Home Spotkania autorskie

Cytaty

Samotność jest zła tylko wtedy, gdy się przed nią ucieka.
Spotkania autorskie
Szczególne miejsce w obszarze naszych działań promocyjnych zajmują spotkania autorskie z literatami i artystami. Biblioteka gościła m.in.: pisarzy - Olgę Tokarczuk, Marka Krajewskiego, Mariusza Czubaja, Zbigniewa Masternaka, Barbarę Kosmowską, Małgorzatę Kalicińską, Łukasza Gołębiewskiego, Arkadiusza Niemirskiego, Katarzynę Enerlich, Olgę Rudnicką, Michała Jagiełłę; dziennikarzy, reporterów i dokumentalistów – Grzegorza Miecugowa, Joannę Siedlecką, Marię Wiernikowską, Jacka Hugo-Badera, Mariusza Urbanka, Jolantę Krysowatą; naukowców - Sławomira Kopra i prof. Andrzeja Niwińskiego; podróżników – Bolesława Grabowskiego, Piotra Kowalczyka i Leszka Szczasnego , a także artystę - Tomasza Brodę, aktorki - Krystynę Sienkiewicz i Katarzynę Żak oraz satyryków - Marię Czubaszek , Jacka Fedorowicza i Tadeusza Rossa.
Odrębną kategorię stanowi działalność promującą osiągnięcia lokalnych twórców. Obok spotkań z nimi (z poetką Mirką Szychowiak, z artystami – Elą Bach i Bogusławem Szychowiakiem) prowadzimy stałą witrynę "Nasi piszą", gdzie prezentujemy ich publikacje oraz wykładamy kartki z wierszami miejscowych poetów.

 

INFORMACJE BIEŻĄCEKATARZYNA MAJGIER Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH I Z WIZYTĄ U NAS Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 06. Czerwiec 2011 18:50
IMG_0080


Pani Kasia - autorka książek dla dzieci i młodzieży - rozmawiała z nastolatkami nie tylko o literaturze. Jako osoba ciekawa i ciekawska (czyt. mająca rozliczne zainteresowania i hobby) potrafiła zapewnić temu spotkaniu szeroki wachlarz tematyczny.
Dla obu stron bardzo zajmujący okazał się temat internetu i nowoczesnych form komunikacji, a przy okazji Pani Kasia musiała zdumionym nastolatkom tłumaczyć możliwość istnienia życia towarzyskiego bez telefonu komórkowego, poczty mailowej i innych tego typu wynalazków. Łącznikiem między tą zamierzchłą przeszłością a aktualną rzeczywistością medialną mogło być zrozumienie dla uwielbienia czekolady, która jednako smakowała i wtedy i teraz. W nawiązaniu do wydanej w ubiegłym roku książki "Gdybym była czekoladą" goście spotkania zostali poczęstowani właśnie czekoladą... z blachy, własnoręcznie zrobioną przez jedną z bibliotekarek. Wszystko po to, aby przy omawianiu tego zagadnienia łatwiej było o identyfikację.


Uczestniczki spotkania - Oliwia i Sylwia wręczają pisarce książeczkę o Strzelinie, którą napisały i wydały w ekskluzywnym nakładzie 1 egz. W ten sposób powtórzyły gest Pani Kasi z lat jej szkolnego debiutu literackiego.

 
POETKA JEST WŚRÓD NAS Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 20. Styczeń 2011 19:51
DSCN0671


Spotkanie z Mirką Szychowiak było jak spotkanie przyjaciół, którzy się znają i akceptują, a do tego wspólnie odczuwają głód poezji. Dlatego to spotkanie było pełne wierszy i pełne dobrych emocji.
W miłej atmosferze, przy kawie i ciastkach,  nasza poetka chętnie odpowiadała na pytania zgromadzonych gości.  Zaspakajała ciekawość nawet tych bardzo dociekliwych, którzy chcieli wiedzieć, czy łatwo być poetką i matką poetki jednocześnie, a do tego żoną artysty. Rozmowy były inspirowane autorskimi deklamacjami wierszy. Ta  poetka okazała się znakomitą recytatorką, a więc słuchanie wierszy w jej wykonaniu podniosło ekspresję i sugestywność tekstów.

