Chleb otwiera każde usta.
PODWIECZOREK Z KSIĘDZEM JANEM PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 15. Październik 2018 08:21

Jak przystało na podwieczorek była herbata i kawa, było też ciasto. Jednak najważniejsza była poezja księdza Jana. Wszak to Jan Twardowski jest patronem naszej biblioteki i właśnie temu księdzu-poecie poświęcony był ten wieczór. Na towarzyskim spotkaniu, w przyjaznej atmosferze przypomniano sylwetkę tej zacnej postaci i przytoczono słowa jego wierszy.

Dało to okazje do zadumy i refleksji ...

... ale nie zabrakło również uśmiechu. Taka bowiem jest ta liryka – mądra, ale też przesycona humorem. Można w niej odnaleźć niełatwe odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, a jednocześnie znaleźć pocieszenie w smutkach dnia powszedniego. Poruszone zostały sprawy istotne i ważne w sposób pełen prostoty. Za to kochamy poezję Jana Twardowskiego, a niektóre wersy jego wierszy, wchodząc do języka potocznego, zyskały status „słów skrzydlatych". Warto było sobie o tym przypomnieć.

To był ostatni akord w naszej sekwencji imprez adresowanych do seniorów. Wcześniej była jeszcze impresja na temat najpiękniejszych zakątków świata. Zarówno natura, jak i dzieła człowieka dawały powód do zachwytu, a ponieważ przykłady pochodziły z miejsc odległych i egzotycznych, a zatem można było się przekonać, że piękno – szczególnie to pochodzenia kulturowego - niejedno ma imię.