Home

Cytaty

Miłość jest cierpieniem. Człowiek musi kochać, ale nie chce tego.
Witamy na stronie głównej portalu
IZRAEL DLA PIELGRZYMÓW Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 20. Kwiecień 2020 13:27

Izrael, to jeden z najważniejszych celów pielgrzymek religijnych. Mało tego! Znajdują się tam miejsca święte dla wyznawców aż trzech wielkich religii monoteistycznych. Dla Żydów to ojczyzna obiecana im przez samego Boga, zwana Ziemią Izraela, czyli – zgodnie z zapisem w Starym Testamencie – patriarchy Jakuba, którego potomkowie stworzyli ten biblijny naród. Ziemia Izraela została w 7 wieku podbita przez muzułmanów i aż do początku 20 w. pozostawała we władzy Imperium Osmańskiego. Wyznawcy islamu także mają tu swoje istotne miejsca: na Wzgórzu Świątynnym złoci się Kopuła na Skale, zaś w pobliżu tego sanktuarium dumnie wznosi się Meczet Al-Aksa. Ten kawałek świata ma też niezwykłą wagę dla chrześcijan – tu bowiem dokonał się żywot Jezusa Chrystusa, którego zwieńczeniem było Wniebowstąpienie, co miało miejsce na Górze Oliwnej. Spójrzmy zatem z perspektywy tejże góry na panoramę Jerozolimy – miasta naznaczonego przez trzy religie.

1


To kultowe miejsce zasługuje na osobne omówienie. Teraz odbędziemy naszą wędrówkę po innych miejscach Izraela i zrobimy to głównie chrześcijańskim tropem. Bowiem pielgrzymowanie po tej ziemi to jak czytanie biblijnego alfabetu. Zaczniemy od Nazaretu, który przed nami odwiedziło trzech papieży, wśród nich Jan Paweł II w roku 2000. Nic dziwnego, bo właśnie tam był początek: Archanioł Gabriel zwiastował Marii, iż stanie się Matką Syna Bożego, po czym – jak czytamy w Ewangeliach – właśnie Nazaret był miejscem dorastania Jezusa. Dziś, to miasto nazywane „arabską stolicą Izraela", pełne jest ważnych dla chrześcijan sanktuariów. Najważniejsza z nich to Bazylika Zwiastowania Pańskiego, która – niezależnie od jej religijnego znaczenia – ze względu na unikalną architekturę stała się prawdziwym symbolem tego miasta. Bazylikę wzniesiono w latach 60. ubiegłego wieku według projektu mediolańskiego architekta Giovanniego Muzio.

2


2a

Kiedy wchodzimy przez te drzwi w głównej fasadzie do wnętrza monumentalnej świątyni, to zauważamy, że składa się ona z dwóch dużych kościołów. Patrząc w górę, dostrzegamy w pionie ich łącznik w postaci wielkiego otworu o kształcie ośmiokąta. Kościół dolny obejmuje Grotę Zwiastowania oraz pozostałości starożytnych ruin znajdujących się pod bazyliką.

2b


Natomiast ten górny jest nowoczesną budowlą o ciekawej konstrukcji żelbetowej i stożkowej kopule, której uroku dodaje promienisty układ żeber odtwarzający symboliczny kwiat lilii.

2c


2ć

Cały kościół wypełnia magiczne światło przepuszczane przez piękne witraże oraz liczne elementy dekoracyjne – przeważnie są to wizerunki Matki Boskiej ofiarowane przez różne narody. Wśród nich nie mogło zabraknąć daru polskiego – ceramicznego reliefu z przedstawieniem Matki Boskiej Częstochowskiej.

2d


Ostatnia zmiana Czwartek, 23. Kwiecień 2020 19:51
Więcej…
 
Życzenia wielkanocne Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 09. Kwiecień 2020 18:11

wielkanoc2020

 
ZIEMIA ŚWIĘTA NA WIELKANOC Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 09. Kwiecień 2020 18:13

Wybierając się do Izraela, możemy tam odczytać biblijny alfabet. Znajdziemy się w miejscu ważnym dla judaizmu i chrześcijaństwa, ale także dla wyznawców islamu. Bowiem jest to Ziemia Święta dla 3 największych religii monoteistycznych. Przed nami Wielkanoc i wielka idea Zmartwychwstania. Spójrzmy zatem na miejsca, w których przed wiekami ten wielki akt się dokonał. Tak dziś wygląda pamiętny Ogród Oliwny, Polakom bardziej znany jako Ogrójec.

1


Może nas zaskoczyć Via Dolorosa, która dziś przebiega przez muzułmańską dzielnicę Jerozolimy i przypomina trochę arabski bazar.

2


3

O tym, że właśnie podążamy Drogą Krzyżową informują nas napisy na ścianach budynków.

4


W końcu dochodzimy do Bazyliki Grobu Pańskiego.

5


Ostatnia zmiana Środa, 15. Kwiecień 2020 12:27
Więcej…
 
J0RDANIA – MIEJSCE DO ŻYCIA, NIE TYLKO DLA TURYSTÓW Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 09. Kwiecień 2020 18:22

Pełna nazwa kraju brzmi Jordańskie Królestwo Haszymidzkie. Już to wskazuje, że jest on monarchią konstytucyjną, zaś aktualnie sprawuje w niej rządy król Abdullah II. Lokalizacja kraju chyba w najbardziej zapalnym punkcie globu oraz jego długa i burzliwa historia sprawiają, że i dziś nie jest łatwo nim rządzić. Jednak ten oświecony władca potrafi prowadzić taką koncyliacyjną politykę zagraniczną, że Jordania jest na Bliskim Wschodzi oazą względnego spokoju. Za taką postawę jego poddani darzą go szczerym szacunkiem i sympatią, czego przejawem są częste w przestrzeni publicznej portrety władcy (bywa, że w kontekście dynastycznym).

