Home Spotkania autorskie

Cytaty

Chleb otwiera każde usta.
Spotkania autorskie
Szczególne miejsce w obszarze naszych działań promocyjnych zajmują spotkania autorskie z literatami i artystami. Biblioteka gościła m.in.: pisarzy - Olgę Tokarczuk, Marka Krajewskiego, Mariusza Czubaja, Zbigniewa Masternaka, Barbarę Kosmowską, Małgorzatę Kalicińską, Łukasza Gołębiewskiego, Arkadiusza Niemirskiego, Katarzynę Enerlich, Olgę Rudnicką, Michała Jagiełłę; dziennikarzy, reporterów i dokumentalistów – Grzegorza Miecugowa, Joannę Siedlecką, Marię Wiernikowską, Jacka Hugo-Badera, Mariusza Urbanka, Jolantę Krysowatą; naukowców - Sławomira Kopra i prof. Andrzeja Niwińskiego; podróżników – Bolesława Grabowskiego, Piotra Kowalczyka i Leszka Szczasnego , a także artystę - Tomasza Brodę, aktorki - Krystynę Sienkiewicz i Katarzynę Żak oraz satyryków - Marię Czubaszek , Jacka Fedorowicza i Tadeusza Rossa.
Odrębną kategorię stanowi działalność promującą osiągnięcia lokalnych twórców. Obok spotkań z nimi (z poetką Mirką Szychowiak, z artystami – Elą Bach i Bogusławem Szychowiakiem) prowadzimy stałą witrynę "Nasi piszą", gdzie prezentujemy ich publikacje oraz wykładamy kartki z wierszami miejscowych poetów.

 

INFORMACJE BIEŻĄCEPOETYCKO I ŚPIEWAJĄCO W BIBLIOTECE Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 09. Luty 2017 15:14

m szulim

 
CZY ALICJA TO MAJA? Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 19. Styczeń 2017 13:06

DSCN5575

Między innymi takie pytania padały na spotkaniu autorskim z Alicją Masłowską-Burnos. Admiratorzy jej prozy byli ciekawi do jakiego stopnia fikcyjna postać – Maja Karewicz została obdarzona cechami swojej twórczyni. Już przy pierwszym kontakcie doszli do wniosku, że łącznikiem jest przede wszystkim oczywisty fakt, że Pani Alicja jest równie młodą, ładną i elegancką kobietą jak jej powieściowa bohaterka. Poza tym jej ciepła i przyjazna natura stała w jawnej sprzeczności do zimnej perfekcjonistki Mai. Dlatego też spotkanie przebiegało w miłej, prawie familiarnej atmosferze. Nie mąciło jej nawet podejmowanie ważnych problemów, do czego upoważniała tematyka książek naszego gościa. Rozważano syndrom korporacjonizmu i generowane przez niego zjawisko pracoholizmu czy obsesyjnego perfekcjonizmu a wszystko to w kontekście obserwowanych od pewnego czasu przemian kulturowych, których konsekwencje, także te destrukcyjne, stają się doświadczeniem pokolenia autorki. Słuchacze byli też ciekawi warsztatu pisarskiego oraz pytali o motywację do czynnego uprawiania literatury. Pojawiły się również elementy humorystyczne, gdy niektóre z Pań wyraziły chęć poznania pierwowzoru postaci Adama Starskiego – mężczyzny idealnego. W związku z tym nie mogło zabraknąć tak atrakcyjnego wątku erotycznego.
Rozmowa nabrała ... rumieńców.

DSCN5569


Pani Alicja, po udanym debiucie, szybko zyskała grono wiernych czytelników, niecierpliwie czekających na jej kolejne pozycje z zamierzonej trylogii, której leitmotivem jest metaforycznie pojęta cisza. Zainteresowanie naszych czytelników jest tym większe, że chodzi o piszącą strzeliniankę, a zatem może ona liczyć na środowiskowe wsparcie. Z kolei oni sami mogli liczyć na autograf wpisany do zakupionych książek.

DSCN5579


 
BEZ WSTYDU NA WSTYDLIWY TEMAT Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Środa, 18. Styczeń 2017 13:54

DSCN5530


Tematem tego spotkania były toalety i od razu należy dodać, że nie chodzi tu o toalety balowe pięknych dam. Toaleta, sławojka, latryna, klozet, ubikacja czy wręcz kloaka to tzw. temat wstydliwy, którego raczej nie porusza się w dobrym towarzystwie. Tymczasem my – bez wątpienia dobre towarzystwo, w dodatku w szacownej książnicy, odważnie podjęliśmy temat. Ten, choć krępujący, to zarazem ważki – wszak bezwzględność ludzkiej fizjologii nadaje mu odpowiednio duże znaczenie. W końcu ludzkość zawsze stała przed problemem co z TYM zrobić? Pretekstu do zajęcia się tą sprawą z należną jej powagą dostarczyła obecność naszego gościa – Rafała Werszlera, który jest autorem książeczki pod wiele mówiącym (a zarazem kamuflującym) tytule - „Wstydliwy temat ze złotym dachem w tle". Ponieważ autor okazał się nie tylko tropicielem tego zagadnienia ale przede wszystkim jest artystą plastykiem, a zatem zadbał o to, aby jego słowo zostało zilustrowane ... w 3D, zresztą.

DSCN5513


Egzemplifikacja tematu została jeszcze rozszerzona o specjalnie przygotowany pokaz slajdów, na których prześledziliśmy historyczną i kulturową zmienność formy głównego rekwizytu toalety. Temu przeglądowi towarzyszyły komentarze Pana Rafała a ze strony słuchaczy ... na przemian śmiech i zdziwienie.

DSCN5533


Skala emocji była jeszcze większa, bo przy kwiatowych pisuarach Clarka Sorensena pojawiły się nawet doznania (jak by nie patrzeć) estetyczne.

foto clark


 
BARDZO KULTURALNY PONIEDZIAŁEK Drukuj Email
Wpisał Waldemar Pater   
Czwartek, 12. Styczeń 2017 15:27

plakat rafal

 
PISZĄCA STRZELINIANKA U NAS Drukuj Email
Wpisał Waldemar Pater   
Czwartek, 12. Styczeń 2017 13:11

afisz

 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL