Home

Cytaty

Miłość jest cierpieniem. Człowiek musi kochać, ale nie chce tego.
Witamy na stronie głównej portalu
BIBLIOTEKA TERAZ Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 05. Maj 2020 15:54

biblioteka-teraz

Ostatnia zmiana Wtorek, 05. Maj 2020 15:55
 
IZRAEL DLA AMATORÓW SZTUKI Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Niedziela, 10. Maj 2020 11:47

Turysta, który ma dziwną skłonność do niekonwencjonalnych przejawów sztuki, poruszając się po terenie Izraela, nieraz dozna miłych zaskoczeń. Odwiedzając Tel Awiw z pewnością nie omieszka powłóczyć się po klimatycznej starej Jaffie.

1

Towarzysząc mu, z pewnością natkniemy się na oryginalną galerię sztuki, w której wszystkie eksponaty wykonane są z materiałów odpadowych, typu stare zegarki, lampki czy metalowe łańcuchy. To jest dopiero sztuka recyklingu!

2

Odnosi się to nawet do sukien wieczorowych. No, w takim stroju to można zabłysnąć!

3

Oto jak w tym panopticum prezentują się pieski, które choć wykonane z grubych łańcuchów nic nie tracą na wdzięku „słodziaków".

4

Więcej…
 
BIBLIOTEKA OTWARTA – BIBLIOTEKA INACZEJ Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Środa, 29. Kwiecień 2020 14:28

Stało się to, na co czekaliśmy. Zgodnie z ogłoszoną publicznie decyzją organów rządowych biblioteki znów otworzą swoje drzwi dla czytelników. Zapraszamy do nas już 5 maja.

Pojawia się jednak pytanie: czy będzie tak, jak dotąd? Niestety, nie. Parafrazując tytuł znanej powieści Marqueza, biblioteka w czasach zarazy musi działać inaczej. Świadczenie usługi bibliotecznej według nowego trybu będzie obowiązywało tak długo, jak to tylko będzie konieczne. Bowiem musimy przedsięwziąć szczególne środki ostrożności – to jest nasz wspólny interes.

Przede wszystkim działalność zostanie ograniczona tylko do funkcji podstawowej. Cieszy fakt, że nasi Czytelnicy będą mogli wypożyczać do domu interesujące ich książki i filmy, a nawet prasę; wielu odetchnie z ulgą - nareszcie w postaci tradycyjnej! Jednocześnie martwi, że nie będzie można korzystać ze zbiorów na miejscu, czyli w Czytelni; to samo dotyczy także usługi internetowej.

Niestety, ale ze względów bezpieczeństwa obecność naszych gości w bibliotece musi być ograniczona do czasu niezbędnego tylko do wymiany wypożyczonych pozycji. Ta będzie rozgraniczona w przestrzeni: zwroty będą dokonywane wyłącznie w naszym pomieszczeniu na parterze (zaraz na prawo przy drzwiach wejściowych do budynku, do tej pory był to dział obsługujący osoby niepełnosprawne). Tam też oddane książki będą poddawane kwarantannie, co wyłączy je z obiegu na 2 tygodnie.

Natomiast wypożyczenia nowych pozycji będą realizowane tak, jak dotąd – na 1. piętrze, w obu działach: dla dorosłych i dla dzieci. Niestety, ale zgodnie z zaleceniami Biblioteki Narodowej nie możemy pozwolić na praktykowany do tej pory wolny dostęp czytelnika do półek. Zostanie on zatrzymany przed ladą biblioteczną i tam bibliotekarzowi określi swoje potrzeby – albo wskaże konkretne tytuły, albo zda się na jego doradztwo. Następnie pracownik sam wyszuka ustalone pozycje i przekaże je czytelnikowi.

Czytelnicy o skonkretyzowanych potrzebach lekturowych mogą już wcześniej (telefonicznie, mailowo lub rezerwując w bazie katalogowej poprzez naszą stronę internetową) zamówić interesujące ich pozycje. Taki odbiór znacznie skróci czas ich pobytu w bibliotece. To może mieć duże znaczenie z punktu widzenia spodziewanej – przynajmniej w początkowym okresie – kolejki.

Bowiem zarówno do sali na parterze (tu zwroty), jak i obu pomieszczeń na piętrze (wypożyczenia) Czytelnicy będą wpuszczani pojedynczo. Jeżeli w podobnym czasie przyjdzie więcej osób, to powinni ustawić się w kolejce (osobna do miejsca zwrotów na parterze, osobna na górze), zachowując odstęp 2m.

