Home

Cytaty

Nie biegnij za szybko przez życie, bo najlepsze rzeczy zdarzają się nam wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy.
Witamy na stronie głównej portalu
JAK WESELE TO WESELE! Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 04. Wrzesień 2017 13:50

DSCN0698

W tym roku, jak przystało na dramat, nasza strzelińska odsłona Narodowego Czytania realizowana była w warunkach scenicznych i miała udramatyzowany, parateatralny charakter. Było to nie lada wyzwanie dla czytających VIP-ów, ale – nieoczekiwanie – ten dramat demaskujący charakter narodowy, przy okazji zdemaskował aktorskie talenty drzemiące pod często urzędniczą funkcją osobistości lokalnego życia publicznego. Pani Burmistrz doskonale odnalazła się w roli elegancko kokieteryjnej Maryny z inteligencji krakowskiej, jak i w roli hożej chłopki – Panny Młodej. W końcu jest włodarzem miasta i gminy, a zatem choćby z racji sprawowanego urzędu reprezentuje żywioł miejski i wiejski. W obu rolach godnie partnerowali Starostowie Powiatu – Panowie Marek Warcholiński i Aleksander Ziółkowski. Miło było posłuchać jak harmonijnie przebiega relacja między strzelińskimi organami władzy.

DSCN0564


Oczywiście, wszystko zaczęło się od sławetnej kwestii „Cóż tam Panie w polityce?" wypowiedzianej przez gospodarza miejsca – Darka Stępnia, który pozwolił nam ze sceny Strzelińskiego Ośrodka Kultury zrobić „naszą chatę rozśpiewaną". Wcielając się w rolę Czepca, pytanie skierował (jak najbardziej zasadnie) do Przewodniczącego Rady – Ireneusza Szałajko (tu w roli Dziennikarza).

DSCN0546


Politykowania przy weselnym stole uniknąć się nie dało (zwłaszcza, że wśród biesiadników tylu przedstawicieli miejscowych władz).

DSCN0472


Wszakże, były też poruszane tematy frywolne i romansowe (Oh! Jakże smakowicie rubaszną jurność wiejskich dziewek i chłopaków oddali: Panie - Mgada Siedlarz i Ewa Wyka oraz Michał Ostrowski). Natomiast obecność świetnego Zespołu Górali Czadeckich „Pojana" (który grał, śpiewał i tańczył z przytupem) sprawiła, że atmosfera radosnej zabawy wypełniła nie tylko scenę ale i serca wszystkich uczestników wydarzenia.

DSCN0496


DSCN0702

Żywiołowy temperament wykonawców i dynamika układów choreograficznych porwały do tańca także biesiadujących przy stole zacnych weselników.

DSCN0701


Ostatnia zmiana Poniedziałek, 04. Wrzesień 2017 14:42
Więcej…
 
NA KONIEC WAKACJI W PLENER! Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Sobota, 02. Wrzesień 2017 18:06

IMG 0963


Aby dobrze zapamiętać kończący się czas wakacyjnej beztroski, to koniecznie trzeba zanurzyć się w – nazwijmy to poetycko - ocean zieloności. Dlatego, korzystając z dobrodziejstwa przyrody w okolicach naszego miasta, wybraliśmy się na zalesione wzgórza, a potem jeszcze wyżej – pod strzechę drewnianej wiaty postawionej na wzgórzu z 3 dębami.

IMG 0953


To znakomite miejsce, aby rozpalić ognisko i podreperować nadwątlone wspinaczką siły, przypieczoną na ogniu kiełbaską.

IMG 0958


Był też czas na różne gry i zabawy plenerowe.

IMG 0967


Wakacje finalizujemy solidną dawką świeżego powietrza i radosnej rekreacji. No cóż, czas do szkoły!

 
WESELE W STRZELINIE Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 25. Sierpień 2017 06:47

nc

Posiadamy okolicznościowy stempel przysłany nam z Kancelarii Prezydenta RP, który może być gratką dla kolekcjonerów. Dlatego wybierającym się na strzelińską odsłonę Narodowego Czytania sugerujemy zabranie własnego egzemplarza dramatu Wyspiańskiego.

Ostatnia zmiana Piątek, 25. Sierpień 2017 06:52
 
ZAPRASZAMY NA WESELE Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 18. Sierpień 2017 11:30

plakat NC

Ostatnia zmiana Piątek, 18. Sierpień 2017 11:32
 
WAKACYJNE WYDANIE BIBLIOTEKI Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 18. Sierpień 2017 11:17

IMG 0665


W Nowolesiu czytelnicy wyszli w plener i tylko pozostaje mieć nadzieję, że w tych workach poszukują książek.

IMG 0673


Chyba jednak niekoniecznie znaleźli tam lekturę, ale za to zabawa była wyśmienita. W końcu są wakacje i warto je wykorzystać na relaksujące zajęcia na świeżym powietrzu.

IMG 0619


Nawet powrót do biblioteki wciąż może oznaczać dobrą zabawę. Może już nie tak dynamiczną ale za to rozwijającą kreatywność. Przydadzą się przy tym zarówno materiały plastyczne, jak i zawsze inspirująca książka.

IMG 0703

Ostatnia zmiana Piątek, 18. Sierpień 2017 11:24
 
KAWAŁ ŚWIATA W 6 DNI Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 10. Sierpień 2017 13:23

IMG 0625


Dzieciom, które zdecydowały się spędzać wakacje w bibliotece zaoferowaliśmy podróże w odległe zakątki świata. I wcale nie chodziło tu o podróże z książką czy palcem po mapie. W trakcie warsztatów dzieci miały dotknąć innych kultur poprzez własną realizację typowych dla nich ikonicznych znaków. Wcześniej jednak zostały do tego zadania przygotowane przez prelegentów, którzy odwiedzili egzotyczne kraje a zdobyte wtedy doświadczenia i wrażenia ujęli w syntetyczną prezentację.

IMG 0533


IMG 0759

Dla lepszego zilustrowania egzotycznych krain swoją narrację i serwis fotograficzny wzbogacili przywiezionymi stamtąd rekwizytami.

IMG 0548


IMG 0648

Pan Darek Stępień zabrał naszych wirtualnych podróżników do Japonii, Sri Lanki i Rwandy, zaś Maria Tyws uzupełniła azjatycką destynację o Chiny i należącą do Indonezji wyspę Bali, po czym zmieniła kierunek podróży, przenosząc ich do Peru. W ten sposób odwiedziliśmy przynajmniej trzy kontynenty a podczas tych wypraw dzieci, poznając barwną mozaikę języków, zwyczajów i estetyk, przekonały się o kulturowej różnorodności świata. Po każdej podróży dzieciaki wspomagane przez wolontariuszki, czyli nasze „babcie", starały się naśladować kulturowe znaki charakterystyczne dla poszczególnych krajów. Powstały całkiem udane japońskie laleczki kokeshi, słonie z herbaty dekorowane brokatem i cekinami, nie mniej ozdobne afrykańskie naszyjniki, chińskie wachlarze z naniesioną kaligrafią czy kwietne ozdoby we włosach Balijek.

IMG 0582


IMG 0662

Aby zbliżyć się do kultury Nazca musieliśmy opuścić biblioteczne mury i na płaszczyźnie przylegającego podwórka nanieść tajemnicze ryty. Co prawda uprościliśmy stronę techniczną, stosując rysunek kredą a i skala daleko odbiegała od oryginału, tym niemniej samo odtworzenie figur pająka czy kondora mogło dać autorom pełną satysfakcję.

DSCN0427


W każdym razie pozostawiliśmy nasz ślad na ziemi ... to znaczy na podwórku. Zapewne nie przetrwa on setek lat, wszak czas jego trwania zależy od ilości czytelników, którzy odwiedzając bibliotekę, rozniosą go na swoich butach. Póki co utrwaliliśmy go na zdjęciu, do którego nie trzeba było od razu helikoptera czy awionetki, choć dla wciąż koniecznego ujęcia z góry należało wyjść na balkon.

IMG 0724


 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Joomla extensions by Siteground Hosting