Home Salonik Artystyczny DZIEŁA STWÓRCZYCH RĄK

Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza.
DZIEŁA STWÓRCZYCH RĄK Drukuj Email
Poniedziałek, 13. Kwiecień 2015 14:14

IMG 1178

Można je spotkać przemierzając ulice Wrocławia, ale dopiero wyłączone z codziennego kontekstu i godnie wyeksponowane w tutejszym Muzeum Narodowym skupiają uwagę, objawiając przepych swojej urody i kunszt realizatora. Wspaniałe zabytki metaloplastyki dolnośląskiej z okresu modernizmu można podziwiać na wystawie „Stwórcze ręce". Nie mogło tam zabraknąć naszego towarzystwa salonikowego, które jest zawsze tam, gdzie dzieją się wydarzenia kulturalne ważne i ciekawe. Zaprezentowane przykłady złotnictwa i kowalstwa artystycznego – przedmioty rytualne i świeckie - niezależnie od swojej kultowej czy całkiem pragmatycznej funkcji, odznaczają się wysokimi walorami estetycznymi i są przejawem nie tylko stwórczych rąk, ale i kreatywnej wyobraźni, inwencji, czasem erudycyjnej koncepcji. Autorzy dzieł, to nie tylko wybitni rzemieślnicy, ale prawdziwi artyści, nawiązujący dialog z najnowszymi tendencjami estetycznymi swojego czasu. Obok prac w konwencji historyzującej spotkamy floralne dukty secesji, wyrafinowaną linię art deco czy purystyczną formę modernizmu. Obiekty użytkowe mogą także być źródłem estetycznej przyjemności, a nawet skłaniać do refleksji. Żyjąc pod presją demona pośpiechu i bożka utylitaryzmu, często w bezstylowym otoczeniu, powoli zapominamy jak piękna może być np. brama wejściowa. Zauroczone ornamentacją takiej bramy chętnie wpisujemy się w misterny rysunek, złożony z metalowych elementów odkutych ręką kowala.

P1060530

Jeszcze większe wrażenie robi brama do Piwnicy Świdnickiej, jednak pomieszane z żalem, że już nie zdobi wrocławskiego ratusza.

P1060534

Ne ekspozycji spotykamy współczesnego kontynuatora świetnych wrocławskich tradycji sztuki metalu – Mistrza Ryszarda Mazura. Nie tylko oglądamy te stwórcze ręce, ale udaje nam się umówić na wizytę w jego pracowni. Liczymy na to, że odsłoni przed nami niektóre tajniki kowalskiego warsztatu.

P1060535

Ostatnia zmiana Wtorek, 14. Kwiecień 2015 10:23