Przy wejściu do tych miejsc będzie wyłożony płyn dezynfekcyjny do rąk, z którego należy skorzystać. Nasi goście, którzy przecież idąc do biblioteki poruszają się w przestrzeni publicznej, co zobowiązuje ich do noszenia maseczek, w tychże maseczkach i ew. rękawiczkach ochronnych pozostają także na terenie naszej placówki. Obsługujący ich bibliotekarze także będą w odpowiednich środkach ochrony osobistej, typu przyłbice oraz lateksowe rękawiczki. W przestrzeniach biblioteki dostępnych dla naszych gości będziemy dbać o czystość i bezpieczeństwo sanitarne ze szczególną starannością.

A teraz skrót najważniejszych informacji:

1. Od 5 maja (wtorek) Biblioteka otwarta dla Czytelników
2. Tylko 1 usługa – wypożyczanie zbiorów: książek, filmów, prasy
3. Zwroty wyłącznie na parterze (zaraz po wejściu do budynku drzwi na prawo)
4. Wypożyczenia na piętrze w obu działach
5. Czytelnicy wchodzą pojedynczo
6. Osoby czekające w kolejce obowiązuje odstęp 2m
7. Obowiązkowa jest dezynfekcja rąk (w razie braku rękawiczek)
8. Czytelnicy przebywają na terenie biblioteki w maseczkach
9. Brak wolnego dostępu do półek – książki dostarcza bibliotekarz
10. Można wcześniej złożyć zamówienie na konkretne pozycje

Obsługujący bibliotekarze będą w rękawiczkach i przyłbicach – prosimy o oswojenie takiego niecodziennego widoku.

0

Miło nam znów zaprosić Państwa do Biblioteki.
Przyjmujemy w zwyczajowych porach:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek – 10.00-18.00
środa – 10.00-16.00
w soboty nieczynne

Jednocześnie informujemy, że – jak co roku - ogłaszamy „Maj łagodności",
a zatem zadłużeni czytelnicy, którzy oddadzą w okresie
od 5.05 do 25.05. 2020 r.
wypożyczone u nas i przetrzymane ponad dopuszczony termin zbiory
unikną płacenia przewidzianych w regulaminie kar za zwłokę.

 
IZRAEL DLA TURYSTÓW Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 30. Kwiecień 2020 08:16

W przypadku Izraela ruch pielgrzymkowy odgrywa szczególną rolę, ale turystów przyciągają także nadmorskie plaże, archeologiczne zabytki i miejsca historyczne oraz urozmaicone środowisko geograficzne. Pomimo stosunkowo małej powierzchni na terenie kraju znajduje się od południa pustynia Negew a na północy ciągną się łańcuchy górskie Karmelu, Galilei i wzgórz Golan; Izrael długim pasem styka się z Morzem Śródziemnym, zaś punktowo łączy się z Morzem Czerwonym, ma też dostęp do unikalnego Morza Martwego, które zasila przepływająca doliną i na kilku odcinkach graniczna rzeka Jordan. W każdym z tych miejsc można natknąć się na prawdziwe krajobrazowe atrakcje. Pustynia wcale nie musi oznaczać nudy i monotonii.

1

Zwłaszcza, gdy na miękko sfalowanych wydmach pojawią się zwierzęta. Uwaga! te akurat są fałszywe – to ludzka fantazja osadziła w naturalnym otoczeniu te rzeźbiarskie artefakty.

2

Jeżeli chodzi o ludzkich mieszkańców tej krainy, to prawie 70% populacji skupia się na nadmorskiej równinie Szaron – obszarze silnie zurbanizowanym z tak dużymi miastami, jak Tel Awiw czy Hajfa. Chociaż nie brak też miejscowości malowniczo rozłożonych na wzgórzach.

3

Urozmaicona rzeźba terenu sprawia, że gęsta zabudowa pnie się po stokach, wciskając się między zieleń drzew i krzewów i osiągając kulminację w blokach osadzonych na samym szczycie.

4

Jeżeli chodzi o zabudowę, to nawet w budownictwie wielorodzinnym dominuje kamień (przynajmniej jako licówka elewacji), którego przecież tutaj nie brakuje.

5

Oczywiście, nie brak też szklanych domów.

6

Izrael w 75 % zamieszkują Żydzi, ale drugą co do wielkości grupę stanowią Arabowie (20%), co uwidacznia się także w wystroju domów ...

7

... albo w stylu życia: A może by tak kawę Arabica? - poleca uliczny barista.