Ostatnia zmiana Czwartek, 20. Styczeń 2011 19:57
Więcej…
 
CUDZE CHWALICIE … Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 11. Styczeń 2011 11:18
Pora zweryfikować to przysłowie, a zatem zapraszamy na spotkanie autorskie z miejscową poetką – Mirosławą Szychowiak.    

mirka_szychowiak


Nasza Mirka - nieksiężycowa Poetka z Księżyc.
W swojej poezji wyrazista i zmysłowa, dosadna i wrażliwa na potoczność, dynamiczna i otwarta na dialog z odbiorcą, czasem prowokująca … ale też kapryśna - miesza liryzm z egzaltacją, intymność z ironią i uniwersalizmem.
(Może jednak księżycowa poetka z Księżyc?)

ZAPRASZAMY DO CZYTELNI DLA DOROSŁYCH W ŚRODĘ –
19.01.`11, godz. 16.00.
 
SPOTKANIE Z TYM, KTÓRY O DOLNYM ŚLĄSKU WIE PRAWIE WSZYSTKO Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 29. Listopad 2010 21:24
Zapraszamy na spotkanie autorskie z pisarzem i publicystą

MARKIEM PERZYŃSKIM

Jako skuteczny tropiciel regionalnych tajemnic oferuje,
najpierw w publikowanych książkach, a teraz na żywo,
Dolny Śląsk dla dociekliwych.

WSZYSTKICH  DOCIEKLIWYCH MIŁOŚNIKÓW  REGIONU
ZAPRASZAMY DO CZYTELNI DLA DOROSŁYCH
W ŚRODĘ – 1 GRUDNIA 2010 R.
na godzinę 16.00


Właśnie wtedy, nawet dociekliwi strzelinianie mogli się od wrocławskiego autora dowiedzieć o zasłużonej sławie szynki strzelińskiej! Poznali też wiele innych ciekawostek, anegdot i sensacji z całego regionu. Okazało się, że to, co uważamy za znane może być również nieznane. Obszar tej niewiedzy odsłonił przed nami wielki pasjonat Dolnego Śląska, który nie szczędzi wysiłków, aby dociekać prawdy, obalać mity, rozwikływać zagadki z bliższej i dalszej przeszłości.
Ostatnia zmiana Piątek, 03. Grudzień 2010 20:17
Więcej…
 
TURCJA INACZEJ, CZYLI FILOZOF W DRODZE Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 14. Październik 2010 11:01
DSCN0411


Ponieważ naszym przewodnikiem był podróżnik-prawdziwek, który chętnie zbacza z utartych szlaków masowej turystyki, to i Turcja - oswojona przez polskiego „użytkownika” tamtejszej Riviery – odsłoniła swoje niekonwencjonalne oblicze. Leszek Szczasny, który spenetrował ten kraj autostopem, postarał się zedrzeć z jego wizerunku turystyczny lukier, trochę tandetny i przesłodzony, by wydobyć piękno i egzotykę tego, co autentyczne, a co nie mieści się w reklamowych folderach. Będąc z wykształcenia filozofem i politologiem, potrafił też objaśnić zwiedzany kawałek świata. Dzielił się z nami swoimi refleksjami i wrażeniami z wyprawy, a tym, którzy chcieli to mieć na piśmie, oferował swoją świeżo wydaną książkę - „Świat na wyciągnięcie ręki”.


Filozof, jak to filozof … zanim coś napisze, to musi się zastanowić (nawet jeśli to jest  tylko wpis do księgi pamiątkowej naszej biblioteki).


A może by tak napisać coś od serca?

 
<< Początek < Poprzedni 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL