Nasze życie jest tym, czym czynią je nasze myśli.
J0RDANIA – MIEJSCE DO ŻYCIA, NIE TYLKO DLA TURYSTÓW PDF Drukuj Email
Czwartek, 09. Kwiecień 2020 18:22

Pełna nazwa kraju brzmi Jordańskie Królestwo Haszymidzkie. Już to wskazuje, że jest on monarchią konstytucyjną, zaś aktualnie sprawuje w niej rządy król Abdullah II. Lokalizacja kraju chyba w najbardziej zapalnym punkcie globu oraz jego długa i burzliwa historia sprawiają, że i dziś nie jest łatwo nim rządzić. Jednak ten oświecony władca potrafi prowadzić taką koncyliacyjną politykę zagraniczną, że Jordania jest na Bliskim Wschodzi oazą względnego spokoju. Za taką postawę jego poddani darzą go szczerym szacunkiem i sympatią, czego przejawem są częste w przestrzeni publicznej portrety władcy (bywa, że w kontekście dynastycznym).

Jordania uznawana jest za jeden z bardziej prozachodnich krajów świata arabskiego, a dodając do tego wyróżniającą się gościnność tej społeczności, turyści mogą się tam czuć bezpiecznie. Ci najchętniej zatrzymują się w portowym mieście nad zatoką Morza Czerwonego – Akabie. To stosunkowo młode miasto, dynamicznie rozwijające się i o dość kosmopolitycznym charakterze. Obecność malowniczej rafy koralowej sprawia, że to raj dla miłośników sportów wodnych i nurkowania. Natomiast mniej aktywni zwolennicy plażowania mogą być zaskoczeni jak obyczaj muzułmańskiego kraju daje o sobie znać nawet w tym kontekście. Dla jasności dodam, że dość szczelne okrycia nie wynikają z załamania pogody.

Nie przeszkadzają też, a dotyczy to głównie kobiet, w zażywaniu morskich kąpieli.

Tym bardziej w warunkach miejskich tradycyjny strój muzułmanek jest dość powszechny w użyciu nawet w turystycznej Akabie.

Witryna miejscowego sklepu pokazuje skalę inwencji w zakresie odzieżowego kanonu. No cóż, drogie Panie, wybór jest!

Z tej wciąż żywej tradycji lekko pokpiwają sobie autorzy murali.

Jednak globalizacja dociera również tutaj, a wraz z nią zachodnie wzorce obyczajowe. Widać to choćby na tym ekskluzywnym osiedlu, które zamieszkuje wyższa klasa średnia.

Budownictwo mieszkalne dla mniej zamożnych mieszkańców także dobrze rokuje.

Architektoniczną wizytówką Akaby może być ten stosunkowo nowy meczet Sharif Hussein Bin Ali, położony w pięknie zaaranżowanym ogrodzie.

Aby poczuć prawdziwy rytm życia nowoczesnej Jordanii z turystycznego miasta średniej wielkości należy przenieść się do stolicy kraju. Amman zamieszkuje około 2,5 miliona ludzi, czyli prawie połowa całej populacji. Wśród mieszkańców przeważają ludzie młodzi, dobrze wykształceni, którzy wnoszą powiew tolerancji, a nawet kosmopolityzmu. Samo miasto też jest stosunkowo młode, bo w gruncie rzeczy rozwinęło się na przestrzeni 100 ostatnich lat, od kiedy w roku 1921 zostało stolicą najpierw Emiratu, a potem niepodległej już Jordanii. Szybki przyrost populacji zawdzięcza imigrantom, wśród których najliczniejszą grupę stanowią Palestyńczycy. Rozłożone na wzgórzach miasto, oglądane z wierzchołków przypomina betonową pustynię,

... nad którą dumnie powiewa flaga narodowa osadzona na gigantycznym maszcie.

Taka panorama najczęściej podziwiana jest ze wzgórza Cytadela, zaś zachowane tam artefakty dopisują do tego miasta bardzo długą historię: od starożytnej stolicy Ammonitów, zwanej Rabbath Ammon, przez Filadelfię z czasów rzymskich i bizantyjskich, a następnie Amman we władaniu arabskim, aż po powolny upadek i całkowite opuszczenie.

Teraz miasto znów tętni życiem - pełne kontrastów, dynamiczne, ożywiane duchem biznesu.

Przechodząc ulicę handlową można spotkać zarówno sklepy z damską odzieżą respektujące kanon islamski, jak i kolekcje zachodnich marek.

Penetrując miasto, można natknąć się na klimatyczne i dość swobodne, artystowskie zaułki. W sam raz dla hipsterów.

Tam nawet mini-biblioteka ma ciekawą oprawę. Z drugiej strony – czyżby książki były tak nudne, że czytelniczka zasnęła? Przyjmijmy raczej interpretację, że wprawiły ją w stan rozmarzenia.

Do takich miejsc mogą prowadzić tylko takie niezwykłe schody.

13b

Nie brak też nowoczesnych wieżowców i innych ciekawych przykładów współczesnej architektury.

Jest, oczywiście, reprezentacyjny meczet; przy okazji miło zauważyć, że sąsiedztwo kościoła z meczetem nie należy do rzadkich widoków. Bowiem tutaj 3 wielkie religie pozostają w pokojowej koegzystencji.

16 Meczet króla Abdullaha

Kończąc pobyt w tym ciekawym i gościnnym kraju, warto coś kupić na pamiątkę. Miejscowa branża turystyczna jest na to doskonale przygotowana, tym bardziej, że tam wciąż podtrzymywane są dobre tradycje rzemieślnicze. A może by tak zafundować sobie taki bogato inkrustowany zestaw wypoczynkowy? W takich warunkach kawa musi szczególnie smakować.

Nasza wycieczka do Jordanii dobiegła końca. Dziękuję Państwu za uwagę.

Ostatnia zmiana Środa, 15. Kwiecień 2020 12:27