0


Jordania uznawana jest za jeden z bardziej prozachodnich krajów świata arabskiego, a dodając do tego wyróżniającą się gościnność tej społeczności, turyści mogą się tam czuć bezpiecznie. Ci najchętniej zatrzymują się w portowym mieście nad zatoką Morza Czerwonego – Akabie. To stosunkowo młode miasto, dynamicznie rozwijające się i o dość kosmopolitycznym charakterze. Obecność malowniczej rafy koralowej sprawia, że to raj dla miłośników sportów wodnych i nurkowania. Natomiast mniej aktywni zwolennicy plażowania mogą być zaskoczeni jak obyczaj muzułmańskiego kraju daje o sobie znać nawet w tym kontekście. Dla jasności dodam, że dość szczelne okrycia nie wynikają z załamania pogody.

1


Nie przeszkadzają też, a dotyczy to głównie kobiet, w zażywaniu morskich kąpieli.

2


Tym bardziej w warunkach miejskich tradycyjny strój muzułmanek jest dość powszechny w użyciu nawet w turystycznej Akabie.

3


Ostatnia zmiana Środa, 15. Kwiecień 2020 12:27
Więcej…
 
JORDANIA TO NIE TYLKO PETRA Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Sobota, 04. Kwiecień 2020 00:00

Mówisz Jordania – myślisz Petra. To ona napędza do tego kraju tłumy turystów. Pewną konkurencją dla magicznego skalnego miasta może być tzw. turystyka medyczno-kosmetyczna. A to za sprawą Morza Martwego, które jest położone na najgłębszej depresji (ponad 400 metrów poniżej poziomu morza). Jest najbardziej słonym zbiornikiem wodnym na świecie i prawdą jest, że każdy, kto położy się w wodzie, bez trudu utrzymuje się na jej powierzchni.

1

Jednak nie chodzi tylko o ten komfort dla leniwych pływaków. Parowanie wody nasyca powietrze w wiele cennych mikroelementów. Poza tym to chyba jedyne miejsce, w którym warto się ubłocić ... dla urody!

2

Zostawmy sprawy ciała. Do Jordanii przybywają także liczni pielgrzymi, aby ubogacić ducha. To przecież druga Ziemia Święta – tutaj umarł Mojżesz a Jezus został ochrzczony w wodach Jordanu, tutaj przemieszczał się prorok Mahomet. Jest to zatem miejsce ważne dla trzech wielkich religii monoteistycznych. Pątnicy udają się przede wszystkim na górę Nebo, skąd – jak stanowi przekaz biblijny - Mojżesz zobaczył Ziemię Obiecaną. Dziś turysta ogląda taki widok.

3

Ostatnia zmiana Czwartek, 09. Kwiecień 2020 18:34
Więcej…
 
ZWIEDZAJ ŚWIAT ... SIEDZĄC W DOMU Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Niedziela, 29. Marzec 2020 13:25

Przymus domowej izolacji może być frustrujący. W tej sytuacji dla wielu nieodzownym przyjacielem zawsze były książki, a te w sposób naturalny zapewnia biblioteka (choć ostatnio wyłącznie ich wersję elektroniczną). Lektura książek może nas przenieść w inne światy, zapewniając wzbogacenie poznawcze, ale też pełnię wrażeń i doznań emocjonalnych. Pewnym substytutem w realizacji tych funkcji może być relacja z jednostkowego doświadczenia, zwłaszcza jeśli narracja zostaje zilustrowana.
A zatem ... może by tak przenieść się tam, gdzie był Indiana Jones? Wszyscy pamiętamy scenę z filmu „Ostatnia krucjata", w której bohater, po licznych awanturniczych przygodach, wreszcie znajduje Św. Graala w tym oto wspaniałym obiekcie.

1


Nie jest on przejawem niezwykłej kreatywności scenarzysty, ale istnieje naprawdę. Żeby go zobaczyć na własne oczy trzeba wyprawić się do Jordanii - państwa położonego w regionie Bliskiego Wschodu. Prawdziwym skarbem tego kraju jest Petra, która w 2007 roku ogłoszona została jednym z siedmiu nowych cudów świata! Popatrzmy czym tak zachwyca to wykute w skale starożytne miasto. Archeologowie utrzymują, że miejsce to zamieszkiwały różne grupy koczowników już od czasów paleolitycznych. Jednak to dopiero Nabatejczycy, którzy osiedlili się tam najprawdopodobniej już od 6 wieku p.n.e., nadali mu znaczenie i materialny wyraz, który wciąż budzi zachwyt licznych turystów. Prawdziwy rozkwit, który przypadł na okres od 3 wieku p.n.e. do 1 wieku naszej ery, miasto zawdzięcza swojej lokalizacji na skrzyżowaniu szlaków handlowych. Dziś powiedzielibyśmy, że Nabatejczycy wykazali się duchem przedsiębiorczości i żyłką do interesów, skoro potrafili czerpać duże zyski z obsługi karawan i pobierania opłat handlowych. Wejdźmy zatem do ich stolicy, aby przekonać się jak sensownie zagospodarowali te przychody. Aby zachwycić się tymi materialnymi przejawami świetności Petry najpierw trzeba przejść przez wąwóz Siq.

2


Więcej…
 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Joomla extensions by Siteground Hosting