Prawda rodzi nienawiść, ustępliwość przyjaciół.
CZYTANIE PRZEZ  SŁUCHANIE PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 17. Luty 2020 10:05

Wiadomo, w kontakcie z książką wzrok odgrywa kluczową rolę. Nie oznacza to jednak, że osoby niewidome czy słabowidzące są pozbawione możliwości korzystania z walorów poznawczych oraz niezwykłego świata przeżyć i wrażeń, jakich dostarczają teksty literackie. Nasza placówka, udostępniając zbiory książki mówionej i tej tradycyjnej, ale z dużą czcionką, stara się zaspokoić potrzeby tej grupy czytelników. Ostatnio, po zainicjowaniu współpracy ze Stowarzyszeniem „Larix", nasze możliwości w tym względzie znacznie wzrosły.

plakat-Larix

„Larix", czyli założone w 2003 roku Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, dostrzegając konieczność likwidowania różnych barier dostępu - także do dóbr kultury - zaangażowało się w promocję czytelnictwa wśród osób z dysfunkcją wzroku z wykorzystaniem nowoczesnego standardu cyfrowego. W ramach tego projektu, opartego na współpracy z zainteresowanymi bibliotekami, do których dołączyła również nasza placówka, otrzymaliśmy do nieodpłatnego użytkowania specjalistyczny odtwarzacz (tzw. czytak) oraz kod dostępu do bazy katalogowej. Dzięki temu nasi niedowidzący czytelnicy już teraz będą mogli korzystać z ponad dwóch tysięcy książek polskich i zagranicznych autorów w wersji dźwiękowej, a zasób ten będzie stale powiększany. Są to najwybitniejsze dzieła literatury polskiej i światowej. Dominują powieści, ale amatorzy reportaży, książek historycznych czy popularnonaukowych także znajdą coś dla siebie. Zachęcamy do bezpłatnego skorzystania z tej oferty, przypominając, że jest ona kierowana wyłącznie do osób niewidomych i słabowidzących. Z doświadczenia wiemy, że pewna grupa naszych czytelników poszukuje takich nośników tekstów, które są na miarę ich słabnącego z wiekiem wzroku. Ta propozycja jest dla Was! Zapraszamy do biblioteki.