8

Jednak wybredny turysta przybywa tu nie tylko po to, aby napić się nawet najlepszej kawy, ale raczej żeby zwiedzić unikalne miejsca, np. pozostałości po starożytnych cywilizacjach. A zatem, koniecznie powinien zajrzeć do Cezarei położonej na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Miasto zostało zbudowane za panowania króla Judei – Heroda Wielkiego na terenie wcześniejszego założenia z okresu hellenistycznego. Nazwę Cezarea nadano mu na cześć Cezara Oktawiana Augusta, zaś jego rangę określił status stolicy rzymskiej prowincji Judei. Miasto straciło na znaczeniu dopiero w okresie panowania bizantyjskiego i arabskiego, zaś gwałtowny upadek przeżyło za sprawą krzyżowców i ostatecznie egipskich Mameluków. To było ogromne miasto portowe, ale dziś, wchodząc na to stanowisko archeologiczne, możemy zobaczyć tylko niewielką jego część, jaką udało się odsłonić w wyniku dotychczasowych wykopalisk. Zamyka je – niczym memento mori - cytadela z okresu wypraw krzyżowych, które przecież przyczyniły się do zagłady miasta.

9

Największe wrażenia robi najbardziej kompletnie zachowany zabytek – teatr rzymski z widownią na 4000 widzów, która wciąż się zapełnia podczas organizowanych tu letnich koncertów.

10

Okazale prezentuje się także Nimfeum, do którego wciąż zaprasza antyczny posąg bogini (tak, jak osławiona Wenus z Milo, również bez rąk - oczywiście!).

11

Nie mniejszy podziw niż dzieło rzeźbiarza wzbudza fenomenalna myśl inżynierska zaklęta w szeroko rozciągniętym akwedukcie.

12

Skoro już jesteśmy nad wodą (dodajmy ... wielką wodą), to zajrzyjmy do słynnego portu Akka, bo to właśnie stąd na swoją podróż wyruszał Marco Polo.

13

Historia tego portowego miasta sięga jeszcze epoki brązu. W swojej długiej i burzliwej historii miało ono okresy rozwoju i upadku, wielokrotnie zmieniając właścicieli. Swój szczyt rozwoju osiągnęło na przełomie 12 i 13 wieku jako stolica Królestwa Jerozolimskiego. Gdy muzułmanie zajęli Jerozolimę, Akka pozostała ostatnią twierdzą krzyżowców w Ziemi Świętej. Po tym jak sułtan Saladyn „odbił" miasto zorganizowana została kolejna wyprawa krzyżowa – trzecia już, na której czele stanął legendarny Ryszard Lwie Serce. W 16 wieku Akka znalazła się pod panowaniem Imperium Osmańskiego. Dwa wieki później władający miastem turecki oficer Pasza, wykorzystując zyski z handlu wybudował obecne mury miejskie, wodociąg i meczet, a także szereg budynków użyteczności publicznej, jak np. widoczny tu karawanseraj.

14

Z pewnością warto zwiedzić powstałą na fundamentach twierdzy krzyżowców Cytadelę. Ta imponująca budowla ma mroczną przeszłość - w latach 20-tych XX w. Brytyjczycy zamienili ją w srogie więzienie. Dlatego z pewną przekorą zaprezentuję ten ponury obiekt od strony ... toalet.

15

Od wieku 19 rola Akki malała na korzyść sąsiedniego miasta portowego Hajfa. Pogorszyła się jeszcze po II wojnie światowej, kiedy to ONZ przyznała obszar miasta państwu arabskiemu, co z kolei wywołało regularną wojnę domową z Izraelitami. Po jej zakończeniu opuszczone domy Arabów były zajmowane przez żydowskich imigrantów, których dalsza ekspansja przełożyła się na zakładanie nowych osiedli. Dzielnice arabskie przez długie lata miały charakter slamsów. Dopiero pod koniec 20 wieku podjęto się ich rewitalizacji. W 2001 roku zespół zabytków Starego Miasta został umieszczony na liście UNESCO. Większość budynków dzisiejszej starówki pochodzi z 18 wieku, przynajmniej te, które przetrwały oblężenie miasta przez Napoleona. Przyjemnie jest zanurzyć się w malownicze uliczki i klimatyczne zaułki dawnej Akki.

16

A ponieważ jest zwana miastem kotów, to z pewnością spotkamy tam niejednego, czasem w dziwnych kontekstach.

17

Udając się do innego portu -Jaffy możemy, natykając się na przedstawiciela z rodziny kotów, zadrżeć przed groźnym obliczem tygrysa, który nagle wychynął zza węgła.

