Home Salonik Artystyczny ZOBACZYĆ SKARBY

Bezmyślność zabija. Innych.
ZOBACZYĆ SKARBY Drukuj Email
Czwartek, 03. Sierpień 2017 10:12

Grupa edukacyjno-towarzyska Saloniku Artystycznego, która na regularnych spotkaniach wysłuchuje prelekcji oraz uczestniczy w dyskusjach o sztuce, czasem wybiera się w teren, aby obcować z nią na żywo. Podczas tej wyprawy natrafiłyśmy na prawdziwe skarby. Zajrzałyśmy bowiem do skarbca katedry wrocławskiej ale ... skarby spotkaliśmy jeszcze w kilku innych miejscach.

Zajrzałyśmy na Wyspę Daliową, gdzie zaledwie od miesiąca pyszni się metalicznym blaskiem oraz fantazyjnie przegiętą linią monumentalna rzeźba Oskara Zięty. Wchodząc do tej „Nawy", bawiłyśmy się tysiącem naszych odbić w gładkich powierzchniach a rozczłonkowana konstrukcja sprzyjała zaskoczeniom i prowokowała zabawne sytuacje.

Spacerując po mieście tropem ciekawych artefaktów, w przejściu podziemnym natknęłyśmy się na wspaniały mural złożony z tysięcy kafelków ceramicznych, które wykonali artyści z całego świata. Każda z nas, na miarę własnego gustu, wybrała swój ulubiony ale zgodnie stwierdziliśmy, że ich stylistyczna różnorodność nie niweczy efektu spójności układu a kompozycja jest harmonijna. Dowód na to, że jedność w wielości jest możliwa!

Wreszcie osiągnęłyśmy cel naszej wyprawy - odwiedzając główny gmach Muzeum Narodowego, znalazłyśmy się w ... Skarbcu Archikatedry Wrocławskiej. Na wyjątkowej wystawie czasowej mogłyśmy podziwiać prawdziwe skarby z tej unikalnej kolekcji. Bowiem prezentowane zasoby sakralnego złotnictwa należą do najbogatszych i najcenniejszych w tej części Europy. Oglądając kunsztownie wykonane akcesoria kościelne czy naczynia liturgiczne, można doznać olśnienia nie tylko blaskiem złota, srebra czy kamieni szlachetnych ale przede wszystkim precyzją i wykwintem jubilerskiej roboty, co razem stworzyło artystyczną wartość zabytkowych przedmiotów.

Zupełnie wyjątkowym eksponatem była rekonstrukcja oryginalnego ołtarza głównego, który w całym swym przepychu zdobił prezbiterium katedry jeszcze 72 lata temu.

Nasza wycieczka do Wrocławia obfitowała w bogate doznania estetyczne, których źródłem były skarby sztuki, także te z bliższych nam czasów. Znalazłyśmy je na wspaniałej ekspozycji sztuki współczesnej w należącym do Muzeum Narodowego Pawilonie Czterech Kopuł. Sam obiekt, po gruntownym remoncie adaptacyjnym przywracającym mu pierwotne funkcje wystawiennicze, także jest godzien uwagi. Imponuje architekturą, nowoczesną aranżacją wnętrz, no i monumentalną konstrukcją, która przesklepia niegdyś otwarty dziedziniec.

Jednak to wszystko jest tylko oprawą dla reprezentacyjnej kolekcji obrazów i rzeźb najwybitniejszych polskich twórców ostatniego stulecia.

Przyglądamy się im z namysłem, kontemplujemy je w skupieniu.

Dzielimy się refleksjami, mamy różne tropy interpretacyjne a czasem pojawiają się kontrowersje. Taka już natura sztuki (zwłaszcza tej nowoczesnej) – musi poruszać! Byłyśmy poruszone.