ZBIORY

KSIĄŻKI

Na skróty: dorośli – 19000vol.+dzieci – 12000vol.+Filia Nowolesie – 9500vol.=40500 książek/wolny dostęp do półek/1800 pozycji w księgozbiorze podręcznym – na miejscu

  • Biblioteka gromadzi zbiory o charakterze uniwersalnym – posiada książki naukowe i popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy oraz krajową i powszechną literaturę piękną, w tym duży zasób pozycji z kanonu lektur szkolnych.
  • Aktualnie księgozbiór liczy ponad 40500 książek. Wypożyczalnia i Czytelnia dla Dorosłych dysponuje 19000 woluminami, zaś oferta Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci liczy ok. 12000 wol.; 9500 książek znajduje się w Filii w Nowolesiu.
  • Przy polityce zakupów uwzględniamy życzenia i sugestie czytelników, które należy składać do “koszyka potrzeb” w Wypożyczalni dla Dorosłych lub zgłaszać bibliotekarzowi.
  • Wszystkie zbiory są zgromadzone w Wypożyczalniach z wolnym dostępem do półek, wyjątkiem są księgozbiory podręczne (ok. 1800 pozycji), z których korzysta się na miejscu w Czytelniach (ew. odstępstwa od reguły należy negocjować z bibliotekarzem).
  • Dla wygody czytelnika wyodrębniono ze zbiorów beletrystycznych niektóre szczególnie poczytne gatunki: kryminały, horrory, s-f, romanse, a także lektury szkolne.

ZBIORY AUDIOWIZUALNE

Na skróty: 560 audiobooków/800 filmów/wypożyczenia filmów za zwrotną kaucją w Wypożyczalni dla Dorosłych

Zainicjowana w 2009 roku kolekcja, aktualnie obejmuje ok. 1400 tytułów.
Na ofertę składa się:

  • ok. 800 filmów na DVD – dominują filmy fabularne, ale posiadamy także filmy dokumentalne (o sztuce, krajoznawcze i przyrodnicze), krajowe i zagraniczne, według klasyfikacji: KINO KONESERA; KLASYKA; DOKUMENTY; ANIMACJE; DLA DZIECI; DRAMATY I OBYCZAJOWE; KOMEDIE; HISTORYCZNE I PRZYGODOWE; KRYMINAŁY, SENSACJE I HORRORY; FANTASTYKA
  • 560 audiobooków na VHS, CD, mp3 – pozycje z klasyki literackiej, także lektury oraz utwory współczesne (głównie beletrystyczne);
  • w planach rozszerzenie oferty o zbiory muzyczne.

CZYTANIE PRZEZ  SŁUCHANIE

Wiadomo, w kontakcie z książką wzrok odgrywa kluczową rolę. Nie oznacza to jednak, że osoby niewidome czy słabowidzące są pozbawione możliwości korzystania z walorów poznawczych oraz niezwykłego świata przeżyć i wrażeń, jakich dostarczają teksty literackie. Nasza placówka, udostępniając zbiory książki mówionej i tej tradycyjnej, ale z dużą czcionką, stara się zaspokoić potrzeby tej grupy czytelników. Ostatnio, po zainicjowaniu współpracy ze Stowarzyszeniem „Larix”, nasze możliwości w tym względzie znacznie wzrosły.