18

Dość tych mrożących krew w żyłach zaskoczeń. Pnąc się ku górze, trafimy do najbardziej romantycznej części Jaffy – pełnej wąskich uliczek i zakamarków, wyraźnie zatrzymanej w arabskiej przeszłości. Bowiem to osobne niegdyś miasto, po włączeniu w roku 1949 do aglomeracji, ma teraz status najstarszej dzielnicy Tel Awiwu.

19

Przemieszczając się do centralnej części metropolii, która czasem bywa nazywana Nowym Jorkiem Bliskiego Wschodu, ostatnim spojrzeniem ogarniamy klimatyczną Jaffę.

20

Przed nami Tel Awiw - miasto bardzo młode, bo założone na początku 20 wieku, którego dynamiczny rozwój sprawił, że dziś uchodzi za centrum biznesu i jest najbogatszym miastem Izraela, a do tego jest jednym z największych centrów technologicznych i ma opinię nowoczesnej metropolii. Stygmat nowoczesności widać choćby po okazałych wieżowcach i innych ekscentrycznych budowlach.

21

22

Styl życia jego mieszkańców również odpowiada aktualnym standardom - hipsterski wizerunek czy elektryczne hulajnogi to normalny widok.

23

Wszakże, Izrael jest państwem wyznaniowym, a judaizm jest religią państwową. Przestrzega się talmudycznych praw i uwarunkowanych wiarą zasad żywienia. Religia jest przedmiotem nauczania w szkołach. Trzeba też dodać, że mieszkają tu również muzułmanie i chrześcijanie, jak również mniejszości religijne, np. buddyści czy druzowie. Jednak mimo absolutnej dominacji Żydów istnieje wśród nich pewne zróżnicowanie, co powoduje czasem głęboki konflikt: 55% przestrzega tradycji, a 20% to osoby świeckie, ale nawet 17% jest ortodoksyjnych i 8% ultraortodoksyjnych. Dlatego tuż obok nowoczesnego młodziana można spotkać i takich mieszkańców miasta.

24

Ta rodzinna para przechadza się uroczym bulwarem, który jest osią cennego zespołu urbanistycznego tzw. Białego Miasta, które zostało umieszczone w 2003 r. na Liście UNESCO jako największe na świecie skupisko budynków modernistycznych (prawie 4 tysiące). Zostały one wybudowane w latach 30. ubiegłego stulecia przez żydowskich architektów, którzy uciekli z nazistowskich Niemiec. Byli to przedstawiciele Bauhausu i tzw. stylu międzynarodowego – najbardziej postępowych tendencji w architekturze.

25

Dla szczególnie zainteresowanych sztuką nowoczesną w przygotowaniu kolejny odcinek naszej wyprawy. Zapraszam serdecznie.

 
W OCZEKIWANIU NA OTWARCIE BIBLIOTEK Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 24. Kwiecień 2020 20:28

Drodzy Czytelnicy,

Czas bez Was, to czas stracony. Zawsze tak myśleliśmy, ale teraz to wiemy na pewno. Minął już miesiąc od kiedy z powodu pandemii została zawieszona działalność instytucji kultury, w tym również bibliotek. Co prawda przez ten czas podtrzymywaliśmy swoją funkcję tak, jak to było możliwe. Dokładnie odkurzyliśmy dla Was wszystkie książki zalegające na regałach (bagatela, ponad 30 tysięcy woluminów!). Zakupiliśmy książki nowe i wprowadziliśmy je do bazy katalogowej; nadal przymierzamy się do kolejnych zakupów. Oczywiście, książki też udostępniamy ale wyłącznie w wersji elektronicznej. Nasza partycypacja w projektach „ibuk-libra" i „Legimi" zapewnia naszym Czytelnikom dostęp do pokaźnego zasobu literatury. W ramach tego drugiego projektu można korzystać z kilkudziesięciu tysięcy pozycji beletrystycznych! Jednak, jak się przekonujemy, nie wszyscy amatorzy czytania, akceptują tę formę kontaktu z książką. Tak, jak przez wielu pożądany jest bezpośredni kontakt z książką, tak i dla nas ważny jest bezpośredni kontakt z czytelnikiem. Ten może już wkrótce być znów realny. Nie znamy jeszcze konkretnej daty otwarcia bibliotek dla jej użytkowników, ale z przekazów medialnych dowiadujemy się, że jest to planowane w tzw. drugim terminie, a ten przewidziany jest na maj, który już niebawem. Nie możemy się doczekać kiedy znów Odwiedzicie swoją bibliotekę. Czekamy na Was. Jednocześnie musimy uprzedzić, że względy bezpieczeństwa wymuszają nieco ograniczony zasięg funkcji bibliotecznych oraz nowy system organizacji wypożyczeń. Biblioteka ta sama, ale nie taka sama.
O nowych zasadach funkcjonowania placówki powiadomimy Was już wkrótce. Czekamy na sprecyzowanie daty otwarcia bibliotek. Do zobaczenia!

