Home Spotkania autorskie

Cytaty

Chleb otwiera każde usta.
Spotkania autorskie
Szczególne miejsce w obszarze naszych działań promocyjnych zajmują spotkania autorskie z literatami i artystami. Biblioteka gościła m.in.: pisarzy - Olgę Tokarczuk, Marka Krajewskiego, Mariusza Czubaja, Zbigniewa Masternaka, Barbarę Kosmowską, Małgorzatę Kalicińską, Łukasza Gołębiewskiego, Arkadiusza Niemirskiego, Katarzynę Enerlich, Olgę Rudnicką, Michała Jagiełłę; dziennikarzy, reporterów i dokumentalistów – Grzegorza Miecugowa, Joannę Siedlecką, Marię Wiernikowską, Jacka Hugo-Badera, Mariusza Urbanka, Jolantę Krysowatą; naukowców - Sławomira Kopra i prof. Andrzeja Niwińskiego; podróżników – Bolesława Grabowskiego, Piotra Kowalczyka i Leszka Szczasnego , a także artystę - Tomasza Brodę, aktorki - Krystynę Sienkiewicz i Katarzynę Żak oraz satyryków - Marię Czubaszek , Jacka Fedorowicza i Tadeusza Rossa.
Odrębną kategorię stanowi działalność promującą osiągnięcia lokalnych twórców. Obok spotkań z nimi (z poetką Mirką Szychowiak, z artystami – Elą Bach i Bogusławem Szychowiakiem) prowadzimy stałą witrynę "Nasi piszą", gdzie prezentujemy ich publikacje oraz wykładamy kartki z wierszami miejscowych poetów.

 

INFORMACJE BIEŻĄCENA CZERWONYM DYWANIE Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 12. Grudzień 2016 15:23

Jeśli jest się gwiazdą literatury popularnej a nawet otrzymało się dumny tytuł „królowej polskiego kryminału", to czerwony dywan po prostu się należy! Dlatego taki właśnie został przed naszym gościem rozwinięty. Fakt, nie był to drogocenny dywan perski ale liczy się symbol (poza tym świetnie harmonizował kolorystycznie ze strojem). Po nim wkroczyła na swoje honorowe miejsce ... Bonda. Katarzyna Bonda.

DSCN5349


Gdyby Bond był kobietą, to właśnie tak by się nazywał. Nazwisko, jak wiadomo, zobowiązuje, a zatem jeśli należy do osoby piszącej książki, to muszą to być kryminały.
Katarzyna Bonda – dziennikarka, scenarzystka i dokumentalistka, znana jest przede wszystkim jako ich autorka, zaś na jej kolejne powieści czekają liczni miłośnicy tej prozy. Bibliotekarze mają na to twarde dowody – na jej książkach kurz nie osiada.
Potrafi skonstruować zawiłą intrygę i niebanalnych bohaterów a potem ująć to w atrakcyjną formę literacką. Wszystkie te zalety warsztatowego kunsztu sprawiają, że jej książki są - jak to się mówi w żargonie bibliotekarskim - w ciągłym obiegu czytelniczym. Wielu z admiratorów jej powieści skorzystało z okazji bezpośredniego kontaktu z autorką.

DSCN5354


Nie zawiedli się. Pani Kasia nie tylko jest dobrą komentatorką swojej literackiej aktywności ale też osobą bardzo kontaktową, o dużym uroku osobistym a do tego ... piękną blondynką.

IMG 0885


Więcej…
 
GWIAZDA NA GWIAZDKĘ Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Wtorek, 06. Grudzień 2016 11:48

bonda plakat-page-001

 
POEZJA PRZY STOLE Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Czwartek, 24. Listopad 2016 14:40

DSCN5302


Miało być po domowemu. Goście zasiedli za stołem (z lekka biesiadnym), bohaterka spotkania honorowo - u szczytu stołu. Wszyscy się znają, atmosfera prawie rodzinna. Nie mogło być inaczej, bo choć to spotkanie z uznaną poetką, to poetka nasza! Mieszka nieopodal – wszak Księżyce nie są na księżycu, ale „rzut beretem" od Strzelina. Wszyscy tutaj wiedzą, że mieszka w domu, w którym pierwiastek kreatywności w ludziach występuje w 100 procentach! Mąż malarzem, żona poetką (do niedawna w tym stadle była jeszcze córka, też poetka, ale to już chyba przesada). To z tego miejsca wyszły kolejne wiersze, zebrane w 5. już tomik poetycki. To właśnie on dał nam okazję do kolejnego spotkania z Mirką Szychowiak, o której lubimy mówić z dumą – nasza poetka. To jawne zaprzeczenie powiedzenia, że „Nikt nie jest prorokiem we własnym kraju". Mirka, w swoim mateczniku, jest doceniana a jej każda nowa publikacja przyjmowana jest z radosnym zaciekawieniem. Chyba też nikogo nie zdziwi fakt, że pierwsze pytanie do jej autorki brzmiało: „Czy według Ciebie i dla Ciebie życie naprawdę jest takie krępujące?"

DSCN5322


Mirka okazała się interesującą komentatorką swojej twórczości. A do tego jaką ekspresyjną!

DSCN5316


Nie od dziś znana jest też naszej publiczności jako dobra recytatorka. Dlatego nie obyło się bez autorskiego czytania wierszy. Wielu zachęciło ono do tego stopnia, że chcieli przyjemność obcowania z jej poezją przedłużyć, kupując wydane już zbiory wierszy. Od razu też mogli liczyć na bardzo osobiste autografy.

DSCN5338


 
NASZA POETKA U NAS Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Piątek, 18. Listopad 2016 22:26

mirka afisz-page-001

 
O MADAGASKARZE ŚPIEWAJĄCO Drukuj Email
Wpisał Maria Tyws   
Poniedziałek, 07. Listopad 2016 15:12

DSCN5281


Dziś Madagaskar kojarzy się z popularnym filmem animowanym, ale dla starszego pokolenia odświeża w pamięci przedwojenny szlagier „Ajaj, Madagaskar", przywołujący polskie ambicje kolonizowania wyspy. Nic z tych planów nie wyszło, za to dziś podróżnicy i turyści z Polski coraz częściej tę destynację wybierają. My spotkaliśmy się z doświadczonym podróżnikiem, który także tę malowniczą wyspę odwiedził. Zazwyczaj swoimi refleksjami i wrażeniami z podróży dzieli się z innymi, prowadząc tematycznego bloga i audycję radiową. Tym razem relację z wyprawy na Madagaskar Michał Szulim złożył nam osobiście.

DSCN5289


Nasz gość ma jeszcze drugie oblicze – jest kompozytorem, gitarzystą i wokalistą zespołu Plateau oraz pisze teksty piosenek, również dla innych wykonawców. U nas nie śpiewał (to zostanie na następne spotkanie), za to o Madagaskarze opowiadał śpiewająco! Doceniła to publiczność.

DSCN5277


 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL