Każda teoria może być zakwestionowana i podana w wątpliwość.
JAN TWARDOWSKI NASZYM PATRONEM PDF Drukuj Email
Wtorek, 24. Październik 2017 06:58

bez nazwy

W jubileuszowe ramy 70-lecia naszej biblioteki wpisała się, niczym prezent urodzinowy, uroczystość nadania placówce imienia oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej szanowanemu księdzu i lubianemu poecie - Janowi Twardowskiemu. W związku z tym w bibliotece zgromadziło się zacne gremium ...

P1010854

... zaś Pani Burmistrz – Dorota Pawnuk i Pan Przewodniczący Rady Miejskiej – Ireneusz Szałajko uroczyście obwieścili kto wpisuje się w miano biblioteki a tym samym będzie jej patronował. Zaraz potem wybrzmiały słowa samego poety wypowiedziane z iście aktorskim talentem przez Pana Roberta Harhalę. Zebrani mogli usłyszeć jak głęboka i poruszająca jest ta liryka a jednocześnie z jaką ujmującą prostotą myśli wyrażone są w słowach – słowach ważnych dla każdego człowieka , ale i dla każdego człowieka zrozumiałych.

DSCN0918

Poeta, stając się naszym patronem, będzie z nami szczególnie intensywnie obecny a widomym, materialnym dowodem jego obecności będzie nie tylko komplet książek u nas dostępny, ale też tablica pamiątkowa, witająca wchodzących do nas czytelników. Wcześniej jednak należało dokonać rytuału odsłonięcia. Pan Przewodniczący już czeka gotowy do zdjęcia tej zielonej łąki aksamitu, po której pełza - jak przystało na księdza Jana – biedronka.

DSCN0929

Uśmiech na twarzy Pani Burmistrz świadczy o akceptacji dla tablicy zaprojektowanej przez Małgorzatę Laszczak. A może jest reakcją na emanujący życzliwą łagodnością wizerunek księdza, który jest znany z franciszkańskiego usposobienia?

DSCN0930

Ksiądz Andrzej Porębny – proboszcz miejscowej parafii, także wygląda na zadowolonego ze spotkania twarzą w twarz z księdzem Janem Twardowskim.

DSCN0936

Tym bardziej, że naprawdę miał sposobność osobistego kontaktu z tą znakomitą postacią, o czym ze swadą opowiadał, także w rozmowach kuluarowych (tu, można powiedzieć, między służbami mundurowymi) w kontekście wystawy jubileuszowej.

P1010865

Informację o naszym patronie uzupełniła duża plansza, która już na schodach sygnalizuje kto objął to miejsce swoją opieką.

P1010861

Natomiast ekspozycja okolicznościowa „70 scen z życia biblioteki" dostarczyła widzom nie tylko dużo informacji o 70-letniej Jubilatce ale i dała okazje do wspomnień.

P1010871

Ostatnia zmiana Wtorek, 24. Październik 2017 07:24