze wiedzieli, jak mogą przyczynić się do ochrony przyrody w najbliższym otoczeniu. Dzieci usłyszały krótką historię pt. “Sprzątanie świata”, a potem każda z grup przystąpiła do prac plastycznych. Młodzież ze Stowarzyszenia św. Celestyna w Mikoszowie wykonała piękne kwiatki dla Ziemi, grupa “Skrzatów” wykonała ziemię z talerzyków papierowych wyplatając piękne serca na środku, dzieci z Bajecznej Biblioteki wraz z rodzicami wykonali plakaty na temat Światowego Dnia Ziemi, a przedszkolaki z Mikoszowa uśmiechnięte ziemie z serduszkiem na patyczku. Mamy nadzieję, że te i wiele innych zajęć poświęconych ochronie naszej planety, będą miały swoje odzwierciedlenie w codziennym zachowaniu nie tylko dzieci, ale wszystkich ludzi.