Dzień Kobiet

W sobotę i niedzielę przedstawimy Wam 10 sylwetek wspaniałych kobiet. Dziś 6 z nich. Ich biografie opracowane zostały przez Dział dla Dorosłych naszej Biblioteki. Książki i tomy poezji na pewno znajdziecie na naszych półkach. To literatura nie tylko dla kobiet, ale i dla mężczyzn 🙂 Przekonajcie się sami!

Wisława Szymborska

Wisława Szymborska, właśc. Maria Wisława Anna Szymborska-Włodek – polska poetka, eseistka, krytyczka, tłumaczka, felietonistka; laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, członkini założycielka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członkini Polskiej Akademii Umiejętności, dama Orderu Orła Białego. Urodzona 2 lipca 1923 na Prowencie, czyli folwarku położonym na południe od zamku w Kórniku, nad Jeziorem Kórnickim w Poznańskiem. Zmarła 01.02.2012 roku.

Otrzymała wiele nagród, z których najważniejszą była Nagroda Nobla w 1996 roku. Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania poetce nagrody napisał: „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. Szymborska była nierozerwalnie związana z Krakowem i wielokrotnie podkreślała swoje przywiązanie do tego miasta. Wisława Szymborska pisała min. klasykę, literaturę piękną, pamiętniki, eseje, uznawana jest równieżza twórczynię i propagatorkę takich żartobliwych gatunków literackich, jak lepieje, moskaliki, odwódki i altruiki. Należy do najczęściej tłumaczonych polskich autorów. Jej książki zostały przetłumaczone na 42 języki.

Olga Tokarczuk

Polska pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, psycholog. Urodziła się 29 stycznia 1962 roku.
Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018, laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść “Bieguni” oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: “Bieguni” (2008) i “Księgi Jakubowe” (2015).
Jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zadebiutowała w 1979 na łamach pisma „Na przełaj”, gdzie pod pseudonimem Natasza Borodin ogłosiła pierwsze opowiadania. Jako powieściopisarka zadebiutowała w 1993. Wydała wówczas “Podróż ludzi Księgi”. Książka uzyskała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Publikowała m.in. w „Mandragorze”.

Martyna Wojciechowska

Urodzona 28.09.1974 Dziennikarka i podróżniczka, z wykształcenia ekonomistka, która podejmuje coraz to nowe wyzwania. Redaktor naczelna magazynów „National Geographic Polska” i „National Geographic Traveler”.
Zafascynowana motoryzacją. Jako pierwsza Polka i kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej ukończyła Rajd Paryż-Dakar 2002. 12 lat prowadziła program Automaniak w telewizji TVN.
Zamiłowanie do motoryzacji dzieli z innymi pasjami: nurkowaniem, strzelectwem sportowym (klub Legia Warszawa) i przede wszystkim podróżami. Zrealizowała dwa autorskie programy podróżnicze: „Misja Martyna” (TVN), z którym dwukrotnie okrążyła kulę ziemską oraz „Kobieta na krańcu świata” (TVN).
Jako trzecia i najmłodsza Polka zdobyła w 2006 roku najwyższą górę świata Mount Everest. Na swoim koncie ma siedem najwyższych szczytów na wszystkich kontynentach, czyli tzw. Koronę Ziemi.
Swoimi pasjami skutecznie zaraża innych, m.in. poprzez działalność biura podróży Martyna Adventure, które zajmuje się organizacją wyjazdów przygodowych
i incentive.Od dziesięciu lat ma własną agencję Martyna Studio, w ramach której organizuje wszystkie wyprawy oraz spotkania motywacyjne czy konferencje.


Mirka Szychowiak

Urodzona 23 luty 1956. Mieszka w Księżycach pod Wrocławiem. Jest matką poetki Julii Szychowiak.

Finalistka X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina w 2004, wyróżniona w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Złoty Środek Poezji” w 2006 na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2005 za książkę Człap story, laureatka Grand Prix XV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego “Malowanie Słowem” w 2010(nagrodą było wydanie tomiku Proszę nie płakać), laureatka I nagrody XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Krajobrazy Słowa” w 2011 (również III nagroda w 2010), nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” w 2011 za książkę Jeszcze się tu pokręcę. Nominowana do nagrody głównej XI Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania 2015 za opowiadanie pt. Wzgórze Olgi.
We wrześniu 2005 r. ukazał się jej debiutancki tom wierszy “Człap story”, wyróżniony w konkursie organizowanym przez Europejskie Centrum Kultury.

We wrześniu 2015 roku ukazał się dwie kolejne książki autorki: tom poetycki Gustaw znikąd oraz debiut prozatorski Gniazdozbiór. W tymże roku Szychowiak została finalistką Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania

Agnieszka Osiecka

Polska poetka urodzona 9.10.1936, zmarła 07.03.1997 w Warszawie.

Autorka tekstów piosenek, pisarka, reżyser teatralny i telewizyjny, dziennikarka. Pisała min. literaturę piękną, biografie, autobiografie, eseje,.pamiętniki,…

Od 1954 roku związana była ze Studenckim Teatrem Satyryków (STS), gdzie zadebiutowała jako autorka tekstów piosenek. Prowadziła w Polskim Radiu Radiowe Studio Piosenki, które wydało ponad 500 piosenek i pozwoliło na wypromowanie wielu wielkich gwiazd polskiej estrady. Od 1994 roku była związana z Teatrem Atelier w Sopocie, dla którego napisała swoje ostatnie sztuki i songi. Dorobkiem Agnieszki Osieckiej zajmuje się założona przez córkę poetki Agatę Passent Fundacja Okularnicy. Pośmiertnie została

odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło : www.lubimyczytac.pl