Dyrektor i Załoga Biblioteki Publicznej w Strzelinie

P.S. Póki co zapraszamy Was na kolejną relację z wyprawy do Izraela. W szczególnych okolicznościach można przecież poznawać świat, nie wychodząc z domu.

foto 1

 
KULTOWA JEROZOLIMA Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 24. Kwiecień 2020 20:13

Jerozolima została założona w połowie trzeciego tysiąclecia p.n.e., dziś to największe miasto Izraela i stolica państwa według izraelskiego prawa (znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta i większość urzędów państwowych). Jednocześnie jest to najważniejsze miejsce judaizmu i religii chrześcijańskiej oraz jedno z trzech najważniejszych dla wyznawców islamu. Szczególnie Jerozolima Wschodnia zaliczana jest do największych obszarów sakralnych na świecie. Symboliczne znaki wszystkich 3 kultów widoczne są w rozległej panoramie miasta dostępnej z wierzchołka Góry Oliwnej.

1

Góra Oliwna, na której za panowania króla Dawida oddawano cześć Bogu Jahwe i która w tradycji żydowskiej nosi miano Góry Namaszczeń, uważana jest też za miejsce, gdzie rozpocznie się Dzień Gniewu Pańskiego. Pragnieniem każdego Żyda jest pośmiertne złożenie w grobie na cmentarzu Har ha-Zetim. Cmentarz ten istnieje od ponad 3000 lat i choć już liczy ponad 150000 mogił, to wciąż odbywają się na nim pochówki. O tym jak dużo jest w tym newralgicznym miejscu pochówków – zresztą, nie tylko żydowskich - przekonujemy się, patrząc na zbocze góry od strony miasta.

2

W panoramie Jerozolimy wyraźną dominantę stanowi połyskująca złotem Kopuła na Skale. Wzniesiona na Wzgórzu Świątynnym w 7 wieku spoczywa na miejscu, gdzie – jak przekazuje Koran - Abraham chciał ofiarować Bogu swego pierworodnego syna Izmaela, od którego pochodzą Arabowie i z którego to miejsca Mahomet wstąpił do nieba.

3

Budowla ta jest czasami błędnie zwana meczetem Omara. Nie jest to meczet, ale rodzaj pomnika – symbolicznego oznaczenia dla świętej skały. Tutaj muzułmanie nie odprawiają zbiorowych modłów – do tego celu służy wybudowany nieopodal w podobnym czasie meczet Al-Aksa. To największa świątynia w Palestynie, która może pomieścić do 30 000 wiernych. Obecność tych ważnych obiektów sakralnych nadaje Jerozolimie status trzeciego, po Mekce i Medynie, najważniejszego miejsca dla muzułmanów.

4

4a

Jerozolima ma też niezwykłą wagę dla chrześcijan – tu bowiem rozegrały się dramatyczne sceny pasyjne i spełniła się idea Zmartwychwstania, zaś ukoronowaniem całego aktu było Wniebowstąpienie, co miało miejsce na Górze Oliwnej. Na samym jej szczycie, ale i na stokach znajdują się dzisiaj sanktuaria chrześcijańskie. Wśród nich Dominus Flevit - kaplica katolicka, która upamiętnia miejsce, gdzie Jezus zapłakał i przepowiedział upadek Jerozolimy. Pierwsza świątynia powstała w czasach bizantyjskich, zaś obecna budowla została wzniesiona w połowie XX wieku i zawiera pozostałości po swojej poprzedniczce (mozaiki podłogowe).

5

Drugim ważnym obiektem sakralnym jest tzw. Bazylika Agonii. Zbudowana w latach 20. ubiegłego wieku na miejscu wcześniejszych budowli (bizantyjskiej i z okresu krzyżowców). Ten kolejny po Dominus Flevit projekt włoskiego architekta – Antonia Barluzziego został zrealizowany dzięki funduszom, na które złożyło się 12 państw. Ta zbiorowa donacja sprawiła, że zyskał on miano Kościoła Wszystkich Narodów.

6

Więcej…
 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Joomla extensions by Siteground Hosting