Bezmyślność zabija. Innych.
PATRON BIBLIOTEKI PDF Drukuj Email
Piątek, 30. Czerwiec 2017 10:05

Grzebalkowska Ksiadzparadoks OK 500pcx

Niemal od premiery tej książki posiadamy ją też w naszych zbiorach a czytelnicy chętnie po nią sięgają. Miło nam więc zakomunikować, że decyzją władz samorządowych nasza placówka nosi teraz imię Jana Twardowskiego – księdza, który był poetą, choć sam mówił skromnie, że: Właściwie poetą nie jest, a tylko pisze wiersze. Wszakże jako poeta pozostawił nam „słowa skrzydlate", jak choćby tę powszechnie znaną maksymę: Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą. To znak, że jego liryczny przekaz na dobre osiadł w życiu społecznym. Poeta byłby zadowolony z tak skutecznej komunikacji – w końcu sam twierdził, że: Wiersze to jeszcze jeden sposób mówienia do drugiego człowieka – i do samego siebie.
Uroczystości związane z nadaniem bibliotece imienia tego poety przewidziane są na październik a teraz przytaczamy jeden z jego wierszy:

Spotkanie
Ta jedna chwila dziwnego olśnienia
kiedy ktoś nagle wydaje się piękny
bliski od razu jak dom kasztan w parku
łza w pocałunku
taki swój na co dzień
jakbyś mył włosy z nim w jednym rumianku
ta jedna chwila co spada jak ogień

nie chciej zatrzymać
rozejdą się drogi -
samotność łączy ciała a dusze cierpienie

ta jedna chwila
nie potrzeba więcej

to co raz tylko - zostaje najdłużej

Autor odszedł ale poprzez swoje poetyckie słowa zostaje z nami najdłużej.